تعداد بازدید : ۹۴۶
کد خبر : ۱۸۷۹۹۸
وزیر نفت مطرح کرد:
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
وزیر نفت گفت: تولید بنزین از 52 میلیون تن در روز در سال 57، در سال جاری به 105 میلیون تن در روز افزایش یافته است که بخشی از آن در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود.

افزایش دوبرابری تولید بنزین در 40 سال اخیر

به گزارش بورس نیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت در نشستی که با هدف تشریح دستاوردهای صنعت نفت در سال‌های پس از انقلاب اسلامی برگزار شد گفت: در این سال‌ها ظرفیت پالایشگاه‌های گاز، 30 برابر شده یعنی به عدد 1060 میلیون ظرفیت رسیده است. همچنین پوشش گازرسانی در سال‌های اول انقلاب صفر بوده اما در حال حاضر 92 درصد از کل کشور تحت پوشش قرار دارند و به بیش از 27 هزار روستا گازرسانی شده است که می‌توان گفت بیش از 77درصد جمعیت روستایی اکنون از نعمت گاز برخوردارند. درحال حاضر 750 هزار میعانات گازی در کشور تولید می‌شود که این میزان در سال‌های اولیه انقلاب صفر بود.

وی با اشاره به اینکه در راستای جلوگیری از خام‌فروشی اقداماتی انجام شده است افزود: در سال 57 مجموع فروش خالص یک میلیون تومان و بوده که امسال فروش خالص و محصولات پتروشیمی به 30 میلیون تن افزایش یافته و فروش آن به بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است که از این میزان پنج و نیم میلیارد دلار در داخل کشور عرضه می‌شود. یعنی در اختیار صنایع پایین‌دستی پتروشیمی قرار می‌گیرد که ظرفیت توسعه این بخش در آینده نیز وجود دارد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: میزان پالایش نفت کشور در سال 57، 1/1 میلیون بشکه بود که در سال جاری به 2/2 افزایش یافته است.

زنگنه افزود:در سال 57 مجموع ذخیره هیدروکربن مایع کم بوده است که در حال حاضر علیرغم مصارف و ذخایره باقیمانده به 160 میلیارد بشکه رسیده است.

وی ادامه داد: تولید نفت از میادین مشترک مانند پارس جنوبی چندین برابر افزایش یافته است.

وزیر نفت افزود: تولید گازهای مشعل نیز تا دوسال و نیم آینده تمام می‌شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: تولید بنزین از 52 میلیون تن در روز در سال 57، در سال جاری به 105 میلیون تن در روز افزایش یافته است که بخشی از آن در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود.

وی در خصوص ایجاد پایانه صادراتی جاسک در خارج از خلیج فارس نیز تصریح کرد: اقدامات مربوط به احداث مخزن و ایجاد ترمینال در این خصوص انجام شده که اواخر سال 99 این پروژه در عمان به بهره‌برداری می‌رسد و تاکنون دو پالایشگاه در این زمینه مجوز دریافت کردند.

وزیر نفت با اشاره به اهمیت توسعه ظرفیت‌های ساخت داخل درایران گفت: از لحاظ مهندسی و پیمانکاری اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و بخش مهمی از ساخت تجهیزات نفتی در ایران انجام می‌شود.

زنگنه با اشاره به قرارداد 6میلیارد و 200 میلیون دلاری با پیمانکاران داخلی گفت: نقدینگی مبالغ موردنیاز برای این قرارداد باید از نقدینگی داخلی تامین شود که فروش آن نیز با هدف ایجاد اشتغال است.

وی در خصوص طرح‌های آینده صنعت نفت نیز گفت: از سال 75 تاکنون 21 فاز پارس جنوبی در مدار تولید قرار گرفته که در اواخر اسفند سال جاری نیز 6 پالایشگاه دیگر با ظرفیت 110 متر مکعب افتتاح می‌شود که به تبع آن سه میلیارد فوت مکعب در کشور گاز ایجاد می‌شود.

وزیر نفت افزود: با افتتاح این پالایشگاه‌ها می‌توان گفت که فقط پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی از سال‌های آینده افتتاح خواهد شد.

زنگنه با بیان اینکه ارزش این طرح‌ها در سال 97 بیش از 100 میلیارد دلار است ادامه داد: فاز 3 دریاچه خلیج فارس نیز در سال جاری افتتاح می‌شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: