کد خبر : ۱۸۶۰۲۴
با فروش ۱.۷میلیون تن گندم اتفاق افتاد؛
۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
با فروش ۱.۷میلیون تن گندم در مجموع ۱۲.۵درصد از کل گندم تولید شده در ایران از اول امسال تاکنون در بورس کالا فروش رفته است که این موضوع نشان از استقبال گندمکاران از سیاست قیمت تضمینی در بورس‌ کالا دارد.
به گزارش بورس نیوز، کشور ایران با تولید سالانه حدود 13.5میلیون تن گندم، دهمین تولید‌کننده گندم در جهان به شمار می‌آید. بر این اساس با توجه به این که گندم در کشور ما یکی از کالاهای اساسی و استراتژیک محسوب می‌شود، دولت در طول سال‌های گذشته با صرف بودجه‌های سنگین و با روش خرید تضمینی سالانه صد‌ها میلیارد تومان صرف خرید گندم از کشاورزان می‌کرد و این مبالغ با تأخیر طولانی به‌حساب کشاورزان واریز می‌شد.

به همین دلیل و با توجه به مشکلات ناشی از اجرای سیاست خرید تضمینی، از سال 94 با اجرای روش جدیدی در فروش گندم با عنوان فروش تضمینی یا همان "قیمت تضمینی"، هم بخشی از بار مالی دولت کم شد و هم مبالغ حاصل از فروش گندم به سرعت به‌حساب کشاورزان واریز شده است.

بر این اساس امسال چهارمین سال متوالی است که سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا انجام می‌شود، که با توجه به آثار مثبت این طرح تحلیل‌گران اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را نوعی انقلاب در عرصه تأمین مالی کشاورزی قلمداد می‌کنند.

در خصوص عرضه محصول گندم، این طرح هم‌اکنون برای فروش گندم تولید‌شده در 4 استان اردبیل، زنجان، خراسان شمالی و مرکزی انجام می‌شود. در این راستا معاملات مربوط به محصول هر کشاورز به دو شیوه گواهی سپرده کالایی و عرضه فیزیکی در بورس کالای ایران انجام می‌شود و همه محصولات به نام خود کشاورز ثبت می‌شود؛ در عین حال وجوه حاصل از معاملات مستقیما و بدون هیچ واسطه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌حساب کشاورزان واریز می‌شود.

هماه‌گونه که اشاره شد اجرای سیاست حمایتی به روش قیمت تضمینی، مزایای زیادی برای کشاورزان دارد. نخست اینکه به‌دلیل فروش محصول به مصرف‌کنندگان و یا نهادهای فرآوری و توزیع نیازی به خرید مستقیم محصول توسط دولت نیست و بار مالی دولت به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد؛ زیرا دولت به جای پرداخت کل وجه، صرفا تفاوت قیمت تضمینی و قیمت معامله شده در بورس را به کشاورز پرداخت می‌کند.

همچنین کشاورزان با ثبت اطلاعات خود در سامانه الکترونیک، وارد رویه اجرایی شده و سطح زیرکشت و برآورد میزان برداشت آنها نیز ثبت و گردآوری می‌شود. به این ترتیب اطلاعات دقیق بهره‌برداران و نیز میزان تولید محصول مشخص می‌شود.

ضمن این که معاملات محصول نیز در بازاری شفاف انجام شده و آمار معاملات برای تمام نهادهای ناظر و سیاستگذار روزانه در دسترس است و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای هدف‌گذاری پرداخت یارانه به این محصول را تسهیل می‌کند.

بر این اساس نگاهی به تازه‌ترین اطلاعات در راستای اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در چهارمین سال اجرا نشان می‌دهد از ابتدای امسال تاکنون بیش از 1.7میلیون تن گندم به‌صورت فیزیکی و نقد به ارزش 1550میلیارد تومان در بورس کالا فروخته شده و بخشی از معاملات هم به‌صورت گواهی سپرده انجام شده و متناسب با آن از بار مالی دولت کسر شده است؛ که این موضوع نشان از استقبال گندمکاران از سیاست قیمت تضمینی در بورس‌ کالا دارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع

مجمع عمومی کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ برگزار شد.
پرداخت سود به سهامداران

پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده

شرکت سیمان دشتستان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پروپیلن جم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.