تعداد بازدید : ۷۲۳
کد خبر : ۱۸۶۶۷۲
۲۵ دی ۱۳۹۷
توقف طولانی‌مدت یک نماد در بازار سهام، ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش داده و نقدشوندگی را کاهش می‌دهد.

به گزارش بورس نیوز، در مرداد ماه سال ۹۵، شاپور محمدی در برنامه پیشنهادی خود برای آینده بازار سهام، از اصلاح برخی قوانین بازارسرمایه خبر داد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به اصلاح زمان بازگشایی و توقف نمادهای بازار سهام اشاره کرد. 

توقف طولانی‌مدت یک نماد در بازار سهام، ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش داده و نقدشوندگی را کاهش می‌دهد.

از این رو سازمان بورس و اوراق بهادار، حل و فصل این موضوع را از همان روزهای ابتدایی در دستور کار قرار داد. در این زمینه جلسات مشترک بسیاری با ارکان مختلف بازار سهام اعم از سهامداران حقیقی بزرگ و مدیران نهادهای مالی برگزار شد که نهایتا منجر به تنظیم و اجرایی شدن قوانین در ماه‌های پایانی سال ۹۶ شد.

این دستورالعمل از ابتدای اجرایی شدن همواره مورد بازنگری قرار دارد تا به بهترین حالت ممکن اجرایی شود. در همین زمینه شواهد حاکی از آن است که علاوه بر کاهش زمان توقف و بازگشایی‌ها تا حد زیاد، میزان بازگشایی‌ها از ابتدای سال ۹۷ تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه در سال۹۶ کاهش یافته است. در آخرین اقدام؛ نماد بانک پاسارگاد طی دو هفته اخیر بازگشایی شد تا پرونده توقف‌های طولانی مدت بانک‌ها بسته شود.

بر اساس دستورالعمل ابتدایی سازمان بورس و اوراق بهادار در آذر ماه سال ۹۶، توقف به جلوگیری از انجام معامله ورقه بهادار به مدت کمتر از ۵ روز کاری اطلاق می‌شود. در صورتی که ناشر اطلاعات بااهمیت منتشر کند، نماد معاملاتی به منظور انتشار متقارن اطلاعات بین سرمایه‌گذاران، به طور خودکار ۶۰ تا ۹۰ دقیقه متوقف می‌شود و بعد از آن، نماد بازگشایی می‌شود. اگر اطلاعات منتشره مطابق فرم‌های استاندارد سازمان نباشد، یا سازمان بخواهد اطلاعات تکمیلی از ناشر بگیرد، معاملات حداکثر تا ۲ روز کاری متوقف خواهد شد. در این مورد سازمان به عنوان نهاد ناظر به بررسی اطلاعات منتشره خواهد پرداخت. تعداد روزهای توقف در این مورد به حداقل رسیده و سرمایه‌گذاران به محض دریافت اطلاعات و تحلیل آن اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نهادناظر در بخش دیگر اصلاح قوانین در خصوص کاهش نوسان قیمت سهام، بازگشایی و توقف نمادها را بر اساس قوانین جدید پایه ریزی کرد. در این خصوص، توقف نمادها در مواردی رخ می‌دهد که قیمت سهام به صورت نامتعارف نوسان داشته باشد. در این حالت اگر قیمت پایانی سهم در ۵ روز متوالی ۲۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی تا پایان جلسه معاملاتی متوقف و از ناشر درخواست اطلاعیه شفاف‌سازی خواهد شد. در صورتی که قیمت پایانی سهم در ۱۵ روز متوالی ۵۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی ۲ روز کاری متوقف و از ناشر درخواست برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی خواهد شد تا نسبت به افزایش یا کاهش رخ داده، تحلیل ارائه دهد.

با این وجود در آذر ماه سال جاری محسن خدابخش آخرین اصلاحات صورت گرفته در این زمینه را ارایه داد. بر همین اساس بعد از نوسان‌های ۲۰ درصدی یک نماد طی ۴ روز معاملاتی، نماد شرکت مزبور به مدت یک ساعت متوقف و بعد از آن بازگشایی خواهد شد.

آمارها حاکی از آن است که در اصلاح این معضل بزرگ بازار سرمایه ، نهاد ناظر تا حد زیادی موفق عمل کرده است. این موضوع علاوه بر اینکه باعث روان شدن معاملات در تالار شیشه‌ای شد، توانست سطح اعتماد مردم به بازار سرمایه را افزایش دهد. با توجه به اینکه شفافیت در کنار نقدشوندگی دو بال اصلی بازار هستند، می‌توان این آمار مطلوب و موفق را فال نیک گرفت و در انتظار ورود سرمایه‌گذاران جدید به این بازار بود. آمارهای موجود در خصوص توقف و بازگشایی نمادها در دو سال ۹۷ و ۹۶ و تا پایان آذر ماه در جدول ذیل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، تنها در یک ماه شاهد کاهش بازگشایی نمادها نسبت به ماه مشابه در سال قبل بوده‌ایم و در دیگر ماه‌ها نمادهای معامله‌شده بیش از سال ۹۶ بوده است.

شاهد این مدعا نیز در تیرماه قابل مشاهده است. تعداد توقف نمادهای معاملاتی بورسی و فرابورسی در تیر ۹۶ به ۱۰۰ نماد رسید. موضوعی که در تاریخ بازار سرمایه بیشترین تعداد بود. با توجه به اینکه ترافیک برگزاری مجامع در تیرماه به بالاترین میزان خود می‌رسد، توقف برای برگزاری مجمع موضوعی طبیعی است. اما در سال جاری، سازمان بورس و نهادهای مرتبط با برنامه ریزی مدون در کوتاه کردن زمان توقف نمادهای برگزارکننده مجمع، شرایطی را به وجود آورد که این آمار تا حد فاحشی کاهش یابد. بر همین اساس تعداد نمادهای متوقف در تیر ماه سال ۹۷ نهایت به ۲۳ نماد کاهش یافت که برگ زرین دیگری در فعالیت نهادناظر به شمار می‌رود.

مقایسه میزان توقف ونمادهای درحال معامله در سال 96و97+جدول


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع آرشیو
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پربیننده ترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
بورس نیوز جدید در راه است
به علت تغییر پلتفرم پایگاه خبری بورس نیوز، این رسانه از ساعت ۱۳:۰۰ امروز یکشنبه ۳ شهریورماه به مدت ۳ ساعت از دسترس خارج خواهد شد.