تعداد بازدید : ۶۲۴
کد خبر : ۱۸۳۸۰۲
دبیرکل کنفدراسیون صادرات در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
صادرات به کشورهای همجوار خصوصا عراق و افغانستان در این وضعیت، فرصت تلقی می شود و در این شرایط باید از اعمال سیاست های سختگیرانه در رابطه با صادرات اجتناب کرد.
به گزارش بورس نیوز با توجه به تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال ارز، اکثر فعالان بخش صادرات معتقدند احتمالا در نیمه دوم سال حجم صادرات کمتر از نیمه نخست سال خواهد بود. 

جمشید نفر دبیر کل کنفدراسیون صادرات در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر تحریم ها بر روند صادرات بیان کرد: در جلساتی که با مسوولان مختلف برگزار شده، این اطمینان خاطر داده می شود که بابت تحریم ها خللی به روند صادرات وارد نخواهد شد؛ اما به نظر می رسد تحریم های این دوره از تحریم های قبلی جدی تر است و به خصوص در زمینه انتقال ارز مشکلاتی خواهیم داشت.

کارشناس صادرات در رابطه با اثر تحریم های کشتیرانی بر روند صادرات اظهار داشت: البته تحریم ها ، حمل محصولات صادراتی را هم دچار محدودیت هایی خواهد کرد؛ ولی اگر اروپایی ها به قول خود پایبند باشند و محدودیت های انتقال ارز برطرف شود، محدودیت های حمل و نقل چندان نگران کننده نخواهد بود. 

بهترین اتفاق ممکن، بازگشایی سوییفت اروپایی است تا صادرکنندگان بتوانند با خاطری آسوده اقدام به صادرات کنند. 

نفر در ادامه با اشاره به راه حل پیشنهادی کنفدراسیون صادرات برای عبور از بحران تحریم ها گفت: کنفدراسیون صادرات جهت کاهش مشکلات صادرات، راه حلی ارائه کرده که هنوز بدان توجه نشده؛ ولی امیدواریم در روزهای آتی راه حل پیشنهادی کنفدراسیون صادرات مورد بررسی قرار گیرد تا شاید با اجرای آن بخشی از مشکلات مرتفع شود. از آنجا که هر چه مسیرهای صادراتی محدودتر باشد، شناسایی و مسدود کردن آنها توسط دشمنان هم راحت تر انجام خواهد شد، پیشنهاد شده صادرکنندگان ۲۰ درصد از درآمدهای ارزی را صرف هزینه های ارزی خود برای واردات تجهیزات و... کنند، ۲۰ درصد دیگر از درآمدهای ارزی هم به نرخ روز به صرافی ها عرضه شود تا از این طریق نیاز ارزی مسافران و دانشجویان و... مرتفع شود و مابقی درآمد ارزی هم با نظارت بانک مرکزی و گمرکات کشور صرف واردات کالاهای مورد نیاز کشور شود. امیدواریم این راه حل بررسی و اجرا شود؛ چرا که این راه حل علاوه بر تسهیل شرایط صادرات، موجب کاهش نرخ ارز هم خواهد شد و در نهایت بازار ارز فقط دو نرخ به خود خواهد دید.

وی افزود: اگر انتقال ارز به کشور به سبب تحریم ها میسر نباشد، می توان با واردات کالا به جای ارز تا حدی این مشکل را پوشش داد و در واقع تحریم ها را دور زد؛ چرا که رصد کردن ورود کالا به مراتب دشوارتر از رصد انتقال ارز خواهد بود. اما تشخیص اینکه چه کالاهایی می توان وارد کرد به عهده دولت بوده و مراجع ذیصلاح حتما باید در این زمینه دقت نظر بیشتری داشته باشند تا در ازای صادرات منابع کشور، کالاهای غیر ضروری وارد نشود. در دوران تحریم های قبلی، بسیاری از کالاهایی که وارد شد ضروری نبود؛ ولی به نظر می رسد این بار دولت دقت نظر بیشتری در این مورد دارد. ضمن اینکه استفاده از تجربیات بخش خصوصی و مشورت با صاحبان صنایع مختلف هم در این مورد الزامی است.

دبیرکل کنفدراسیون صادرات، با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان، برای صادرکنندگان مزیت تلقی می شود، به بورس نیوز گفت: صادرات به کشورهای همجوار خصوصا عراق و افغانستان در این وضعیت، فرصت تلقی می شود و در این شرایط باید از اعمال سیاست های سختگیرانه در رابطه با صادرات اجتناب کرد. اخیرا و پس از مذاکراتی که با دولت عراق انجام شده، مقرر شده وجه صادرات به عراق با دینار عراقی دریافت شود. افغانستان هم شرایط مشابهی دارد. امیدواریم از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده شود و حضور در بازارهای صادراتی کشورهای همسایه تقویت شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: