کد خبر : ۱۸۶۴۹۱
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت:
۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
بحث تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایران در اجرای ماده ۲۹ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ایران در حال آماده سازی است.

به گزارش بورس نیوز، بهادر بیژنی اظهار کرد: بحث تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایران در اجرای ماده ۲۹ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ایران در حال آماده سازی است.

وی در خصوص مراحل طی شده نیز این چنین گفت: در پانصدو چهاردهمین جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال جاری طرح تاسیس بورس بین‌الملل در مناطق آزاد بررسی ، و مورد تایید این شورا قرار گرفت.

بیژنی افزود: بعد از تایید هیات مدیره سازمان بورس، این طرح برای بررسی بیشتر به شورای عالی بورس ارجاع داده شد. در این شورا نیز طی دو مرحله بررسی آن به پایان رسید. شورای عالی بورس در تاریخ ۲۲ خرداد سال ۹۷، این طرح را بررسی و نظرات اعضا را اخذ کرد و در تاریخ ۱۱ تیرماه این آیین‌نامه به تصویب شورای عالی بورس رسید.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل با اعلام اینکه این آیین‌نامه هم اکنون در هیات دولت است، گفت: کمیسیون اقتصادی دولت این روزها در حال بررسی زوایای محتلف تشکیل بورس بین‌الملل است و کارهای مطالعاتی در این زمینه ، توسط این کمیسیون انجام می‌‌گیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مراحل به اجرا رسیدن این طرح تاکنون طی شده است، به نظر می‌‌رسد تا پایان سال شاهد تصویب نهایی این آیین‌نامه در هیات وزیران باشیم.

درخواست تاسیس بورس کجا می‌‌رود؟

بیژنی همچنین گفت: تصویب نهایی این آیین‌نامه، شرایطی را فراهم می‌‌کند تا متقاضیان درخواست تاسیس بورس، درخواست‌های خود را به صورت کتبی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند . سازمان نیز بر اساس مهلت تعیین شده در آیین‌نامه بررسی‌های اولیه را انجام می‌‌دهد و در دو حالت یا پیشنهاد صدور مجوز تاسیس را به شورای عالی بورس ارسال میکند، یا عدم پذیرش درخواست را اعلام می‌‌کند.

این مقام مسئول افزود: این درخواست به چند حالت می‌‌تواند به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شود. درخواست میتواند توسط عده ای از سهامداران کشورهای دیگر ارائه شود، یا تلفیقی از سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی در کنار یکدیگر باشد.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل در خصوص شرایط تشکیل بورس بین‌الملل نیز گفت: در آیین‌نامه پیشنهادی آمده است که سرمایه تشکیل بورس باید صرفا ارزی باشد. در خصوص سقف مالکیت سهامداران خارجی و ایرانی و حداکثر سهامداری هر گروه نیز، شورای عالی پس از تاسیس بورس تصمیم‌گیری می‌‌کند.

مزایای تشکیل بورس بین‌الملل

وی همچنین در خصوص مزایای تاسیس بورس بین‌الملل در مناطق آزاد تجاری-صنعتی بیان کرد: اجرای چنین طرحی با مزایای بسیاری برای اقتصاد و بازار سرمایه همراه است. تشکیل چنین بورسی می‌‌تواند گام مهمی در راستای بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران باشد. همچنین این موضوع می‌‌تواند یکسان‌سازی مقررات و استانداردها و پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا را به همراه داشته باشد.

بیژنی اشاره کرد: از سوی دیگر تاسیس بورس بین‌الملل به افزایش سطح استانداردها و رویدادهای اجرایی کمک می‌‌کند و باعث می‌‌شود بازار سرمایه ایران فعال‌تر، منصفانه‌تر و شفاف‌تر از قبل شود. همچنین می‌‌تواند سطوح رقابتی را ارتقا دهد و میان بورس‌ها رقابت سازنده ایجاد کند.

تدابیر اتخاذی برای تبادلات بانکی

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل در خصوص تبادلات بانکی این بورس‌ها گفت: جزییات این موضوع در آیین‌نامه پیشنهادی ارائه نشده و اتخاذ تصمیم نهایی به نظر سازمان بورس و شورای عالی موکول شده است.

وی همچنین در این رابطه افزود: در آیین‌نامه به این موضوع اشاره شده که وجود یک نهاد متولی (کاستودین) برای تاسیس بورس بین‌الملل الزامی است. با توجه به اینکه معمولا نهاد متولی بزرگ در دنیا، بانک‌ها هستند باید منتظر حضور این گروه‌ها باشیم.

بیژنی در ادامه گفت: ضمن تاکید به ورود نهادهای متولی بین‌المللی، این امکان نیز وجود دارد تدابیری اتخاذ شود تا شاهد اتصال نهاد متولی ایران ( شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه) به شرکت‌های سپرده‌گذاری دیگر کشورها باشیم.

وی در پایان بیان کرد: در خصوص بانک‌ها نیز، درست است که در شرایط تحریمی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، اما همچنان بسیاری از بانک‌های ایرانی در کشور‌های خارجی در حال فعالیت هستند. همچنین سرمایه‌گذار خارجی نیز می‌‌تواند نقدینگی خود را به سمت بورس هدایت کند و این نکته امیدوارکننده‌ای برای حل این چالش‌هاست.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.