تعداد بازدید : ۷۷۱
کد خبر : ۱۸۷۹۶۹
آبسیم پشت باجه پست بانک؛
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
به عقیده کارشناسان عمده فعالیت بانک‌ها در خصوص حمایت از صنعت می‌بایست در بانک‌های تخصصی این عرصه صورت پذیرد. درحال حاضر در کشور چند بانک تخصصی به ارائه خدمات به صنعت‌گران در عرصه‎های مختلف می‌پردازند. یکی از این بانک‎ها تخصصی، «پست بانک» است که شواهد نشان از عملکرد نسبتا مطلوب آن دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‎ های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در میان 31 بانک فعال در کشور، «پست بانک» به عنوان یک بانک دولتی در حوزه ICT شهری و روستایی فعال است که در 22 درصد از نقاط روستایی کشور حضور دارد؛ این سهم برای سایر بانکها تنها 3 درصد است.

بر اساس تحلیل فاصله ساختار داراییها، این بانک همانند میانگین 8 بانک دیگر، بخش اعظم داراییها به «تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی» اختصاص یافته است. البته «پست بانک» از اشخاص دولتی طلبی ندارد و مطالبات اندکی از دولت دارد که در شرایط کنونی دولت میتوان به عنوان یک نقطه مثبت تلقی کرد.

سودسازی به شرط چاقو / تراز مثبت، نقطه مثبت «وپست»

تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی، بیش از 98 درصد تسهیلات «وپست» را شامل میشود و مابقی مربوط به مطالبات از دولت میشود. براورد میشود در کنار کاهش نسبت مطالبات غیرجاری، میانگین مانده تسهیلات در پایان سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

سودسازی به شرط چاقو / تراز مثبت، نقطه مثبت «وپست»

از نکات دیگری که میتوان عنوان کرد این است که «وپست» برخلاف دیگر بانکهای کشور فاقد اوراق مشارکت در ترکیب داراییها است.

اما به سراغ صورت سود و زیان این بانک برویم، اولین نکته مثبت که به چشم میخورد تراز مثبت در بخش درآمدهای مشاع است. در حال حاضر بسیاری از بانکها سود سپردهها بیش از سود تسهیلات اعطایی است و در شناسایی درآمد مشاع ناتوان هستند. اما در همین شرایط، سود تسهیلات اعطایی «وپست» از سود سپردهها در ارقام بالاتری قرار گرفته است.

بر اساس آخرین صورت مالی منتشر شده، درآمد تسهیلات اعطایی سهم 98 درصدی در ترکیب درآمدهای مشاع دارد و درآمد حاصل از سرمایهگذاری و سپردهگذاری بیش از 2 درصد سهیم است. بنابراین، به نظر میرسد بانک باید بیش از گذشته به مبحث سرمایه گذاری توجه کند.

سودسازی به شرط چاقو / تراز مثبت، نقطه مثبت «وپست»

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه میکنید، سهم بانک از درآمدهای مشاع در سه سال مالی اخیر یک روند افزایشی آرام داشته و تقریبا در یک محدوده قرار گرفته است. در همین سالها بسیاری از بانکها نه تنها نتوانستند درآمد مشاع خود را در کانال صعود قرار دهند، بلکه به ورطه زیان نیز افتادند. با توجه به عملکرد «وپست» در 9 ماهه سال جاری، انتظار میرود رشد درآمدها با همین شیب ملایم ادامه یابد و در پایان رقمیبیش از 2200 میلیارد ريال به نام درآمدهای مشاع ثبت گردد.

درآمدهای غیرمشاع نیز بیش از 88 درصد تحت تاثیر درآمد کامزد قرار دارد. انتظار میرود به دنبال رشد نرخ ارز و بالا رفتن قدرت تسعیر، روند رو به رشد درآمدهای غیرمشاع در سال 97 نیز تداوم یابد.

بر اساس الزامات قانون در سالهای گذشته اقدام به فروش اموال غیرمنقول و مازاد خود کرده و این روند در سال جاری نیز تکرار خواهد شد.

در مجموع، میتوان گفت «وپست» در بخش عملیات اصلی بانک نسبتا موفق عمل کرده و به شرط کنترل و کاهش هزینههای خود، میتواند از بار زیان ‎دهی خود بکاهد و روزهای بهتری را نیز سپری کند. 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: