تعداد بازدید : ۱۰۸۰
کد خبر : ۱۸۶۵۷۵
مدیرعامل گروه صنعتی بارز در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۸
مجموعه صنعتی بارز یکی از بزرگ‌ترین فعالان بخش تولید انواع لاستیک خودرو و تولیدکننده انحصاری برخی از انواع آن ‏است.‏

بارز صاحب تکنولوژی و دانش فنی ایرانی / ما مشکلات تحریم را پشت سر گذاشته‌ایم

به گزارش بورس نیوز، مجموعه بارز در تمامی این سال‌ها سعی کرده است مجموعه صنعتی خود را در نقاط مختلف ایران گسترش دهد که از آن جمله می‌توان به بارز کردستان و کرمان اشاره کرد.

برای اطلاع از وضعیت فعلی گروه صنعتی بارز با مدیرعامل این مجموعه صنعتی هم‌کلام شده‌ایم که ماحصل آن را در ذیل می‌خوانید.

*جناب اخوان با تشکر از وقتی‌که در اختیار بورس نیوز قراردادید. لطفاً کمی در مورد وضعیت فعلی کسب‌وکار و مجموعه بارز بفرمایید.

در حقیقت مسائل و مشکلات ما خیلی زیاد است. مشکلات ناشی از تحریم و مشکل تأمین مواد اولیه اوضاع صنعت تایر را پیچیده کرده است. صنعت تایر به مواد اولیه بسیار زیادی نیاز دارد و برای تأمین بخش اعظم آن مجبور به واردات هستیم. این تحریم‌ها باعث شد که ما به‌سختی مواد اولیه را تهیه کنیم.

اما نگاه بارز همیشه به آینده است. ما به تولیدات فعلی بسنده نمی کنیم. واقعاً داریم آینده را می‌بینیم و رصد می‌کنیم. جوان‌گرایی را سرلوحه کارمان قراردادیم. مدیران گروه صنعتی بارز این توانمندی را دارند که بارز را به جایگاه‌های بسیار بالاتری برسانند.

مجموعه بارز افتخارش این است که امسال توانست تفاهم‌نامه‌ای را با بزرگ‌ترین اتحادیه لاستیک و پلاستیک از فرانسه امضا کند که نتیجه آن سفر مدیران این مجموعه بزرگ جهانی به ایران است.

*آیا کیفیت محصولات بارز تحت تأثیر این مشکلات قرار خواهند گرفت؟

خیر- ما همیشه کیفیت را سرلوحه کارمان قراردادیم و روند نزولی در برگشتی‌ها داریم. خوشبختانه با جوان‌گرایی که در واحد فروش اتفاق افتاد در عرض یک ماه اخیر نزدیک به نیم میلیون حلقه لاستیک در کشور توزیع کردیم. این مهم کار خیلی بزرگی است. علیرغم تمام مسائل و مشکلات موجود 10 درصد نسبت به سال گذشته هنوز جلوتر هستیم و نگذاشتیم که تولید کاهش پیدا کند.

*در راه توسعه مجموعه و محصول باید در انتظار چه اخباری باشیم؟

برای اولین بار در ایران مرکز نوآوری ایجاد کردیم و این مرکز تحقیقاتی با کمک متخصصین و دانشمندان جوان اتفاقات خوبی را رقم‌زده است. در 28 بهمن و در سالگرد تولد بارز خبرهای خوبی اعلام خواهیم کرد و نمونه‌هایش را خواهید دید.

بارز اولین تولیدکننده تایرهای SUV است. سایزهای 16 به بالا را بارز تولید کرده و به‌زودی خط تولید تایر سبز را نیز رسماً افتتاح خواهیم کرد. تایر سبز همان‌طور که می‌دانید علاوه بر مواد اولیه موردنیازی که باید تهیه شود دستگاه‌ها و تجهیزات خودش را می‌طلبد که این تجهیزات در بارز کردستان موجود و ظرف یک ماه آینده با حضور معاونت رئیس‌جمهور و رئیس سازمان استاندارد کشور این خط تولید رسماً افتتاح خواهد شد.

علی‌رغم تمام مسائل و مشکلات با یاری خداوند و کمک مجموعه توانمند بارز و عزیزانی که در گروه صنعتی بارز هستند به شما قول می‌دهم که در آینده خیلی نزدیک دستاوردهای بزرگ‌تری را معرفی کنیم.

*تحریم‌ها و مشکلات حاشیه ایی آن ضرورت وجود مراکز R&Dرا بیش‌ازپیش نمایان می‌کند. برنامه بارز در این حوزه چیست؟

گروه صنعتی بارز تنها تولیدکننده تایر است که بزرگ‌ترین مرکز R&D یا همان تحقیق و توسعه تایر را در ایران دارد. بالغ‌بر 130 نفر از دانشمندان جوان ما با مدارک عالیه دانشگاهی از بهترین دانشگاه‌های کشور مشغول به کار هستند.

ما حدود 15 سال پیش با شرکت کانتیننتال آلمان همکاری خود را استارت زدیم و متأسفانه بعد از آغاز تحریم‌ها این شرکت نیز از ایران رفت. خوشبختانه در این سال‌ها به مرحله‌ای رسیدیم که واقعاً می‌توانم عرض کنم که خودمان صاحب دانش فنی هستیم و به‌زودی صاحب تکنولوژی می‌شویم.

من اعتقاد به دانش و مغز جوانان ایران‌زمین دارم و معتقدم که مغز ایرانی از برترین‌های دنیا است. نمونه‌های زنده این ادعا در صنایع بزرگ دنیا کار می‌کنند و مدیران برتر جهان اغلب ایرانی هستند. بارز تنها مرکز تست در تایر را در ایران دارد و حتی انواع خودرو در آن تست می‌شود. این افتخار بارز است. بزرگ‌ترین افتخار داشتن بزرگ‌ترین مرکز R&D است.

*در فعالیت‌های جدید صنعت خودرو نقشی برای بارز ترسیم‌شده است؟

برای اولین بار بارز توانست «ایمارک» را که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین استاندارد روز اروپا در زمینه صنعت تایر است را کسب کند. در پنل رنو ما برای اولین بار گرید B فرانسه را گرفتیم. پژو 301 تنها تأمین‌کننده و تأییدیه‌ای که از پژو فرانسه صادر شد تنها برای مربوط به صنعتی بارز بود و ما امسال جایزه ملی استاندارد را گرفتیم.

بارز جزو صد شرکت برتر ایران است که تا ماه آینده اعلام خواهد شد. ما توان تأمین لاستیک موردنیاز صنایع خودرو داخل را در بارز داریم.

*آیا توان تأمین کلیه نیازهای صنعت خودروی داخلی رادارید؟

یکی از مشتری‌های استراتژیک بارز خودروسازان هستند. ما تمام نسل جدید تایرهایمان را با خودروسازان و استانداردهای روز آنها هماهنگ می‌کنیم. سهم بارز از بازار 35 درصد از خودروسازان است و می‌تواند صد در صد نیاز خودروسازان را بدهد اما با توجه به اینکه تایر سازان دیگر هستند و ما مشتریان دیگری نیز داریم ازجمله 330 نماینده، شرکت ها و سازمان ها و البته صادرات که برای همه آنها باید برنامه تولیدی داشته باشیم.

*برای صنعت لاستیک صادرات ممنوع شد. این اتفاق چقدر به ضرر بارز تمام خواهد شد؟

تایر سازان ایرانی به‌سختی توانسته بودند محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنند. گروه بارز پارسال نسبت به سال قبل آن جهش نزدیک 100 درصدی داشت. پارسال در عرض یک ماه نزدیک به 2.5 میلیون دلار صادرات داشتیم. به خاطر دریافت ایمارک توانستیم به رومانی و قبرس محصول صادرات کنیم. علاوه بر کشورهای منطقه که صادرات داشتیم به کشورهای اروپایی هم ورود کردیم که متأسفانه جلوی صادرات را گرفتند و بازاری را که به‌سختی به دست آورده بودیم به‌راحتی از دست دادیم.

*در مورد همکاری با خودروسازان وضعیت امروز بارز چگونه است؟

خوشبختانه ما تمام استانداردهای خودروسازان را انجام دادیم و تنها تولیدکننده تایر برای رنو پارس در ایران برای ال نود هستیم زیرا سخت‌ترین استانداردها را شرکت رنو فرانسه دارد و بارز از این آزمایش‌ها سربلند بیرون آمد.

*با توجه به فرمایشات شما چرا ما همچنان نیازمند واردات تایرهای چینی هستیم؟

3/2 تولیدات تایر ایران را تولیدکنندگان ایرانی تأمین می‌کنند اما هنوز نتوانستیم کل این نیاز را تأمین کنیم. باید عرض کنم که غیر از ظرفیت 50 هزارتنی در طرح توسعه بارز کرمان، یک طرح توسعه 50 هزار تنی CBR نیز داریم.

در زمینه تولید محصولات PCR ما مشکلی نداریم یعنی در ایران کاملاً تأمین می‌شود و وارداتش مازاد است. اما در TBR هنوز نیازمند واردات هستیم. در حال حاضر بارز تنها تولیدکننده TBR در کشور است.

*تولید فعلی لاستیک TBR بارز چقدر است؟

گروه صنعتی بارز 360 هزار حلقه در سال تولید می‌کند اما؛ نیاز کشور در سال یک‌میلیون و 200 هزار حلقه است. ما برای رسیدن به این میزان تولید، یک ظرفیت اضافه را در بارز کرمان ایجاد خواهیم کرد که بالغ‌بر 700 هزار حلقه به تولید سالانه ما اضافه خواهد شد. سایر شرکت‌های دیگر نیز در حال تلاش هستند تا نیاز داخلی را تأمین کنند.

*سخن پایانی؟

یک تشکر ویژه دارم از همکاران عزیز خودم در بارز، کارگران زحمتکش در کرمان، کردستان و سیرجان که با تمامی توان و با تمامی مشکلات موجود در سرما و گرما زحمت می‌کشند. من معتقدم که سرمایه اصلی بارز داشتن منابع انسانی باارزش است. بدون داشتن این منابع انسانی باارزش گروه صنعتی بارز وجود نخواهد داشت. چیزی که به گروه صنعتی بارز روح و معنا می‌دهد، وجود این عزیزان سخت‌کوش، توانمند، باسواد، زحمتکش و باتجربه از کارگر تا متخصصین، معاونان و مدیران گروه صنعتی بارز است.

گفتگو از محمدعلی رفیعی

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: