کد خبر : ۱۸۷۷۲۵
مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام گفت:
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام گفت:بورس کالا می‌تواند علاوه بر کشف بهترین قیمت ممکن در عرضه‌ها، مبنای قیمت‌گذاری یکسان آن محصول در سراسر کشور باشد و قیمت‌گذاری‌های کاذب را از بین ببرد.

به گزارش بورس نیوز، محمد کفاش پنجه‌شاهی اظهار کرد: چنانچه به بازاری چون مبل نگاه کنید! می‌بینید این محصول در مناطقی همچون دلاوران، یافت آباد و چند جای دیگر عرضه می‌شود. این عرضه‌ها متمرکز نیستند و نمی توان قیمت مشخصی برای این کالا در نظر گرفت و در واقع بازار‌های سنتی ساز و کار مشخصی برای قیمت‌گذاری ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: ما در بازاری با ساز و کار مشخص شاهد قیمت‌گذاری منطقی و عادلانه کالا خواهیم بود. البته عرضه بسیاری از کالاها در بازاری مدرن ضروری نیست اما در خصوص عرضه کالاهای استراتژیک یا محصولات کشاورزی در بازاری همچون بورس کالا موضوع متفاوت است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام افزود: بورس کالا می‌تواند علاوه بر کشف بهترین قیمت ممکن در عرضه‌ها، مبنای قیمت‌گذاری یکسان آن محصول در سراسر کشور باشد و قیمت‌گذاری‌های کاذب را از بین ببرد.

وی وجود شفافیت را حسن دیگر معاملات در بورس کالا عنوان کرد افزود: به جرات می‌توان گفت تنها در بورس است که زمینه شفافیت فراهم است و اتفاقا همین شفافیت دلیلی است تا عرضه محصولات در بورس کالا همواره با مقاومت‌هایی همراه شود.

کفاش پنجه‌شاهی با تاکید بر ضرورت توسعه ابزار‌ها در بورس کالا، یادآور شد: ابزارها زمینه مانور فروشنده و خریدار را بالا می‌برد و دست آنها را برای ایجاد شرایط مطلوب معامله بازمی گذارد. همچنین به نهاد مسئول یعنی بورس کالا نیز کمک می‌کند تا با در نظرگیری شرایط مورد نظر طرفین ابزارهای خود را برای استفاده دیگر متقاضیان نیز ارتقا دهد.

این کارشناس بورسی ابزارهای معاملاتی بورس کالا را مزیت دیگر این نهاد دانست و گفت: در این بازار خریدار و فروشنده بدون رویارویی یا پذیرش تعهدات تحویل کالا و ... می‌توانند با هر میزان سرمایه انواع اوراق مانند سلف و غیره را خریداری کنند و فروشنده و خریدار از مزایای این مشارکت بهره مند شوند.

وی با اشاره به وجود اطمینان در معاملات بورس کالا تصریح کرد: چنانچه معاملات بخواهد در بستری غیر از بورس کالا انجام شود، یکی از مهمترین دغدغه‌های طرفین، اعتبارسنجی برای اجرای تعهدات مالی و کالایی خواهد بود. اما زمانی که خریدار و فروشنده در بستر بورس کالا تصمیم به معامله می‌گیرند، مساله اعتبارسنجی و اخذ تضامین لازم از قبل توسط این نهاد حل شده است.

کفاش پنجه‌شاهی با تاکید بر ضرورت نقش‌آفرینی بیشتر این بازار در اقتصاد کشور گفت: یکی از دلایل اصلی ناشناخته بودن ظرفیت‌های بورس کالا برای جای دادن عمده معاملات کالایی کشور جوان بودن این نهاد و سابقه کم آن در انجام معاملات کالایی است.

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام با اشاره به ساختار اقتصادی کشور تصریح کرد: برخی مقاومت‌ها در برابر شفافیت مانعی برای پیشرفت و توسعه چنین بازارهایی در اقتصاد کشور ما شده است.

وی دلایل مقاومت در برابر توسعه بازار شفاف و منسجمی چون بورس کالا را مسائلی همچون فرار مالیاتی دانست.

این کارشناس بازار سرمایه وجود برخی تصمیمات غیرکارشناسی و شتابزده مانند قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی و فلزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی را سبب کاهش اعتبار بورس کالا عنوان کرد و گفت: اعمال چنین تصمیمات و سیاست‌هایی از سوی تصمیم‌گیرندگانی چون وزارت صنعت می‌تواند تاثیر مستقیم بر کیفیت فعالیت بازار داشته باشد و زمینه آزمون و خطاها را در آن بالا ببرد.

وی اجرای چنین تصمیماتی را زمینه‌ساز بروز مشکلات و سودجویی‌ها دانست و تصریح کرد: در شرایط فعلی نگاه برخی دستگاه‌ها به رکنی مانند بورس کالا نگاه درستی نیست و به جای در نظر گرفتن این بازار به عنوان یک پایه تقویت‌کننده، آن را به چشم رقیب می‌نگرند.

کفاش پنجه‌شاهی این مساله را عامل اصلی مقاومت در برابر توسعه و تعمیق بورس کالا عنوان کرد و یادآور شد: تغییر نگاه و ثبات در تصمیم‌گیری‌های کلان می‌تواند بازاری همچون بورس کالا را در مسیر افزایش سهم معاملات کالایی در کشور و چه بسا در جهان قرار دهد؛ چرا که کشور ما به لحاظ عرضه بسیاری از کامودیتی‌ها سرآمد است و می‌توان به ایجاد یک بورس کالای قوی در منطقه و جهان اندیشید.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.