کد خبر : ۱۸۶۶۰۵
یکی از ایرادات جدی نمایندگان و کارشناسان؛
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت برای سال 98 بالغ بر 21 میلیارد دلار درآمد خالص ارزی پیش‌بینی کرده است که 14 میلیارد دلار آن را به کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد، یکی از ایرادات جدی نمایندگان و کارشناسان به این موضوع عدم تاثیرگذاری ارز دولتی بر کنترل قیمت کالاهای اساسی است.

به گزارش بورس نیوز، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه 14 میلیارد دلار ارز دولتی به کالاهای اساسی اختصاص پیدا کرده اما تاثیری بر سفره مردم نداشته و تکرار این کار در بودجه سال 98 نگرانی‌هایی را به دنبال دارد، گفت: دولت برای سال 98 بالغ بر 21 میلیارد دلار درآمد خالص ارزی پیش‌بینی کرده است که 14 میلیارد دلار آن را به کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد، یکی از ایرادات جدی نمایندگان و کارشناسان به این موضوع عدم تاثیرگذاری ارز دولتی بر کنترل قیمت کالاهای اساسی است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس ادامه داد: به همین منظور در جلسه کمیسیون تلفیق با حضور مسئولان دولتی، مفصل صحبت کرده‌ایم و سوال شد ارزهایی که به کالاهای اساسی داده شده تا چه میزان در میزان تورم نقش داشته است.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به گزارشی که دولت در زمینه تورم و افزایش قیمت کالاهای اساسی ارائه کرده است، بیان کرد: گزارش دولت نشان می‌دهد که برخی کالاهایی که ارز ترجیحی گرفته‌اند مشمول تورم شده‌اند و مردم تورم 30 تا 50 درصدی ارز 4 هزار و 200 تومانی را تحمل کرده‌اند.

وی تاکید کرد: در کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 با دولت بحث می‌کنیم که روش تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی را اصلاح کند، عملا این روش که از منابع برخوردار بوده بهره وری مناسب و کافی را نداشته است.

تاجگردون در ادامه با اشاره به جبران کسری درآمد دولت با افزایش درآمدهای مالیاتی، بیان داشت: مالیات حقی است که باید اقشار پردرآمد آن را بپردازند، منظور ما این نیست که از قشر تحت فشار و ضعیف مالیات گرفته شود، بلکه افرادی که از رانت فعلی حاکم برجامعه استفاده می‌کند باید مالیات بدهد.

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش برخی شاخص‌ها در لایحه بود، گفت: وقتی حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کند، اقتصاد تورم 40 درصدی را شاهد است، رشد GDP بالغ بر 30 درصد افزایش پیدا می‌کند، رشد درآمد مالیاتی بین 8 تا 10 درصد غلط است.

وی با تاکید براینکه افزایش درآمد مالیاتی به معنای فشار بر گُرده مردم نیست، توضیح داد: نقدینگی چرخیده و جایی اثر خود را گذشته است بنابراین صاحب این نقدینگی باید مالیات به بپردازد حالا هر کسی باشد، از کسی که منفعت برده باید مالیات گرفت، این بحث را با سازمان مالیاتی داشته ایم.

تاجگردون در این باره که 70 درصد منابع کشور معافیت مالیاتی داده شده است، عنوان کرد: بحث ما برای افزایش درآمد مالیاتی، جدا از معافیت‌های مالیاتی، بحث ما این است گردش پولی که در کشور اتفاق افتاده می‌افتد دست چه کسانی است تا مالیات از آنها گرفته شود.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس در خصوص معافیت‌های مالیاتی توضیح داد: برخی به ناحق شامل معافیت مالیاتی می‌شوند.صادرات از مالیات معاف است این برای زمانی باید لحاظ شود که ارز آوری با صادرات اتفاق می‌افتد، زمانی که ارز صادرات به کشور برگردانده نمی‌شود چرا باید معافیت مالیاتی لحاظ شود، از اینگونه مسائل در اقتصاد کشور وجود دارد که باید اصلاح کنیم.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: