تعداد بازدید : ۹۲۰
کد خبر : ۱۸۶۰۲۴
با فروش ۱.۷میلیون تن گندم اتفاق افتاد؛
۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
با فروش ۱.۷میلیون تن گندم در مجموع ۱۲.۵درصد از کل گندم تولید شده در ایران از اول امسال تاکنون در بورس کالا فروش رفته است که این موضوع نشان از استقبال گندمکاران از سیاست قیمت تضمینی در بورس‌ کالا دارد.
به گزارش بورس نیوز، کشور ایران با تولید سالانه حدود 13.5میلیون تن گندم، دهمین تولید‌کننده گندم در جهان به شمار می‌آید. بر این اساس با توجه به این که گندم در کشور ما یکی از کالاهای اساسی و استراتژیک محسوب می‌شود، دولت در طول سال‌های گذشته با صرف بودجه‌های سنگین و با روش خرید تضمینی سالانه صد‌ها میلیارد تومان صرف خرید گندم از کشاورزان می‌کرد و این مبالغ با تأخیر طولانی به‌حساب کشاورزان واریز می‌شد.

به همین دلیل و با توجه به مشکلات ناشی از اجرای سیاست خرید تضمینی، از سال 94 با اجرای روش جدیدی در فروش گندم با عنوان فروش تضمینی یا همان "قیمت تضمینی"، هم بخشی از بار مالی دولت کم شد و هم مبالغ حاصل از فروش گندم به سرعت به‌حساب کشاورزان واریز شده است.

بر این اساس امسال چهارمین سال متوالی است که سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا انجام می‌شود، که با توجه به آثار مثبت این طرح تحلیل‌گران اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را نوعی انقلاب در عرصه تأمین مالی کشاورزی قلمداد می‌کنند.

در خصوص عرضه محصول گندم، این طرح هم‌اکنون برای فروش گندم تولید‌شده در 4 استان اردبیل، زنجان، خراسان شمالی و مرکزی انجام می‌شود. در این راستا معاملات مربوط به محصول هر کشاورز به دو شیوه گواهی سپرده کالایی و عرضه فیزیکی در بورس کالای ایران انجام می‌شود و همه محصولات به نام خود کشاورز ثبت می‌شود؛ در عین حال وجوه حاصل از معاملات مستقیما و بدون هیچ واسطه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌حساب کشاورزان واریز می‌شود.

هماه‌گونه که اشاره شد اجرای سیاست حمایتی به روش قیمت تضمینی، مزایای زیادی برای کشاورزان دارد. نخست اینکه به‌دلیل فروش محصول به مصرف‌کنندگان و یا نهادهای فرآوری و توزیع نیازی به خرید مستقیم محصول توسط دولت نیست و بار مالی دولت به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد؛ زیرا دولت به جای پرداخت کل وجه، صرفا تفاوت قیمت تضمینی و قیمت معامله شده در بورس را به کشاورز پرداخت می‌کند.

همچنین کشاورزان با ثبت اطلاعات خود در سامانه الکترونیک، وارد رویه اجرایی شده و سطح زیرکشت و برآورد میزان برداشت آنها نیز ثبت و گردآوری می‌شود. به این ترتیب اطلاعات دقیق بهره‌برداران و نیز میزان تولید محصول مشخص می‌شود.

ضمن این که معاملات محصول نیز در بازاری شفاف انجام شده و آمار معاملات برای تمام نهادهای ناظر و سیاستگذار روزانه در دسترس است و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای هدف‌گذاری پرداخت یارانه به این محصول را تسهیل می‌کند.

بر این اساس نگاهی به تازه‌ترین اطلاعات در راستای اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در چهارمین سال اجرا نشان می‌دهد از ابتدای امسال تاکنون بیش از 1.7میلیون تن گندم به‌صورت فیزیکی و نقد به ارزش 1550میلیارد تومان در بورس کالا فروخته شده و بخشی از معاملات هم به‌صورت گواهی سپرده انجام شده و متناسب با آن از بار مالی دولت کسر شده است؛ که این موضوع نشان از استقبال گندمکاران از سیاست قیمت تضمینی در بورس‌ کالا دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: