تعداد بازدید : ۱۱۵۹
کد خبر : ۱۸۳۴۰۶
تشدید عرضه کلی در بازارهای نفت در روزهای اخیر
۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
تشدید عرضه کلی در بازارهای نفت در روزهای اخیر، هنگام نوشتن این متن در روز چهارشنبه به یک مکث کوتاه افتاده است اما اغلب معامله‌گران در شتاب حرکت تهاجمی بازار که طی دو جلسه معاملاتی گذشته رخ داده است، باقی می مانند.
به گزارش بورس نیوز، در طی سه سال گذشته فاجعه ای نظیر آنچه که در روز سه شنبه در حرکت منفی بازارهای نفت رخ داد، مشاهده نشده بود. اما حقیقتی که در ادامه مسیر باید قبول کنیم این است که معامله گران متوجه تهدید مهمی مبنی بر این شده‌اند که کاهش رشد جهانی در سال 2019 تقاضا برای کالاهایی مانند نفت را تضعیف خواهد کرد. ترس از کاهش تقاضا برای نفت مانند کاتالیزوری برای تشدید فروش عمل می کند که روز گذشته اتفاق افتاد.

علی‌رغم اینکه نفت خام برنت و WTI هر دو پس از رسیدن به قله‌های چهار ساله خود در چند هفته گذشته، به میزان قابل ملاحظه‌ای فراتر از 20٪ کاهش داشته اند، اما این امکان وجود دارد که بازارهای نفت هنوز در انتهای روند فروش قرار نگرفته اند. علت این امر آن است که تقاضا برای نفت یک مسئله بسیار پیچیده است که در هر برهه‌ای از زمان مورد تجدید نظر قرار می گیرد اما یک توافق انجام شده وجود دارد که تقاضا برای نفت در سال آینده کمتر از میزان عرضه خواهد بود.

معنی این امر در ابعاد وسیع‌تر آن است که معادله عرضه بیش از حد و تقاضا که کاملا بر فضای نوسانات بازار نفت از نیمه دوم سال 2014 تا اواخر سال 2017 و حتی در زمان های اخیر چیره شده است، در سال آینده نیز بار دیگر نقش مهمی را در تعیین قیمت نفت ایفاء خواهد کرد.

همچنین این معادله عرضه و تقاضا بطور قابل توجهی فراتر از جریان اخبار در مورد تحریم موقت نفت ایران و یا حتی اظهارات ترامپ درباره اوپک از طریق توییتر می باشد زیرا تاثیر فاکتور تقاضا کاملا بر روی احساسات جهانی اقتصاد متمرکز است.

از سوی دیگر احساسات جهانی اقتصادی، همچنان تحت تأثیر چندین عامل بی‌ثباتی خارجی مانند ضعف طولانی مدت بازارهای نوظهور به دلیل قدرت گرفتن دلار و تنش های تجاری بین ایالات متحده و چین قرار دارد.

اینها فقط دو مورد از چندین موضوعی است که سبب شده است موسساتی مانند صندوق بین المللی پول پیش بینی های رشد جهانی را برای سال آینده کاهش دهند اما اخباری مانند این موضوعات که اقتصاد آلمان برای اولین بار از سال 2015 کاهش یافته است، ما را به ارزیابی مشکلات چندگانه‌ای وا می دارد که انتظار می رود اقتصاد جهان در آینده با آن مواجه خواهد شد.

این امر به طور طبیعی موجب نگرانی‌های بیشتری در مورد کاهش تقاضای نفت خواهد شد که قیمت آن را افزایش خواهد داد و به همین دلیل است که احتمالا برای اقتصاد جهانی بهتر است که قیمت نفت در سطح تاریخی قبلی باقی بماند و به قله‌های چهار ساله خود بازنگردد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: