تعداد بازدید : ۴۸۹
کد خبر : ۱۸۶۱۸۶
در سال میلادی گذشته صورت گرفت؛
۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
بدهی خارجی چین در سال میلادی گذشته ۱۴ درصد افزایش یافت و به ۱.۹ تریلیون دلار رسید.
۲ هزار میلیارد دلاری شدن بدهی خارجی چین

به گزارش بورس نیوز، بلومبرگ نوشت، بدهی خارجی چین به سرعت افزایش یافته و به مشکلی بزرگ برای کشور چین و دنیا تبدیل شده است.

بدهی خارجی چین به طور رسمی ۱.۹ تریلیون دلار شده است. برای یک اقتصاد ۱۳ تریلیون دلاری این مقدار زیاد نیست ولی ریسک های نهفته ای وجود دارد. بدهی خارجی چین در دهه گذشته افزایش یافته است.

طبق اطلاعات رسمی، بدهی کوتاه مدت چین ۶۲ درصد کل بدهی را از سپتامبر تشکیل می‌دهد، یعنی ۱.۲ تریلیون دلار باید در سال جاری بازگردانده شود. مسئله نگران کننده سرعت افزایش بدهی است‌ . کل بدهی خارجی ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۳۵ درصد از آغاز ۲۰۱۷ افزایش یافته است .

تصویر واقعی پرمخاطره تر است. بدهی خارجی چین طبق  پیش بینی بازارهای سرمایه دایوا در گزارش ماه اوت بین ۳ و ۳.۵ تریلیون دلار بود. به عبارت دیگر کل بدهی های خارجی پس از محاسبه وام های مراکز مالی در هنگ کنگ، نیویورک و جزایر کارائیب که در محاسبات رسمی نمی‌آیند، ۱.۵ تریلیون دلارکمتر بیان  شده است .

شرایط به نفع چین پیش نمی‌رود. شرکت های این کشور در زمانی که ۳ تا ۵ درصد اختلاف بین نرخ بهره آمریکا و چین وجود داشت و انتظار قوی‌تر شدن یوان می رفت، به سمت وام‌گیری به دلار هجوم آوردند. وام‌گیری خارجی ارزان‌تر بود و مزیت‌های اضافی داشت. در حال حاضر ، اختلاف در نرخ سودهای کوتاه مدت کم شده و تقریبا به صفر رسیده و یوان ارزش خود را طی سال گذشته از دست داده است. گرفتن وام جدید سخت تر و پر مخاطره تر شده است. سیاست های چین بدهی خارجی این کشور را بیشتر کرده است .

امسال و سال ۲۰۲۰ سال‌های اوج بازپرداخت ها هستند و چین با فشار سرمایه گذاریها با دلار مواجه است. شرکت های چینی برای بازپرداخت بدهی‌های دلار شان یا باید از ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی برداشت کنند که پکن احتمالاً اجازه آن را نمی‌دهد، یا از بازار های بین المللی دلار بخرند .

این کار مشکلات جدیدی به وجود می آورد. تنها ۶۱۷ میلیارد یوان (۹۰ میلیارد دلار) سپرده خارجی در هنگ کنگ برای خرید دلار در دسترس است. اگر شرکت های چینی مجبور شوند بدهی را به داخل بازگردانند، یک جریان خروجی قابل توجه لازم است که ارزش یوان را در برابر دلار پایین می آورد .

سرمایه گذاران جهانی دلار باید مراقب سرمایه گذاری های مربوط به چین باشند. با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و کاهش ترازنامه های آن، شرکت های چینی باید بیشتر با دلار پرداخت داشته باشند تا یوان .

بدهی خارجی چین با میانگین ۷۰ میلیارد دلار در هر سه ماه، از ابتدای ۲۰۱۷ افزایش یافته است. اگر به همین روند افزایشی ادامه دهد، چاره ای ندارد جز اینکه ذخایر خود را خرج کند یا اجازه دهد یوان ضعیف تر شود. هردوی این راه‌ها ریسک‌هایی دربر دارند .

چین و جهان باید در مورد افزایش بدهی های وابسته به دلار فکر کنند. هرگونه توقف سرمایه‌گذاری می‌تواند پیامدهای شدید و غیر منتظره ای داشته باشد .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.