تعداد بازدید : ۱۰۵۲
کد خبر : ۱۸۳۷۷۶
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
چند روز پیش صادرکنندگان رب گوجه فرنگی کشور طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار آزادسازی صادرات این محصول شدند و در مقابل، متعهد شدند تا پایان سال جاری قیمت رب افزایش نخواهد یافت.
درخواست آزادسازی صادرات رب گوجه فرنگی در برابر تعهد عدم افزایش قیمت
به گزارش بورس‌نیوز، اکثر سهم های گروه غذایی هفته جاری را با رنگ سبز به پایان رساندند. افزایش قیمت محصولات، تاثیر کمرنگ تحریم ها بر روند تولید و فروش و دارا بودن بازار فروش مستمر از جمله دلایل جذابیت غذایی ها است. در بین محصولات غذایی مختلف، رب گوجه فرنگی در چند ماه اخیر رشد قیمت شدیدتری در کارنامه خود ثبت نمود و درآمدهای گزافی را به جیب شرکت‌های تولیدکننده روانه کرد. 

یکی از تولیدکنندگان موفق در این حوزه، شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان است که رشد ۱۵ درصدی در سود خالص تحقق یافته دوره ۶ ماهه و رشد ۳۲ درصدی درآمد تحقق یافته در دوره ۷ ماهه را در کارنامه عملکرد امسال خود ثبت کرده است. همین موضوع واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت.
 
احمد آزادمرد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص علل اقبال سهامداران به گروه محصولات غذایی بیان کرد: تاثیر تحریم ها بر نقل و انتقال ارز، بر تمامی صنایع یکسان است؛ ولی صنعت محصولات غذایی این پتانسیل را دارد که در صورت عدم امکان انتقال ارز، در ازای صادرات مواد غذایی، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز صنعت را وارد کند. 

وی ادامه داد: به عنوان مثال صنعت غذایی برای بسته بندی محصولات نیازمند مواد اولیه قوطی است و در صورتی که امکان تهاتر فراهم باشد، صادرکنندگان محصولات غذایی، مواد اولیه مورد نیاز صنعت را وارد خواهند کرد.

وی در مورد علت افزایش شدید قیمت رب گوجه فرنگی در کشور اظهار داشت: به دلیل افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت محصولات فولادی، قیمت قوطی رشد چشمگیری داشته است. با افزایش نرخ ارز، صادرات گوجه فرنگی جذاب شد و قیمت تمام شده آن را نیز به دنبال خود افزایش داد. سندیکا به منظور کنترل بازار پیشنهاد توقف موقت صادرات گوجه فرنگی را مطرح کرد؛ ولی در نهایت هم صادرات گوجه فرنگی و هم صادرات رب گوجه فرنگی ممنوع شد! 

آزادمرد ضمن ابرار شکایت از این اقدام، اظهار داشت: ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی، در شرایطی که صادرکنندگان برای ورود به بازارهای صادراتی هزینه و انرژی زیادی صرف کرده بودند، تصمیم خوشایندی نبود. البته چند روز پیش صادرکنندگان رب گوجه فرنگی کشور طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار آزادسازی صادرات این محصول شدند و در مقابل، متعهد شدند تا پایان سال جاری قیمت رب افزایش نخواهد یافت.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در خاتمه تصریح کرد: ایران چهارمین صادرکننده رب گوجه فرنگی بوده و امیدواریم با حمایت از صادرکنندگان، فرصت رشد و ارزآوری به صنایع تولیدی داده شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: