تعداد بازدید : ۸۰۸
کد خبر : ۱۸۵۲۹۴
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛
۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
کارشناس بازار سرمایه گفت: از عرضه زعفران در بورس ملاحظه می‌شد که چگونه دلال بازی ( یا به معنی درست‌تر سفته‌بازی) برای این محصول صادارتی بازار سیاه ایجاد می‌کرد و در عین حال که هیچ شفافیتی در بازار وجود نداشت، کشاورزان به حق واقعی خود نیز نمی‌رسیدند.

به گزارش بورس نیوز، مهدی افنانی، اظهار کرد: پیش از عرضه زعفران در بورس ملاحظه می‌شد که چگونه دلال بازی ( یا به معنی درست‌تر سفته‌بازی) برای این محصول صادارتی بازار سیاه ایجاد می‌کرد و در عین حال که هیچ شفافیتی در بازار وجود نداشت، کشاورزان به حق واقعی خود نیز نمی‌رسیدند.

او خاطرنشان کرد: همه فعالان بازار که عرضه زعفران در بورس، اتفاقات و نوسانات را با جزییات پیگیری کرده‌اند، به خوبی قابل ملاحظه می‌کنند که یک نظام شفاف چگونه توانست عرضه و تقاضا و حتی قیمت این محصول استراتژیک را به نظم و سیاقی مشخص درآورد.

به گفته افنانی آنچه در بورس کالا اتفاق افتاد آن بود که روند فروش به درستی هدایت شد و قیمت‌گذاری در یک قالب صحیح پیش رفت. با ادامه این روند، اعتمادها کم‌کم ایجاد شد و بازار مطمئن کالا شکل گرفت که حضور همه فعالان بازار زعفران برای تکمیل این روند لازم است.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: باید بر این نکته تاکید کرد که برای حفظ بازار لازم است همچنان ثبات رویه را در دستور کار قرار دهیم.

افنانی در ادامه تاکید کرد: از آنجا که زعفران کالایی صادراتی است، با پایداری این بازار ثابت می‌توان برای بازارهای صادراتی نیز برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشت. بازارهای هدف به پایداری و شفافیت اعتقاد دارند و به این ترتیب می‌توان با برقراری نظامی شفاف، برنامه‌ریزی بلندمدت برای بازارهای صادراتی داشت.

افنانی اظهار کرد: ما باید همچنان ارتباطمان را با فروشندگان و خریداران جهانی از طریق بورس کالا ادامه دهیم و خود را نیز موظف کنیم که زعفران را با بسته‌بندی مناسب به آنها تحویل دهیم، در این صورت نوسانات و اتفاقات حاشیه‌ای نخواهند توانست در قیمت‌گذاری ما در عرصه جهانی خللی ایجاد کنند و ما تعیین‌کننده همیشگی قیمت خواهیم بود.

به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، ایران تولیدکننده اصلی زعفران است و اگر با همین روال و قیمت‌گذاری در بورس کالا پیش برویم، تولید ما هم افزایش پیدا خواهد کرد و حتی کشاورزان بیشتری این تمایل را پیدا می‌کنند که زعفران کشت کنند. اگر از تجربیات بد گذشته درس بگیریم و ثبات رویه را ادامه دهیم، می‌تواند این اعتماد را به وجود بیاورد که در بلندمدت قیمت و برند زعفران را کامل در دست خود بگیریم.

او در پایان عنوان کرد: در همه جای دنیا مانند بورس لندن و بورس‌های معتبر جهانی دیگر، کسانی که کالاهایی را به نحو مطلوب ارائه داده‌اند، همان‌ها نیز توانستنه‌اند قیمت‌گذاری را در دست بگیرند، اگر همین اقدامات در مورد زعفران هم در ایران و بورس انجام شود و بحث ارزش‌گذاری و روال آن توسط شرکت‌ها به درستی صورت بگیرد و به خوبی اجرایی شود، ما نیز ابتکار عمل در دنیا را بیشتر به دست خواهیم آورد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: