تعداد بازدید : ۸۲۰
کد خبر : ۱۸۴۵۷۸
مواجهه ایران و کره شمالی با ریسک بالای سوءاستفاده از نظام مالی؛
۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
در حالی که ۱۹۴ کشور در سراسر جهان، از نظام مالی خود در برابر تأمین مالی تروریسم و پولشویی محافظت می‌کنند، دو کشور ایران و کره شمالی با ریسک بالای سوءاستفاده از نظام مالی در لیست کشورهای «پر ریسک و تحت نظارت» FATF قرار دارند.
به گزارش بورس نیوز، ایران با در دستور کار قرار دادن 9 توصیه FATF می‌تواند سلامت و امنیت نظام مالی خود را به دنیا اثبات کند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در نشست روز دانشجو در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی سمنان اظهار کرده که همه کشورهای دنیا به جز ایران و کره شمالی عضو FATF هستند.
این در حالی است که در برخی شبکه‌های مجازی تحلیل‌هایی منتشر شد که در این سخن رئیس جمهور تشکیک ایجاد کرده و بیان می‌کرد که اغلب کشورها عضو FATF نیستند. واقعیت چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی یا FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989 با همکاری کشورهای G7 – شامل ایتالیا، آمریکا، آلمان، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا با هدف تعیین استانداردها و ترویج مؤثر پیاده‌سازی اقدامات قانونی، نظارتی و عملیاتی برای مقابله با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و سایر تهدیدهای مربوط به یک‌پارچگی نظام مالی بین‌المللی آغاز به کار کرد.

ساختار این سازمان شامل اعضای قضایی، سازمان‌های منطقه‌ای، اعضای ناظر، اعضای وابسته و در نهایت سازمان‌های ناظر است که بر اساس گزارش سالیانه FATF در مجموع 194 کشور در سراسر جهان را پوشش می‌دهد که از میان آن‌ها 35 کشور به‌عنوان اعضای قضایی و 2 سازمان «کمیسیون اروپا» و «کشورهای عضو همکاری خلیج فارس-GCC» به‌عنوان سازمان‌های منطقه‌ای فعالیت می‌کنند.

اهمیت دستورالعمل‌های FATF تا جایی است که «بانک توسعه آسیایی»، «کمیته بال»، «اینترپل» و «بانک جهانی» در کنار 26 سازمان دیگر به عنوان سازمان‌های ناظر، عملکرد آن را رصد می‌کنند.

توصیه‌های این سازمان به‌عنوان استانداردهای جهانی با افزایش شفافیت، به کشورها کمک می‌کند مانع استفاده غیرقانونی از سیستم‌های مالی خود شوند. بر این اساس، کشورها با توجه به ریسکی که در رابطه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم با آن مواجهند رتبه‌بندی شده و کشورهای «پر ریسک و تحت نظارت» معرفی می‌شوند.

در جدیدترین بیانیه‌ای که در اکتبر/مهر ماه سال جاری منتشر شد 13 کشور به‌عنوان کشورهای پر ریسک و تحت نظارت معرفی شدند که ایران نیز در کنار اتیوپی، باهاما، بوتسوانا، پاکستان، ترینیداد و توباگو، تونس، کره شمالی، سریلانکا، سوریه، صربستان، غنا و یمن جزو کشورهای پر ریسک و تحت نظارت شناخته شد و در کنار کره شمالی، تنها کشوری است که FATF خواستار به کارگیری اقدام متقابل در برابر آن‌هاست. آیا این چیزی غیر از آن است که رئیس جمهور در سخنان اخیر خود مطرح کرده است؟

اقداماتی که ایران در صورت پرداختن به آن‌ها از وضعیت قرمز خارج می‌شود، شامل موارد زیر است:

1- جرم‌انگاری تأمین مالی تروریسم و حذف معافیت گروه‌های تحریم‌شده‌ای که در تلاش برای پایان دادن به اشغالگری خارجی، نژادپرستی و استعمار هستند.

2- شناسایی و بلوکه کردن دارایی‌های تروریستی در راستای قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل

3- تضمین سازوکاری مناسب و قابل اجرا، برای مشتریان

4- تضمین استقلال کامل واحد اطلاعات مالی و گزارش فعالیت‌های مشکوک مربوط به تراکنش‌های انجام شده

5- شناسایی و تحریم خدمات‌دهندگان غیرمجاز انتقال پول و اوراق بهادار به‌وسیله مسئولان به‌صورتی که قابل اثبات باشد.

6- تصویب و اجرای معاهدات تأمین مالی تروریستم و پالرمو و همچنین شفاف‌سازی درباره همکاری‌های دوجانبه حقوقی

7- تضمین انتقال وجوه مؤسسات مالی با تأیید مشخصات کامل گیرنده و فرستنده

8- برقراری طیف وسیع‌تری از مجازات‌ها برای ارتکاب جرایم پولشویی

9- وضع قوانین و آیین‌نامه‌های مناسب جهت مصادره اموال دارای ارزش متناظر
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: