تعداد بازدید : ۸۱۲
کد خبر : ۱۸۳۸۹۲
۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
تعدد هلدینگ‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی در کشور یکی از اصلی‌ترین موانع پیش روی توسعه این صنعت در کشور به شمار می‌رود.

به گزارش بورس نیوز، تعدد هلدینگ‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی در کشور یکی از اصلی‌ترین موانع پیش روی توسعه این صنعت در کشور به شمار می‌رود، صنعتی که با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ایران می‌تواند به یکی از موفق‌ترین صنایع کشور تبدیل شود و حتی جایگزین درآمدهای صادرات نفت خام از کشور باشد. به اعتقاد کارشناسان در صورت تجمیع هلدینگ‌های پتروشیمی در کشور در قالب یک یا چند هلدینگ اصلی گام موثری در پیشبرد اهداف توسعه این صنعت برداشته‌شده است. اتفاقی که وزیر نفت بیژن نامدار زنگنه هم با آن موافق است. او چند روز پیش اعلام کرد:« موافق تجمیع پتروشیمی‌های فعال باهم اما نه در قالب شرکت ملی صنایع پتروشیمی (NPC) هستم

در هفته‌ها و روزهای گذشته در کنار موضوع بازگرداندن ارز صادراتی پتروشیمی‌ها، مهم‌ترین موضوعی که این صنعت را خبرساز کرده، تجمیع هلدینگ‌های پتروشیمی است، اتفاقی که اگر رخ دهد می‌تواند برای این صنعت در کشورمان تاریخ‌ساز شود و حتی نقطه شروعی برای تجمیع بسیاری از صنایع دیگر باشد که در حال حاضر با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستند مانند صنعت خودرو، صنعت تولید لوازم‌خانگی و... یکی از مشکلات اصلی صنایع در ایران هم‌اکنون تعدد شرکت‌های کوچک و متوسط و نبود هلدینگ‌های بزرگ است؛ برای مثال در کشور ما بیش از 200 شرکت تولیدکننده لوازم‌خانگی وجود دارد درصورتی‌که در کشور آلمان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در جهان کمتر از 5 شرکت اصلی در این زمینه فعال هستند.

البته دراین‌بین شرکت‌ها و هلدینگ‌های مهم پتروشیمی کشور هم با تجمیع موافق هستند و حتی مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته است. چندی پیش و در جریان کنگره نفت و نیرو جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره بر این نکته که تجمیع هلدینگ‌ها می‌تواند قدم موثری در قدرتمند سازی این صنعت داشته باشد، گفت: تنها زمانی می‌توانیم پای میز مذاکره برای فروش محصولات حرف خود را به کرسی بنشانیم که در یک مجموعه واحد و قدرتمند متمرکز باشیم. او همچنین با اشاره به این موضوع که تعدد هلدینگ‌ها در اکثر مواقع سبب چنددستگی تصمیمات و نبود رأی واحد در برابر برنامه‌ریزی‌ها بوده گفت: چالش اصلی بر سر راه این مجمع گستردگی شرکت‌های تحت پوشش هلدینگ است. به‌طور مثال برنامه‌ریزی برای ادغام هلدینگ خلیج فارس و تاپیکو از پنج ماه پیش آغازشده اما به دلیل تعدد شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ‌ها و نحوه ارزش‌گذاری این شرکت‌ها، تجمیع بسیار زمان‌بر خواهد بود. همچنین در این همایش مخدومی مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی تاپیکو هم به اختلال توسعه در صنعت پتروشیمی به دلیل پراکندگی هلدینگ‌ها اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد ادغام هلدینگ‌های مربوط در یک مجموعه اصلی بسیار می‌تواند در امر توسعه این صنعت مهم و تأثیرگذار باشد. پراکندگی شرکت‌های زیرمجموعه باعث هدر رفت وقت و انرژی برای مدیریت این شرکت‌های متنوع می‌شود. اگر بتوانیم به‌جای هلدینگ‌های متعدد در صنعت پتروشیمی، هلدینگ‌های متنوع در صنایع مختلف داشته باشیم، با سرعت بیشتر به اهداف توسعه‌ای درزمینهٔ تولید و فروش خواهیم رسید. به‌طور مثال تجمع شرکت لاستیک‌سازی در یک هلدینگ لاستیک‌سازی می‌تواند این صنعت را قدرتمندتر سازد.

به اعتقاد کارشناسان هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی در ایران زمانی می‌توانند با هلدینگ‌های بزرگ جهانی همچون سابیک عربستان رقابت کنند که شرکت‌های پتروشیمی در یک مجموعه بزرگ ادغام شوند و قدرتی جهانی پیدا کنند.

پیش‌ازاین «رضا نوروززاده» مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم گفته بود که تجمیع هلدینگ‌ها به ایجاد بخش خصوصی واقعی در این شرکت‌ها منجر خواهد شد.

وزیر نفت چند روز پیش اعلام کرد در حال حاضر ارزش محصولات پتروشیمی تولیدی در کشور حدود ۲۰ میلیارد دلار است که این رقم می‌تواند به بیش از ۴۰ میلیارد دلار برسد؛ جهشی بزرگ که یکی از پیش‌زمینه‌های مهم آن تجمیع شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی در کشور و شکل‌گیری شرکت‌هایی جهانی و بین‌المللی است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: