تعداد بازدید : ۵۳۲
کد خبر : ۱۸۸۰۱۹
از طریق بورس اوراق بهادار و بورس کالا صورت می‌گیرد؛
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
وزیر امور اقتصاد و دارایی به شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور اشاره کرد و گفت: اموال تملیکی­ بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد الی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال بوده که با بروز رسانی آن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محتمل تر است. برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بورس اوراق بهادار و بورس کالا به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم و­ امیدواریم که از طریق این عرضه، ۸۰­ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک ها واگذار شود.
به گزارش بورس نیوز، فرهاد دژپسند گفت: گرچه نیمه نخست امسال اوضاع اقتصادی کشور متلاطم بود اما با تدابیر و درایت های بجای دولت موفق به رفع مداخله های مزاحم گونه شد و توانست شاخص های اقتصادی را کنترل کند و نرخ تورم ماهانه را از ۸.۶ درصد به ۸.۱ درصد رسید.

شهریور و مهر امسال این نرخ حدود ۷ درصد بود اما حالا به ۲ درصد رسیده است.

وی افزود: برخی رشد اقتصادی را نگران کننده عنوان می کردند اما با توجه به آمارهایی که از آغاز امسال در دست است وضعیت اقتصادی کشور دیگر نگران کننده نیست در ضمن آمار بیکاری هم طبق مستندات مرکز آمار در ۹ ماهه نخست امسال کاهش داشته است.

وی گفت:تراز تجاری کشور در ۱۰ ماهه نخست امسال مثبت بوده و دلیل آن فقط کاهش واردات نبوده بلکه صادرات ما با همه مشکلات، رشد مثبتی داشته است البته این وضعیت ایده آل نیست.

وی افزود: باید با هدایت نقدینگی، تورم را مدیریت کنیم در مورد تراز­تجاری هم اگر صادرات غیر نفتی ما بیشتر شود می توان امیدوار­ بود که شرایط بهتری را پیش روی اقتصاد کشور شاهد باشیم افزایش نرخ ارز برای واردات آسیب رسان و برای صادرات بسیار مفید است.

وزیر اقتصاد و دارائی  گفت: چشم انداز را ما باید بسازیم باید از حداکثر فرصتها استفاده و از هدر رفت منابع جلوگیری کنیم­ با این روند می توان چشم انداز خوبی را متصور شد.

دژپسند در راستای شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور گفت: بانک ها برخی اموالشان را به ناچار تملیک کرده اند اما دلیلی ندارد که به ناچار آنها را نگهدارند زیرا اصل بر بهبود شرایط و واگذاری اموال است به این دلیل در فاز­ اول اقداممان برای واگذاری اموال بانک ها با رؤسای بانک های دولتی کشور جلسه ای گذاشته ­و از آنها زمان گرفتیم.

وی ادامه داد: اموال تملیکی­ بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد الی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال می شود که با بروز رسانی آن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محتمل تر است. البته برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بورس اوراق بهادار و بورس کالا، به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم.­ امیدواریم که از طریق این عرضه، ۸۰­ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک ها واگذار شود.

وزیر اقتصاد در خصوص تعداد استاندارد شعب بانک ها در سراسر کشور گفت: با تدوین سیستم جدید بانکداری در پی آن هستیم که میزان مراجعه به بانک ها کاهش یابد پس تعداد شعب هم باید کاهش پیدا کند و این کاهش به سود نظام بانکی هست زیرا هزینه ها کاهش می یابد و فعالان اقتصادی در فضای الکترونیکی فعالیت می کنند.

دژپسند افزود: در حال حاضر استاندارد تعداد شعب بانک ها در کشور حدود ۱۲ هزار شعبه است که در عمل با حدود ۲۳ هزار شعبه مواجه هستیم گاهی افزایش شعب توجیه اقتصادی دارد، گفتنی است برخی از بانک ها برای کاهش شعب همکاری نمی کنند. در این باره هم بررسی هایی داریم و هر بانکی که فعالیت و همکاری بیشتری در­ راستای کاهش شعبه داشته باشد امتیاز بیشتری دریافت می کند.

وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص بازار سرمایه­ کشور گفت: بدنبال توسعه فضای الکترونیکی بازار سرمایه هستیم . درباره نوسانات بعد از مهر ماه شاخص بورس هم باید گفت با­این رفتار در همه دنیا طبیعی است در این میان استفاده از صندوق های تثبیت ­می تواند کمک بسیاری به سهامداران فراهم آورد.

وی در خصوص وضعیت صندوق تثبیت­ گفت : قرار است مبلغ قابل توجهی در دو قسمت ­به این صندوق تزریق شود صندوق توسعه ملی در این باره کمک شایانی داشته است.

دژپسند تصریح کرد: بورس یکی از پایگاههای تامین مالی کشور محسوب می شود.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در روند بحث واگذاری تیم های قرمز و آبی پایتخت اتفاقاتی شکل گرفته،­پیش از این امکان واگذاری وجود نداشت اما در ماههای اخیر منتظر شیوه های­ جدید واگذاری هستیم در پی آنیم که این انتظار تا پایان امسال به سر برسد.​
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: