کد خبر : ۱۸۶۳۳۵
در سه فصل ابتدایی سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد؛
۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که با وجود روند کاهشی صادرات میعانات گازی تراز تجاری کشور مثبت باقی مانده است.
به گزارش بورس نیوز، براساس آمارهای ارائه شده از سوی این سازمان، صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماهه سال جاری از مرز ۳۳.۵ میلیارد دلار گذشته و به این ترتیب روال رشد خود را ادامه داده است.

درصورتی محاسبه میعانات گازی صادرات ایران در طول این مدت ۵.۵ درصد رشد داشته، اما درصورتی که این محصولات از روند آمارهای صادرات حذف شوند، ایران توانسته در صادرات نفتی به رشد ۱۵ درصدی برسد.

هم‌چنین در حوزه واردات در ۹ ماهه امسال عدد ۳۱.۵ میلیارد دلار ثبت شده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد و این مساله به ثبت تراز تجاری مثبت با رقم ۷۳۸ میلیون دلار به نفع صادرات منجر شده است.

در طول این مدت در سال ۱۳۹۶ میزان صادرات غیرنفتی کشور بدون احتساب میعانات گازی حدود ۲۶.۵ میلیارد دلار بود و با حساب میعانات گازی نیز با ثبت ۳۳ میلیارد دلار فعلی نسبت به قبل ۴.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. هم‌چنین ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶ حدود ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار واردات داشت.

در حوزه اقلام صادراتی محصولات پتروشیمی با بیش از ۱۱ میلیارد دلار رشدی ۳۱ درصدی را داشتند و در حوزه صنعت نیز محصولات ایرانی حدود ۱۵ میلیارد دلار صادرات به ثبت رساندند که در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. ایران در این دوره با ثبت رشد هفت درصدی حدود دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار صادرات نیز در حوزه کشاورزی به ثبت رسانده است.

در این دوره عراق با رشد ۴۹ درصدی و با ثبت واردات حدودا هفت میلیارد دلاری از ایران اصلی‌ترین شریک تجاری کشور بوده و پس از آن نیز ترکیه با رشد ۲۲ و افغانستان با رشد ۱۶ درصدی قرار دارند.

آمارهای سازمان توسعه تجارت همچنین نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در معامله با ۱۲ کشور از ۱۳ کشور همسایه مثبت بوده و صادرات از واردات پیشی گرفته است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کوثر " آماده برگزاری مجمع می شود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه کوثر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار خواهد شد.

" غنوش " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نوش مازندران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ برگزار خواهد شد.
تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع " کدما "

مجمع عمومی شرکت معدنی دماوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" کرمان " در نخستین روز آذر به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پمپ بنزین‌های بسته تا دقایقی دیگر باز می‌شوند
سخنگوی وزارت نفت: برخی پمپ‌بنزین‌ها با از مدار خارج شدن شبکه هوشمند، خودشان اقدام به توقف عرضه بنزین کرده‌اند که این جایگاه‌ها تا دقایقی دیگر برای عرضه بنزین آزاد در مدار قرار می‌گیرند.