تعداد بازدید : ۴۱۱
کد خبر : ۱۸۷۲۷۱
تحت‌نظر مستقیم قائم مقام مدیرعامل این بانک صورت گرفت؛
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
واحد مدیریت ریسک در بانک تجارت، تحت نظر مستقیم قائم مقام مدیرعامل این بانک وظیفه رصد و شناسایی ریسک‌های مختلفی همچون ریسک عملیاتی، اعتباری، بازار، تطبیق و نقدینگی را برعهده دارد.
به گزارش بورس نیوز، سیستم‌های مدیریت ریسک در سازمان‌های امروزی بنا به فعالیت و ماموریت سازمان، علاوه بر شناسایی ریسک‌ها و تعیین کیفیت‌شان، تأثیرات آتی ریسک‌های مختلف را نیز پیش‌بینی می‌کنند. هدف از فرایند مدیریت ریسک کاهش آثار زیان‌آور یک فعالیت از طریق اقدام آگاهانه برای پیش‌بینی حوادث ناخواسته و برنامه‌ریزی برای اجتناب از آن‌ها است. در این میان اگر مدیریت ریسک به‌طور منظم برای شناسایی مشکلات احتمالی و یافتن راه‌حل آن‌ها انجام شود، به‌راحتی فرایند‌های دیگر ازجمله سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی، بودجه و کنترل هزینه را کامل خواهد کرد.

بانک تجارت با توجه به ارتباطات تنگاتنگ با کارگزاران بین المللی و بانک‌های خارجی و در راستای همگامی رفع نیازهای مشتریان خود در سالهای اخیر برای افزایش انطباق با استانداردهای بین المللی صنعت مالی و بانکداری بین‌المللی برنامه‌های مختلفی را به اجرا درآورده که از آن جمله می‌توان به تشکیل کمیته مدیریت ریسک و کارگروه ارتقاء گزارشگری مالی مطابق با استانداردهایIFRS ، تشکیل واحد ویژه به روز رسانی و تطبیق استانداردهای اجرایی و عملیاتی بانک تجارت با آخرین استانداردهای روز بانکداری بین المللی (Compliance) و اجرای کامل قوانین مبارزه با پولشویی مطابق دستورالعملهای بانک مرکزی در سطح شعب و واحدهای ارزی اشاره کرد.

این بانک در راستای شفاف‌سازی عملیات مالی و بانکی خود همواره اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی بانک و شرکت‌های زیرمجموعه و گزارش هیأت مدیره به مجمع عمومی، اطلاعات استخراجی از صورت‌های مالی بانک به تفکیک سرفصل، اطلاعات مربوط به مدیریت ریسک و اطلاعات مربوط به حاکمیت شرکتی و کنترل های داخلی خود را از طریق پایگاه اطلاع رسانی رسمی بانک تجارت و همچنین سایت کدال سازمان بورس و اوراق بهادار در اختیار سهامداران، مشتریان و سایر کاربران قرار می‌دهد.

واحد مدیریت ریسک در بانک تجارت، تحت نظر مستقیم قائم مقام مدیرعامل این بانک وظیفه رصد، پیش بینی و شناسایی ریسک‌های مختلف را برعهده دارد. اقدامات این واحد معطوف به ریسک عملیاتی، اعتباری، بازار، تطبیق و نقدینگی است و از جمله وظایف و ماموریت‌های واحد مدیریت ریسک تهیه و تدوین استراتژی ها با توجه به اهداف بانک، ارائه راهکار های مناسب برای کنترل ریسک ، ارتقاء دانش کارکنان در واحد های ذیربط و نحوه مدیریت آن و... است. این فرایند طی سال‌های اخیر به ویژه پس از تخلف صورت گرفته در بانک تجارت استان کرمان با دقت نظر و گستردگی و پوشش بالاتر و دقیق‌تری به انجام می‌رسد.

در این میان واحدهایی در بانک تجارت همچون مدیریت‌های امور بازرسی، حراست نیز در کنار واحد مدیریت ریسک وظیفه نظارتی خود را در بخش‌های مختلف ایفا می کنند. بنابراین برای کاهش بروز برخی اتفاقات و رصد اتفاقات اعتباری در شعب سامانه اعتباری و اعتبار سنجی داخلی با همکاری مدیریت های امور فناوری اطلاعات و اعتباری تجهیز شده و قابلیت کنترل درخواست متقاضیان را در هنگام دریافت تسهیلات اعتباری دارد. این سامانه احتمال دخل و تصرف توسط شعب و مشتریان در مفاد قرارداد را به حداقل می رساند و از طریق آن مدیران بانک از روند ارائه خدمات و تسهیلات توسط شعب آگاهی پیدا می‌کنند و چنانچه رفتاری خاص یا مبهم در پرونده تسهیلاتی مشاهده شود توسط آن ها پیگیری می شود. برنامه دیگری تحت عنوان"اندازه‌گیری اشتها و حدود ریسک" یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از تخلفات در حال راه‌اندازی است. در این برنامه چنانچه مدیریت و یا شعبه‌ای بیشتر از حدود اختیارات تعریف شده خود اقدام به ارائه تسهیلات کند توسط واحد های نظارتی مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرد.

امروزه استقرار حاکمیت شرکتی در واحدهای بزرگ اقتصادی - مالی و بانک‌های خصوصی گامی موثر در راستای حفظ حقوق ذینفعان و سهامداران محسوب می‌شود؛ در همین راستا کمیته‌های حاکمیتی بانک تجارت مطابق با آخرین دستورالعمل حاکمیتی شرکتی ابلاغی بانک مرکزی مورد بازنگری قرار گرفته‌اند و هریک مسئولیت نظارت بر سلامت مالی، شفافیت و مدیریت ریسک‌های مختلف را برعهده دارند و اعضای هیات مدیره و هیات عامل بانک نیز با حضور فعال در این کمیته ها نظام حاکمیتی شرکتی در بانک را ارتقا بخشیده‌اند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: