تعداد بازدید : ۸۸۳
کد خبر : ۱۸۴۴۷۹
قطر از سال 1961 عضو اوپک بوده است
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
وزیر انرژی قطر در یکی از توئیت هایش نوشته است: این تصمیم نشان از تمایل قطر برای تمرکز و تلاش بیشتر در برنامه توسعه و افزایش تولید گاز طبیعی خود است.

قطر در برابر تولیدکننده‌هایی مانند عربستان و عراق، یک عضو حاشیه‌ای بیشتر نیست. او روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت تولید می‌کند، در حالی که همه اعضای اوپک بیش از 27 میلیون بشکه تولید می‌کنند.

به گزارش بورس نیوز، قطر از اوپک خارج می‌شود تا بیشتر روی گاز تمرکز کند. سی ان ان گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است. حالا اوپک یکی از قدیمی‌ترین اعضای خود را از دست‌ خواهد داد.

طبق این گزارش، روز دوشنبه، این کشور کوچک غنی از گاز اعلام کرد که اول ژانویه این کارتل نفتی را بعد از نزدیک به 60 سال ترک می‌کند. بعد از این خبر، شرکت نفتی دولتی این کشور، قطر پترولیوم، در رشته توئیت هایی اعلامیه‌ها و بیانیه‌هایی منتشر کرد.

سعد شریده الکعبی، وزیر انرژی قطر در این مورد یکسری توئیت کرده است. در یکی از این توئیتها او نوشته است: این تصمیم نشان از تمایل قطر برای تمرکز و تلاش بیشتر در برنامه توسعه و افزایش تولید گاز طبیعی خود است.

قطر در 18 ماه گذشته در تحریم و محاصره دیپلماتیک و اقتصادی همسایگان عرب خود از جمله اعضای اوپک عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار داشته است. در پاسخ به این فشارها، قطر تولید گازش که در واقع مبنای اصلی اقتصادش است را افزایش داد.

اوپک هیچ نقشی در بازار جهانی گاز طبیعی ندارد. البته که قطر هم در اعلامیه خود هیچ اشاره‌ای به اختلافات با کشورهای دیگر خلیج‌فارس نکرده است. او به جای این صحبت‌ها، تاکید روی برنامه‌هایی برای عرضه گاز در جهان دارد. صادرات گاز طبیعی قطر، در حال حاضر حدود 30 درصد از تقاضای گاز جهانی را تشکیل می‌دهد.

الکعبی گفته است: دستیابی به استراتژی بلندپروازانه ما بدون شک نیاز به تلاش، تمرکز، تعهد برای حفظ و تقویت موقعیت قطر به عنوان پیشرو در تولید گاز طبیعی دنیا دارد.

* تولیدکننده حاشیه‌ای اوپک

قطر در برابر تولیدکننده‌هایی مانند عربستان و عراق، یک عضو حاشیه‌ای بیشتر نیست. او روزانه حدود 600 هزار بشکه نفت تولید می‌کند، در حالی که همه اعضای اوپک بیش از 27 میلیون بشکه تولید می‌کنند.

اما با این حال این حرکت، در زمان بحرانی اوپک، یک حرکت تعجب آور است. اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان اصلی نفت جهان هفته جاری در وین دیدار می‌کنند تا درباره کاهش تولید برای افزایش قیمت‌ها به توافق برسند.

نگرانی درباره عرضه بیش از حد نفت باعث کاهش قیمت شده است. در اکتبر، معاملات آتی نفت امریکا رکورد چهارساله را زد و به 76 دلار در هر بشکه رسید، اما الان قیمت این نفت 53 دلار در هر بشکه است.

با این حال بعضی کارشناسان می گویند: تصمیم قطر برای خروج از اوپک عجیب است، اما بعید است تأثیر قابل توجهی در بازار نفت داشته باشد.

*یک شکست برای اوپک

قطر اولین کشور خاورمیانه است که از سال 1960 که این کارتل راه اندازی، می‌خواهد از اوپک خارج شود. دیگر کشورهای جهان هرکدام طی این مدت به اوپک وارد و خارج شده‌اند. اندونزی سال 2009 اوپک را ترک کرد، اما سال 2016 دوباره به این کارتل پیوست. گابن هم سال 2016 بعد از غیبت 20 ساله، دوباره به اوپک پیوست.

اوپک اخیراً در آفریقا با کنگو و گینه استوایی ثبت نام‌هایی داشته است. به این ترتیب با این اعضای جدید، جای خالی قطر هم پرخواهد شد.

15 عضو اوپک، مجموعاً 44 درصد از نفت خام جهان را تأمین می‌کنند. هدف این کارتل، نظارت بر بازار و تصمیم به افزایش و کاهش تولید نفت به منظور حفظ قیمت‌های پایدار و عرضه است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: