تعداد بازدید : ۴۶۷
کد خبر : ۱۸۷۷۲۹
عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت:
۱۳ بهمن ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: براساس اصول اقتصاد، بازار باید تعیین‌کننده قیمت کالاها باشد، به طوریکه خریدار و فروشنده در عرضه و تقاضا منافع خود را لحاظ می‌کنند و تجربه نشان داده است هر جا دخالتی در روند عرضه و تقاضای بازار ایجاد شده است، تولیدکننده و مصرف کننده واقعی سودی از این دخالت‌ها نبرده اند.

به گزارش بورس نیوز، عباس آرگون عنوان کرد: براساس اصول اقتصاد، بازار باید تعیین‌کننده قیمت کالاها باشد، به طوریکه خریدار و فروشنده در عرضه و تقاضا منافع خود را لحاظ می‌کنند و تجربه نشان داده است هر جا دخالتی در روند عرضه و تقاضای بازار ایجاد شده است، تولیدکننده و مصرف کننده واقعی سودی از این دخالت‌ها نبرده اند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: بدون رعایت اصول اقتصادی نمی توان به اقتصاد رونق بخشید به این ترتیب دست نبردن در مکانیسم عرضه و تقاضا از قدم‌های اصلی رسیدن به رونق اقتصادی است و باید توجه کنیم حمایت از بازاری خاص، بدون رعایت قواعد بازار به درستی و براساس اهداف پیش نمی رود و منحرف می‌شود.

به گفته وی، بورس کالا تنها بستری بوده که در سال‌های اخیر مبادلات کالاها را به سمت نظام بازار آن هم در محیطی امن و شفاف هدایت کرده و باید تلاش کرد تا با حمایت‌های انجام شده روز به روز بر خدمات این بورس برای کمک به اقتصاد کشور افزوده شود.

آرگون با اشاره به نقش بورس کالا در افزایش رقابت بین تولیدکنندگان گفت: بورس کالا علاوه بر اینکه باعث ایجاد شفافیت در انجام معاملات می‌شود، زمینه ساز افزایش رقابت بین تولیدکنندگان نیز است به این ترتیب که محصول باکیفیت‌تر، تقاضا و بهای بیشتری به نسبت محصول باکیفیت پایین تر دارد و از این رو تولیدکنندگان به تولید محصول مرغوب تر تشویق می‌شوند.

آرگون افزود: در شرایط کنونی در صورتی که بتوان شرایطی را فراهم کرد تا شاهد تقویت عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس کالا باشیم به افزایش شفافیت و رقابت در اقتصاد کمک کرده‌ایم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در پایان گفت: در دنیا از ظرفیت‌های بورس‌های کالایی به مراتب استفاده‌های بیشتری از ما می‌کنند که ما نیز باید از مجموعه بازار سرمایه و بورس کالا در راستای توسعه و شفافیت اقتصادی نهایت بهره را ببریم.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع آرشیو
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پربیننده ترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
بورس نیوز جدید در راه است
به علت تغییر پلتفرم پایگاه خبری بورس نیوز، این رسانه از ساعت ۱۳:۰۰ امروز یکشنبه ۳ شهریورماه به مدت ۳ ساعت از دسترس خارج خواهد شد.