کد خبر : ۱۸۵۶۵۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت:
۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: این تنفس به معنای آن است که سرمایه‌گذاران می‌توانند پول خوراک دریافت کرده را به مرور و طی چند سال پرداخت کنند.

به گزارش بورس نیوز، اسدالله قره‌خانی آلوستانی با اشاره به اینکه شاه بیت «طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌های مردمی» ارائه تنفس برای بازپرداخت خوراک یا میعانات خریداری شده به شرکت ملی گاز است، گفت: این تنفس به معنای آن است که سرمایه‌گذاران می‌توانند پول خوراک دریافت کرده را به مرور و طی چند سال پرداخت کنند.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در خانه ملت در ادامه داد: در واقع می‌توان سرمایه در حال گردشی را از صندوق توسعه ملی در اختیار این سرمایه‌گذاران برای خرید خوراک قرار داد و اجازه داد به مرور در طول 10 تا 15 سال این سرمایه را بازپرداخت کنند.

نحوه سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های میعانات گازی توسط مردم چگونه است؟

وی در توضیح نحوه سرمایه‌گذاری در احداث و تکمیل پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام توسط مردم، بیان کرد: سرمایه‌گذاری در این مهم بدین گونه است که هر طرح یک مجری دارد و مابقی نیز سهام‌داران کوچک هستند.

دو مشکل طرح؛ مشخص نبودن چگونگی برداشت از صندوق توسعه ملی و نوع همکاری سهامداران خرد با اصلی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت‌خام با استفاده از سرمایه‌های مردمی، سرمایه‌های بخش خصوصی مدنظر است نه دولتی، اظهارکرد: این طرح البته دو مشکل دارد، ابتدا اینکه چگونگی برداشت از صندوق توسعه ملی و سهم آن در این طرح مشخص نیست چراکه برداشت از صندوق نیازمند اذن مقام معظم رهبری و دو سوم رای نمایندگان مجلس است، همچنین برای چگونگی وضعیت و نوع همکاری سهام‌داران خرد با سهام‌دار اصلی فکری نشده است.

هدایت نقدینگی به سمت تولید و فعال کردن بنگاه‌های اقتصادی حوزه نفت، دو هدف اصلی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی

این نماینده مجلس همچنین توضیح داد: طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی دو هدف را دنبال می‌کند، نخست هدایت نقدینگی به سمت تولید و دیگری فعال کردن طرح‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حوزه نفت که موجب بی‌اثر شدن تحریم‌های نفتی در آینده خواهد شد.

ارائه تنفس برای بازپرداخت پول خوراک؛ یکی از شیوه‌های فعال کردن بنگاه‌های اقتصادی

قره‌خانی درخصوص شیوه‌های فعال کردن طرح‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حوزه نفت، توضیح داد: ارائه تنفس چند سال برای بازپرداخت پول خوراک خریداری شده یکی از شیوه‌های فعال کردن طرح‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حوزه نفت است .

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: برداشت از پالایشگاه‌ها حدود دو میلیون بشکه در سال تخمین زده است حال طبق «طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌های مردمی» نباید سهم صندوق توسعه ملی از درآمد حاصل به صندوق واریز شود بلکه به این سهم به سرمایه‌گذاران پرداخت شود و آن‌ها طی 10 تا 12 سال این پول را بازپرداخت کنند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: