تعداد بازدید : ۱۰۲۵
کد خبر : ۱۸۵۲۷۵
در شرکت ملی نفت اتفاق افتاد:
۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۹
سرانجام ۷۹ اولویت پژوهشی شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های تابع در قالب ۱۱ دسته مشخص شد و امیدواریم پژوهش‎های آتی به رفع تدریجی هر یک از این چالش‎ها کمک کند.

به گزارش بورس نیوز، ابراهیم طالقانی اظهار کرد: از شرکتهای تابع شرکت ملی نفت ایران خواستیم چالشهای ۱۰ سال آینده خود را اعلام کنند و سپس با دعوت از کارشناسان و برگزاری جلسات کارشناسی مستمر، این اولویتها جمعآوری، بررسی و غربالگری شد.

به گفته وی، سرانجام ۷۹ اولویت پژوهشی شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای تابع در قالب ۱۱ دسته مشخص شد و امیدواریم پژوهشهای آتی به رفع تدریجی هر یک از این چالشها کمک کند.

بر اساس این گزارش، این ۱۱ دسته مشتمل بر ازدیاد برداشت نفت، تولید و بهرهبرداری، مدل‌سازی و کنترل و مدیریت مخازن، نگهداشت تخصصی تولید، ارتقای فناوری در عملیات و سرویسهای حفاری، اکتشاف و علوم زمین، ساخت تجهیزات و مواد، حفاظت صنعتی و محیط زیست، مطالعات راهبردی و زیرساختی و بهرهوری، بهینهسازی مصرف انرژی و تولید بانک اطلاعاتی یکپارچه است که در هر دسته به چالشهای مشخصی پرداخته شده است.

به طور مثال، در بخش ازدیاد برداشت نفت، به چالشهایی از جمله عدم بهرهگیری از فناوریهای نوین چاهمحور (IOR)، عدم شناخت دقیق روشهای EOR متناسب با میدان‌های ایران و بازده کم عملیات تزریق آب به روشهای مرسوم مطرح است و در بخش تولید و بهرهبرداری، چالشهایی مانند راندمان پایین تجهیزات و فرایندهای بهرهبرداری، ناکارآمدی عملیات اسیدکاری در برخی موارد برای انگیزش چاه، افزایش H۲S در چاههای تولیدی نفت و گاز، تغییر مشخصات نفت و گاز تولیدی و تولید ماسه در چاهها مورد اشاره شده است.

در بخش مدل‌سازی، کنترل و مدیریت مخازن نیز چالشهایی از جمله فقدان بهرهگیری از روشهای نوین مدل‌سازی مخازن شکاف‌دار و نبود مدل ژئومکانیکی جامع برای محاسبه فشار تزریق و عملیات شکست هیدرولیکی و حفاری و کنترل ذرات سازندی عنوان شده و در بخش نگهداشت تخصصی تولید، چالشهایی مثل افزایش نسبت آب به نفت و کاهش بهرهدهی چاهها خودنمایی میکند.

قدیمی بودن دستگاههای نمودارگیری و ادوات رشتههای تکمیلی ساخته شده داخلی، نشتی از لولههای مغزی و محدود بودن دانش و تجربه در حفاری آبهای عمیق نیز از جمله چالشهایی به شمار می‌رود که در بخش ارتقای فناوری در عملیات و سرویسهای حفاری بر آن تاکید شده است.

در بخش اکتشاف و علوم زمین به چالشهایی مانند عدم به‌کارگیری فناوریهای نوین در پردازش اطلاعات لرزهای، عدم توسعه فناوری بهبود تصویرسازی زیرسطحی در اکتشاف منابع هیدروکربوری، شناخت کم ساختارهای زمینشناسی و ناشناخته بودن بسیاری از مسائل مربوط به شیل‏‌های نفتی و گازی اشاره شده است.

در بخش ساخت تجهیزات و مواد، چالش قدیمی و فرسوده بودن برخی واحدهای بهرهبرداری و تجهیزات سطحالارضی، در بخش حفاظت صنعتی و محیط زیست چالش انتشار گازهای همراه نفت، مصرف بالای مواد شیمیایی و مقاوم نبودن برخی تاسیسات در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی و در بخش بهینهسازی مصرف انرژی، مشکلات ناشی از فقدان بازار بهینهسازی مصرف و فقدان سازوکارهای مناسب برای گسترش فعالیت شرکتهای خدمات انرژی آمده است.

چالشهایی مانند کمبود مدیریت تعمیرات و نگهداری داراییهای فیزیکی و کمبودها در حوزه مدیریت پروژه در بخش مطالعات راهبردی و زیرساختی و بهرهوری و نبود نرمافزارهای بومی و استفاده نکردن از فناوریهای نوین در مدیریت میدان‌های نفت و گاز در بخش تولید بانک اطلاعاتی یکپارچه مدنظر قرار گرفته است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: