کد خبر : ۱۸۵۸۴۷
آبسیم و رتبه‎بندی خودرویی‎ها؛
۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
یکی از صنایعی که حساسیت بالایی به فضای سیاسی و تحولات اقتصادی کشور دارد، صنعت خودرو و ساخت قطعه است. صنعتی که از بدو شروع تحریم ها به شدت تحت تاثیر قرار گرفتند و هزینه های تولیدکنندگان با شیب تندی رو به افزایش گذاشت. در این شرایط، نگاهی به وضعیت سود (زیان) انباشته خودروسازان و قطعه سازان انداختیم تا پتانسیل برخی شرکت ها را بسنجیم.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، افزایش هزینه های تولید شرکت های خودروساز و قطعه ساز در کنار کاهش میزان فروش، نقدینگی و سرمایه در گردش را در سطح نامناسبی قرار داده و این عوامل نتیجه ای جز کاهش سودآوری و افزایش زیان برخی شرکت ها به دنبال نداشته است.

در رتبه بندی شرکت های حاضر در گروه «خودرو و ساخت قطعه» بر اساس سود انباشته مشخص شد که «خگستر» با 5786 میلیارد ريال، در صدر ایستاده و رتبه نخست را از آن خود کرده است. پس از این شرکت سرمایه گذار، «ورنا» عنوان دوم و «خدیزل» عنوان سوم را به نام خود ثبت نمود. همان‎گونه که در تصویر مشخص است از 4 شرکت ابتدای لیست، 3 شرکت جزو شرکت های سرمایه گذار هستند.

از نظر نسبت سود انباشته به سرمایه باز هم «خگستر» رتبه اول را دارد و با نسبت 386 درصدی به راحتی می تواند نسبت به افزایش سرمایه از محل سود انباشته اقدام نماید. این نسبت در «خپویش» نیز رقم بالای 360 درصدی است و به همراه «خدیزل» پتانسیل افزایش سرمایه دارند.

پتانسیل بالای «خگستر» و «خپویش» برای افزایش سرمایه از محلی جذاب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: