تعداد بازدید : ۸۵۷
کد خبر : ۱۸۳۹۴۹
نایب رییس انجمن انبوه‌سازان در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
بیش از ۸۰ درصد از ساختمان های کشور از مقاومت کافی در برابر زلزله برخوردار نیستند.
به گزارش بورس‌نیوز ، "زلزله" واژه‌ای است که این روزها لرزه بر اندام بسیاری از مردم انداخته و با توجه به حجم بالای بافت فرسوده ساختمانی در کشور نگرانی‌ها منطقی است. از سوی دیگر، ساخت‌وساز در کشور رونق چندانی ندارد و کاسبی شرکت‌های ساختمانی به‌رغم پتانسیل‌های این صنعت، کساد است.

ایرج رهبر نایب‌رئیس انجمن انبوه‌سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: علم مهندسی بر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها مطالعات زیادی داشته و برخی کشورها ازجمله کشور زلزله‌خیز ژاپن در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله تجربیات بسیار موفقی داشته‌اند.

وی افزود: متأسفانه بیش از ۷۰ درصد ساختمان‌های کشور، از مقاومت کافی در برابر زلزله برخوردار نیستند و در صورت بروز یک حادثه یا زلزله شدید به‌خصوص در شهرهای بزرگ، دچار معضل جدی خواهیم شد. به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید در این مورد اقدام کرد. مقاوم‌سازی بافت فرسوده درگرو تخریب ساختمان‌های قدیمی و احداث ساختمان‌های جدید مطابق با استانداردهای شهری است.

این فعال صنعت انبوه‌سازی در رابطه با علل عدم جذابیت نوسازی بافت فرسوده در کشور اظهار داشت: موانع و مشکلاتی بر سر راه نوسازی بافت فرسوده کشور وجود دارد که کار در این حوزه را کند کرده است. مهم‌ترین دلیل عدم جذابیت نوسازی بافت فرسوده برای شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان، عدم توجیه اقتصادی ساخت‌وساز در برخی مناطق است. در نظر داشته باشید که در نقاطی از کشور که زمین ارزش چندانی ندارد، ساخت‌وساز حاشیه سود مناسبی برای سازنده ندارد. همچنین تملک زمین در بافت فرسوده شهری و یا ترغیب مالکان به مشارکت با انبوه‌سازان برای نوسازی بافت فرسوده، خود پروسه‌ای زمان‌بر است.

بعد از هر زلزله شدید، علاوه بر خسارات مالی و جانی برای هم‌وطنان، دولت نیز متحمل هزینه گزافی برای کمک به بازسازی مناطق ویران‌شده می‌گردد و تلاش کانون انبوه‌سازان این است که بتوان قبل از بروز حادثه، از خسارت پیشگیری کرد. شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان، ظرفیت لازم برای ورود به این حوزه رادارند و در صورت حمایت دولت و تسهیل برخی شرایط می‌توان نوسازی بافت فرسوده را جذاب کرد تا هم ساخت‌وساز در کشور رونق گیرد و هم رفاه مردم فراهم شود.

رهبر تصریح کرد: بدون شک بازسازی ویرانی‌های زلزله توسط انبوه‌سازان، هم باقیمت تمام‌شده کمتری قابل انجام است و هم می‌توان ساخت‌وساز را به‌گونه‌ای انجام داد که مقاومت و عمر مفید بیشتری داشته باشد. اما متأسفانه نه‌تنها درزمینهٔ نوسازی بافت فرسوده در کشور، اقدامات مناسبی صورت نگرفته؛ بلکه حتی پس از بروز حوادث هم با انبوه‌سازان و شرکت‌های ساختمانی هماهنگی لازم انجام نمی‌شود و بازسازی هر ساختمان توسط مالکان ساختمان صورت می‌گیرد. چطور می‌توان بدون هیچ‌گونه تجربه و دانش فنی اقدام به احداث یک ساختمان کرد؛ درحالی‌که بسیاری از امور ساده‌تر و روزمره زندگی ازجمله دوخت یکدست لباس به اهل‌فن واگذار می‌شود؟!

کارشناس صنعت ساختمانی در ادامه ضمن تأکید بر مشکلات ناشی از احداث ساختمان توسط سازندگان غیرحرفه‌ای گفت: عمر مفید ساختمان در کشور ما کمتر از استانداردهای جهانی است و ضعف ساختمان‌ها در کشور ما، ناشی از ورود بسیاری از افراد غیرحرفه‌ای به حوزه ساخت‌وساز است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: