کد خبر : ۱۸۶۳۱۳
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت:
۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: اوراق بهادار و سپرده‌های بانکی در جذب منابع مالی رقیب یکدیگر هستند؛ چراکه هر دو از ضریب ریسک بسیار پایینی برخوردارند و سرمایه‌گذار در هر دو مورد از یک سود حداقلی مطمئن برخوردار خواهد بود.


به گزارش بورس نیوز، غلامرضا ابوترابی اظهار کرد: در گذشته شرکت‌های ایرانی عمدتا تامین مالی خود را از طریق بازار پول انجام می‌دادند؛ اما در سال‌های اخیر با توجه به توسعه بازار سرمایه بر تامین مالی از طریق بازار سرمایه تاکید بیشتری شده است.

وی با بیان اینکه امروزه در بازار سرمایه متناسب با نیازهای گوناگون افراد، ابزارهای مالی مختلف تعبیه شده است، بیان کرد: برای مثال سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر می‌توانند در پروژه‌های مشارکتی که میزان سود و زیان پروژه از ابتدا مشخص نیست و سود قطعی به دارندگان اوراق پرداخت نمی شود مشارکت کنند یا سرمایه‌گذاران ریسک گریز می‌توانند با خرید اوراقی مثل اوراق اجاره یا مرابحه که اوراق با درآمد ثابت محسوب می‌شوند ریسک خود را تا میزان زیادی پوشش دهند. یا سازنده ای که دارای توانایی ساخت هست اما منابع مالی کافی برای این امر را ندارد، می‌تواند از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی همچون اوراق استصناع، منابع مالی لازم را بدست آورده و ساخت پروژه را از سر گیرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی افزود: اوراق بهادار و سپرده‌های بانکی در جذب منابع مالی رقیب یکدیگر هستند؛ چراکه هر دو از ضریب ریسک بسیار پایینی برخوردارند و سرمایه‌گذار در هر دو مورد از یک سود حداقلی مطمئن برخوردار خواهد بود.

وی ادامه داد: اما آنچه هر یک از این دو نوع ابزار را نسبت به دیگری جذاب تر می‌کند، قدرت نقدشوندگی آنهاست که این قابلیت‌ها در اوراق بهادار به نحوی پیش‌بینی شده و منجر به جذابیت این اوراق شده است. برای مثال ارزش مجموع صکوک منتشره از ابتدای تاسیس شرکت تا آذرماه ۱۳۹۷، بالغ بر ۲۷۹ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۲۷ مورد آن در مجموع به ارزش ۳۶ هزار میلیارد ریال سررسید شده و ۳۵ مورد مابقی در حال معامله است. امروزه با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و بالابودن نرخ سود اوراق نسبت به سود بانکی، شاهد استقبال بیشتر سرمایه‌گذاران نسبت به اوراق بهادار اسلامی هستیم به طوری که این امر می‌تواند سرمایه‌های عظیم ملت را تجمیع کرده و به رونق تولید ملی بینجامد.

ابوترابی در ادامه، در خصوص تاثیر لایحه بودجه سال آینده بر اوراق بدهی و سهم اوراق بهادار در بودجه ۹۸ گفت : دولت در این لایحه، انتشار ۸۹ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را در دستور کار قرار داده که از این میزان، ۷۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسویه بدهی‌ها و اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها و سه میلیارد دلار مربوط به اوراق ارزی مالی اسلامی در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این لایحه، دولت در جداول پیش‌بینی واگذاری و تملک دارایی‌های مالی در سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را با رشد حدود ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد کرده است. شایان ذکر است که دولت برای سال مالی ۹۷ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را معادل ۳۸.۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود در حالی که این رقم در لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بیان کرد: با رعایت قوانین و مقررات، شرکت‌های دولتی تا سقف چهل و پنج هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی را برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست‌محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، می‌توانند منتشر کنند.

ابوترابی با بیان اینکه سقف مجاز اوراق منتشره تسویه نشده تا پایان سال مبلغ ۲۹۰ هزار میلیارد ریال عنوان شده است، افزود: این درحالی است که در بودجه سال ۹۷، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی برای دولت معادل ۲۶۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده بود. همچنین در بند «د» تبصره ۵ لایحه بودجه، به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اجازه داده شده تا سقف ۵۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند.

وی توضیح داد: بر اساس پیشنهادهای مطرح شده در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، دولت مجاز است اسناد خزانه اسلامی موضوع ردیف درآمدی این قانون را با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال صادر کرده و به طلبکاران تا سقف ۱۳۰ هزار میلیارد ریال واگذار کند. همچنین بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه‌های سنواتی کل کشور پیش‌بینی می‌شود و خزانه داری کل کشور موظف است نسبت به تسویه آن اقدام کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه ادامه داد: همچنین ۲ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال جاری و ۱۰ هزار میلیارد اسناد خزانه کمتر از یکسال برای اعتبارات استانی منتشر می‌شود.

ابوترابی در پایان با اشاره به اینکه کسری بودجه یکی از معضلات قدیمی اقتصاد ایران بوده که اثرات نامطلوبی بر متغیرهای اقتصادی برجای می‌گذارد، اظهار داشت: در حال حاضر جهت تامین کسری بودجه دولتی عمدتا از طریق ایجاد پایه پولی و بالتبع ایجاد تورم اقدام می‌شود که اثرات نامطلوبی برجای خواهد گذاشت. لذا یکی از راه حل‌های جایگزین جهت جهت رفع این نوع کسری بودجه استفاده از اوراق بهادار اسلامی است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: