کد خبر : ۱۸۶۰۵۹
در پایان دومین هفته معاملاتی زمستان 97 در فرابورس ایران رخ داد؛
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
در روز پایانی هفته جاری علی‌رغم افت 7 واحدی، بازده هفتگی 2.1 درصدی را ثبت کرد تا بدین ترتیب هفته دوم معاملاتی زمستان 97 را در سطح 1875 واحدی به پایان رسانده و به مرز 1900 واحدی نزدیک شود.

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل فرابورس ایران که از چهارم دی‌ماه شاهد روندی مثبت بود در روز پایانی هفته جاری علی‌رغم افت 7 واحدی، بازده هفتگی 2.1 درصدی را ثبت کرد تا بدین ترتیب هفته دوم معاملاتی زمستان 97 را در سطح 1875 واحدی به پایان رسانده و به مرز 1900 واحدی نزدیک شود.

به گزارش بورس نیوز، در هفته منتهی به 14 دی‌‌ماه 97 حجم کل معاملات در تمامی بازار‌های فرابورس به 3 هزار و 444 میلیون ورقه رسید که ارزش این حجم از داد‌و‌ستد‌ها که طی 565 هزار نوبت معاملاتی رقم خورد به 17 هزار و 19 میلیارد ریال رسید؛ در این دوره متغیر حجم معاملاتی رشد 14 درصدی و ارزش معاملات کاهش 3 درصدی نسبت به هفته گذشته را ثبت کردند.

در این میان بازار اول فرابورس در این هفته شاهد دادوستد 227 میلیون سهم به ارزش 733 میلیارد ریال بود و بازار دوم از معامله یک هزار و 317 میلیون سهم به ارزش 4 هزار و 389 میلیارد ریال میزبانی کرد که متغیرهای حجم و ارزش در بازار دوم نسبت به هفته گذشته به‌ترتیب 3 و 13 درصد افزایش یافتند.

به‌علاوه، در بازار پایه در مدت مشابه یک هزار و 793 میلیون سهم به ارزش 3 هزار و 587 میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌دست شد که به معنی رشد 32 درصدی حجم و افزایش 21 درصدی ارزش معاملات در مجموع سه تابلو معاملاتی این بازار نسبت به هفته گذشته است.

از طرف دیگر، در بازار ابزار‌های نوین مالی نیز در هفته جاری 106 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 294 میلیارد ریال خرید و فروش شد که آمار معاملات به تفکیک این بازار بیانگر جابه‌جایی 98 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 484 میلیارد ریال در قالب معاملات ETF و معامله 8 میلیون ورقه بدهی به ارزش 6 هزار و 561 میلیارد ریال در تابلو اوراق با درآمد ثابت است؛ همچنین 440 هزار ورقه به ارزش 248 میلیارد ریال مربوط به اوراق تسهیلات مسکن در این مدت معامله شد که حجم و ارزش این دسته از معاملات شاهد رشد هفتگی به‌ترتیب 7 و 15 درصدی بود.

نگاهی به دادوستدهای انجام‌شده در صنایع فرابورسی حاکی از آن است گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با در اختیار گرفتن 17 و 14 درصد از ارزش کل معاملات خُرد بازار سهام؛ یعنی مجموع معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در جایگاه اول و دوم این صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند و گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها و خودرو و ساخت قطعات نیز هر یک با تصاحب 6 درصد از ارزش کل معاملات خُرد، در جایگاه سوم و چهارم ایستادند.

در نهایت، قطعیت معامله 100 درصدی اوراق مربوط به حق بهره‌برداري از اختراع «جوراب مقاومتی آبی» در تاریخ نهم دی‌ماه در بازار دارایی فکری فرابورس با قیمت پایه کل 9 میلیارد ریال، از جمله رویداد‌های مهم این هفته در فرابورس بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: