تعداد بازدید : ۹۴۱
کد خبر : ۱۸۷۶۳۳
مدیرعامل فرابورس ایران گفت:
۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
مدیرعامل فرابورس گفت: درسال 1389 هواپیمایی ماهان برای خرید یک هواپیما به نقدینگی و تامین مالی نیاز داشت که با دریافت مصوبات کمیته فقهی سازمان بورس توانستیم صکوک اجاره ماهان را از طریق اوراق بهادارساز کردن یک دارایی که در اینجا هواپیما بود، برای تامین مالی این شرکت منتشر کنیم و از طریق فرابورس ایران به فروش برسانیم.

به گزارش بورس نیوز، امیر هامونی به فرایند توکنایز کردن در حوزه رمزارزها اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از بهترین کاربردهای این فناوری در اوراق‌بهادارسازی دارایی‌هاست، گفت: توکنایز کردن فرایندی است که طی آن شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به صدور رمزارز یا توکن دیجیتال کرده و چندین واحد از آن را با اهدافی مانند تامین سرمایه در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد که این نوع رمزارز می‌تواند به دو صورت بدون پشتوانه دارایی یا با پشتوانه صادر شود.

وی به تجربه بازار سرمایه در توکنایز کردن دارایی‌ها (Asset Tokenization) و اوراق بهادارسازی (Securitized) در بستر این بازار اشاره کرد و افزود: درسال 1389 هواپیمایی ماهان برای خرید یک هواپیما به نقدینگی و تامین مالی نیاز داشت که با دریافت مصوبات کمیته فقهی سازمان بورس توانستیم صکوک اجاره ماهان را از طریق اوراق بهادارساز کردن یک دارایی که در اینجا هواپیما بود، برای تامین مالی این شرکت منتشر کنیم و از طریق فرابورس ایران به فروش برسانیم.

به گفته وی خرید هواپیما برای شرکت هواپیمایی ماهان در آن زمان حدود 90 میلیارد تومان هزینه داشت که از طریق اوراق بهادارسازی این رقم به 900 هزار ورقه صکوک اجاره که هر ورقه آن 100 هزار تومان قیمت داشت، تامین مالی این شرکت صورت گرفت.

مدیرعامل فرابورس ایران عنوان کرد؛ اگرچه این فرایند در بستر بلاک‌چین و دفاتر کل توزیع‌شده (DLT) صورت نگرفت، اما نمونه‌ای از فرایند توکنایز کردن دارایی‌ها بود که می‌توان در بستر رمزینه‌ها نیز آن را توسعه بخشید.

وی با طرح این سوال که از تکنولوژی بلاک‌چین چه استفاده‌ای برای اوراق بهادارسازی می‌توان کرد، گفت: STO یا همان (Security Tokenization O­ffering) و ATO یا همان (Asset Tokenization Offering) دو بعد از ابعاد استفاده از فناوری بلاک‌چین هستند که هم اکنون در بازار سرمایه از هر دو فرایند استفاده می‌کنیم و فقط رمزینه نیستند، اما باید ببینیم بلاک‌چین چه کمکی به رمزینه شدن این دو فناوری می‌کند.

به گفته هامونی با استفاده از فناوری بلاک‌چین می‌توان خدمات مشترک میان بازار پول و سرمایه را با دقت، سرعت و اعماد بیشتری به انجام رساند؛ به عنوان مثال هنگامی که شخصی سهام خود را در بانک برای دریافت وام وثیقه‌گذاری می‌کند، ممکن است فرایند دریافت وام چند ماه زمان ببرد، اما هنگامی که در این مسیر از بلاک‌چین استفاده می‌کنیم و بانک به عنوان انکر (Anchor) اول و بازار سرمایه به عنوان انکر دوم نقش‌آفرینی می‌کنند، فرایند تبادل داده‌ها و اطلاعات میان این دو دستگاه با سرعت بیشتری صورت‌ می‌گیرد و بعضا دریافت وام در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود و این فناوری در سایر زمینه‌های همکاری مشترک میان بازار سرمایه و بازار پول قابل استفاده است.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین یکی دیگر از موارد کاربرد بلاک‌چین را بهره‌گیری از این فرایند در زمینه سیستم حسابرسی و حسابداری شرکت‌ها عنوان کرد و توضیح داد: شرکت‌ها بعضا تا پیش از ورود به بازار سرمایه، حساب‌های چند دفتری دارند و ارقام متفاوتی از درآمدها و هزینه‌ها را به سازمان‌های مختلف اعلام می‌کنند، اما استفاده از ابزار اعتمادساز بلاک‌چین به عنوان یک ابزار صحت‌سنج در دست حاکمیت و نماینده‌های حاکمیت کمک می‌کند تا داده‌ها و اعداد و ارقامی که اعلام می شود مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد؛ در واقع اگر سیستم‌های حسابدرای و حسابرسی شرکت‌ها را بر بستر بلاک‌چین قرار داد، امکان راستی‌آزمایی داده‌های اعلام‌شده و صحت‌سنجی آن وجود دارد.

وی با توضیح اینکه برای راه‌اندازی یک ابزار جدید باید پیشنهادات عملیاتی ارائه کرد و آن‌ها را در دستور کار قرار داد، اعلام کرد: برای آنکه بتوانیم از ابعاد مختلف تکنولوژی بلاک‌چین مانند ATO در بازار سرمایه استفاده کنیم می‌توانیم پیش از راه‌اندازی آن، این ابزار جدید را در آزمایشگاه جعبه‌شنی یا همان Sandbox در یک دوره 6 ماهه مورد آزمایش قرار دهیم و در این دوره زمانی فرصت لازم برای تدوین مقررات آن را نیز در اختیار بگیریم.

به گفته هامونی در گام نخست باید یک شورای فرعی یعنی کمیته فقهی در سند باکس شکل بگیرد ‏تا در مدت کوتاهی موارد فقهی آن را مورد بررسی قرار دهد و در ادامه آن ابزار وارد فاز فنی شود؛‏ سپس در فاز فنی، یک بازار خصوصی و حرفه‌ای با حضور هلدینگ‌ها، تامین سرمایه‌ها و مشاوران سرمایه‌گذاری راه‌اندازی می‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان دادوستد روی ATO صورت گیرد؛ در صورتی که این ابزار در مرحله پایلوت معاملات موفقیت‌آمیزی داشت، آنگاه فرایند راه‌اندازی آن دنبال می‌شود.

هامونی در عین حال از ۹ پیشنهاد فرابورس برای بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک‌چین و رمز ارزها در بازار سرمایه و معایب و مزایای هر کدام سخن گفت که انتشار رمز ارز ملی با پشتوانه ارز خارجی، انتشار رمز ارز در قالب کنسرسیوم تجاری و مالی میان ایران و کشورهای هدف و انتشار گواهی سپرده ارزی در قالب توکن از جمله این پیشنهادات بود. وی در پایان یکی از الزامات و نیازمندی‌ها را برای بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک‌چین و رمز ارزها در بازار سرمایه، برقراری تعامل با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای تاسیس spv برای انتشار توکن عنوان کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.