تعداد بازدید : ۱۳۵۲
کد خبر : ۱۸۶۹۸۸
در دوره 9 ماهه امسال اعلام شد:
۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
بر اساس صورت‌های مالی منتشره، مقادیر فروش خودرو در این شرکت در دوره 9 ماهه سال جاری تنها 240 هزار تن بوده است که 20 درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته است.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت خودروسازی سایپا رکورد کسب زیان در یک دوره مالی را شکست و با کسب بیش از 50 هزارمیلیارد ریال زیان خالص در دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذر ماه سال جاری، سهامداران خود را شوکه کرد.

بر اساس صورت‌های مالی منتشره، مقادیر فروش خودرو در این شرکت در دوره 9 ماهه سال جاری تنها 240 هزار تن بوده است که 20 درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته است. رشد هزینه تامین مواد اولیه و هزینه‌های سرسام‌آور دستمزد و سربار شرکت و همچنین شناسایی 16 هزار میلیارد ریال هزینه مالی در این دوره، از عوامل اصلی شکل‌گیری این زیان سنگین بوده اند.

رکوردشکنی سایپا و کسب زیان وحشتناک 5 هزار میلیارد تومانی

نکته جالب توجه در خصوص سایپا این است که در 3 ماهه سوم سال، این شرکت تنها توانسته است 46 هزار دستگاه خودرو را به فروش برساند.

انتظار می رود حتی نرخ های جدید نیز نتواند وضعیت شرکت را بهبود چندانی ببخشد و شاید تنها بتواند زیان دهی شرکت را کاهش دهد، زیرا که با توجه به هزینه‌های ثابت سنگین این شرکت از جمله هزینه های پرسنلی، سربار و هزینه های مالی صرفا در زمانی امکان سودآوری را برای شرکت به وجود خواهند آورد که این شرکت قادر به فروش خودرو در مقادیر بالایی باشد، امری که با توجه به رشد بیش از 70 درصدی قیمت خودرو و کاهش شدید قدرت خرید مصرف‌کننده، بسیار دور از ذهن خواهد بود. به مشکل فوق، مسائل مربوط به تامین قطعات و درخواست قطعه‌سازان مبنی بر رشد مجدد نرخ های فروش و بدهی سنگین سایپا به قطعه سازان را نیز می‌بایست اضافه کرد.

در جدول زیر، اقلام مقایسه‌ای صورت سود و زیان شرکت در سه فصل ابتدایی سال ارائه شده است و همان گونه که مشاهده می گردد، با کاهش مقادیر فروش شرکت، زیان شرکت با رشد سنگینی رو به افزایش نهاده است به گونه‌ای که افت 48 درصدی مقادیر فروش در 3 ماهه سوم سال نسبت به سه ماهه قبل از آن، زیان شرکت را در حدود 100 درصد افزایش داده است.

رکوردشکنی سایپا و کسب زیان وحشتناک 5 هزار میلیارد تومانی


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.