تعداد بازدید : ۷۳۵
کد خبر : ۱۸۷۱۰۹
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
شرایط برای خرید چندان مساعد ارزیابی نمی‌شود چراکه به نظر می‌رسد نقد ماندن در این اوضاع، بهتر از ورود به سهمی باشد که ممکن است سهامدار را گرفتار کند.
به گزارش بورس‌نیوز، واکنش بازار سرمایه به گزارش‌های ۹ ماهه منفی بود و بورس تهران نخستین روز بهمن ماه را با افت ۳۶۵۲ واحدی شاخص کل آغاز کرد. 

فشار فروش گریبانگیر اکثر صنایع بود و ظاهرا اهالی تالار شیشه‌ای فرقی بین پالایشی‌ها و گزارش‌های قابل قبول شرکت‌های این گروه با خودرویی‌ها و گزارش‌های دلسرد کننده آنها قائل نبود.

مهدی حیدرزاده مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به فضای سیاسی کشور، سرمایه‌گذاران چشم‌انداز روشنی برای آینده بازار سرمایه متصور نیستند چراکه اخباری همچون احتمال عدم تصویب CFT، احتمال تیره شدن روابط ایران و اروپا و خروج ایران از برجام، سرمایه‌گذاران را دچار تردید کرده و همین تردیدها، انگیزه‌ای برای فروش سهم‌ها بوده است. 

کارشناس بازار سرمایه افزود: ریسکی که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده، ریسک سیستماتیک بوده و تقریبا تمامی صنایع و گروه‌ها تحت تاثیر جو روانی منفی با ریسک فشار عرضه مواجه‌اند. 

وی ادامه داد: البته بازار سرمایه قبلا هم تجربه مواجهه با چنین اوضاعی را داشته و تعداد روزهایی که بازار به دلیل جو هیجانی، رنگ سرخ به خود گرفته کم نبوده و معمولا سرمایه‌گذاران بدون تحلیل شرایط در صف فروش نشسته اند.

حیدرزاده با تشبیه بازار سرمایه به یک بیمار سرماخورده، اظهارکرد: وضعیت بازار این روزها شبیه بیمار سرما خورده‌ای است که یک باد سرد، این بیماری را تشدید خواهد کرد. 

وی افزود: بنابراین شرایط را برای خرید چندان مساعد ارزیابی نمی کنم و به نظر می رسد نقد ماندن در این اوضاع، بهتر از ورود به سهمی باشد که ممکن است سهامدار را گرفتار کند.

مدیرعامل کارگزاری مدبر آسیا در خاتمه تصریح کرد: اگر چه گزارش های ۹ ماهه بسیاری از سهم ها، گزارشات مطلوب و قابل قبولی بود؛ ولی جهت سرمایه گذاری توصیه می شود سهمی انتخاب شود که چشم انداز عملکرد یک سال آینده شرکت، روشن باشد. با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم ها، روند واردات مواد اولیه و صادرات محصولات با چالش جدی روبرو است و با این نگرش، اکثر صنایع چشم انداز روشنی ندارند. 

حیدرزاده در پایان خاطرنشان کرد: حتی صنایعی که هم مواد اولیه و هم فروش آنها داخلی است، به صورت غیر مستقیم در معرض ریسک قرار دارند و به یک وقفه زمانی واکنش منفی نشان خواهند داد؛ چرا که به هر حال رکود اقتصادی تقاضای داخلی را کاهش می دهد و ضمنا ریسک سیاسی و منفی های بازار، معمولا کل سهم ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: