تعداد بازدید : ۲۳۳۱
کد خبر : ۱۸۷۶۸۱
مدیر سرمایه گذاری «ثاخت» در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
اتمام پروژه های نیمه تمام و سامان دادن به بدهی های بانکی، مهمترین استراتژی «ثاخت» است.
به گزارش بورس نیوز، گروه ساختمانی و انبوه سازی هفته دوم بهمن ماه را با صف خرید اکثر نمادهای این گروه به پایان رساند. به نظر می رسد هنوز سهم های این گروه متناسب با افزایش قیمت بازار املاک، رشد نکرده اند؛ ولی در سال جاری عملکرد چندان قابل قبولی هم از شرکت های انبوه ساز مشاهده نشده است. 
سهم شرکت بین المللی توسعه ساختمان که از ابتدای بهمن ماه تا کنون بازدهی بیش از ۲۰ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده، در سال مالی منتهی به پایان شهریورماه ۹۷، زیان خالص بیش از ۵۰ میلیارد تومانی و در ۳ ماهه منتهی به پایان آذرماه ۹۷، زیان خالص از ۷ میلیارد تومانی شناسایی کرده است.


سمانه کبیری راد مدیر سرمایه گذاری شرکت بین المللی توسعه ساختمان در گفتگو با بورس نیوز در پاسخ به این سوال که «چرا بعضی ساختمانی ها از جمله شرکت بین المللی توسعه ساختمان، از افزایش قیمت های امسال بهره لازم را نبردند و فروش چندانی محقق نکردند؟» بیان کرد: شرکت های ساختمانی که پروژه های آماده فروش یا پیش فروش داشته اند، از افزایش قیمت املاک در سال جاری بهره برده اند. اما نکته اینجاست که تا قبل از رونق چند ماهه سال جاری، بازار املاک درگیر رکودی چند ساله بود و افت حجم معاملات، ورود نقدینگی به شرکت های ساختمانی و تامین مالی را تحت تاثیر قرار داده بود. بنابراین کمبود نقدینگی، روند اجرای پروژه های ساختمانی و آمادگی جهت عرضه واحدهای ساخته شده به بازار را کند کرد. همچنین در شرایط رکودی، بدلیل کاهش پیش فروش، انبوه سازان با مشکل تامین منابع جهت پرداخت هزینه های مالی ناشی از اخذ تسهیلات از بانک ها نیز مواجه بوده اند. توجه به این نکته نیز ضروریست که در شرایط فعلی، به رغم افزایش قیمت املاک، کاهش شدید قدرت خرید مردم مجال رونق به بازار املاک نمی دهد. آمار معاملات بازار املاک در دی ماه، عمق رکود بازار را نشان می دهد. همچنین بهای تمام شده ساخت نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته است. بنابراین می توان گفت اگر چه قیمت ها افزایش چشمگیر داشته، ولی گردش نقدینگی شرکت های ساختمانی کماکان با مشکل مواجه است.

وی در پیش بینی وضعیت شرکت های ساختمانی در سال آینده و روند قیمت سهم ها اظهار داشت: قیمت هر سهم تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله جریان ورودی نقدینگی آتی ناشی از اجرا و فروش پروژه ها، ارزش خالص دارایی ها و معاملات سهام در بازار بورس است. با توجه به افزایش قیمت املاک، به نظر می رسد سال آینده شرکت های ساختمانی از محل فروش پروژه های در دست اجرای خود درآمد بهتری شناسایی کنند و ضمنا در اجرای پروژه های جدید، موفق تر خواهند بود. بنابراین چشم انداز درآمد تحقق یافته ساختمانی ها در سال آینده روشن است؛ ولی شاید افزایش بهای تمام شده ساخت و ساز، بخشی از تاثیر مثبت افزایش درآمد شرکت ها را خنثی کند. همچنین با توجه به افزایش قیمت املاک، ارزش دارایی های شرکت های ساختمانی رشد کرده و این افزایش NAV، می تواند قیمت سهم های گروه انبوه سازی را تحت تاثیر قرار دهد. البته باید در نظر داشت که قیمت املاک مختلف با توجه به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی، به یک میزان رشد نکرده و در پیش بینی روند قیمت هر سهم، باید این مورد را لحاظ نمود. می توان گفت ارزش ذاتی سهم شرکت، بیش از قیمت های تابلوی معاملاتی است؛ ولی روند قیمت سهم بستگی به شرایط بازار سرمایه و روند کلی گروه انبوه سازی دارد.

مدیر سرمایه گذاری «ثاخت» در خصوص وضعیت شرکت و برنامه های آتی گفت: تمام تلاش شرکت، به اتمام رساندن پروژه های نیمه تمام و سامان دادن به بدهی های بانکی جهت کاهش هزینه های مالی است. پروژه های متعددی در دست اجرا داریم که درصد پیشرفت بالایی دارند و می توان با فروش آنها در سال های آتی وضعیت مناسبی برای شرکت متصور بود. قطعا پس اتمام پروژه های در دست اجرا و نیمه تمام، بر اساس تقاضای بازار اقدام به تعریف و اجرای پروژه های جدید مورد نیاز بازار خواهیم کرد.

وی افزود: بخشی از پروژه های در دست اجرای شرکت، کاربری تجاری دارند و باید در نظر داشت که املاک تجاری بدلیل حجم بالای عرضه، به اندازه املاک مسکونی رشد نکرده است. لذا شرکت درصدد است با بازنگری پرتفوی سرمایه گذاری خود در سالهای آتی، براساس نیازهای جدید بازار و فناوریهای نوین به فعالیت خود ادامه داده و بر کارایی و بازدهی شرکت بیفزاید.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: