تعداد بازدید : ۲۱۷۷
کد خبر : ۱۸۸۱۲۴
آبسیم و دو خودروساز؛
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
دو خودروساز بزرگ کشور «ایران خودرو» و «سایپا» به ترتیب 29074 و 22769 میلیارد تومان بدهی به بار آورده که رقم بسیار سرسام‎آوری است. در چنین شرایطی، قرار شده تا در مرحله نخست 4000 میلیارد تومان وام به این دو شرکت پرداخت گردد اما نکته جالب توجه آنجاست که با کل بدهی‎های این دو می‎توان پروژه‎های بسیار عظیم و درآمدزا به مرحله اجرا درآورد.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهاری رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، دو خودروساز بزرگ کشور اوضاع بسیار نامساعدی دارند و دخل و خرج آنها با یکدیگر سازگاری نداشته و تاکنون نتیجه فعالیت این دو شرکت، انباشته شدن مبلغ بدهی حدود 52000 میلیارد تومان بوده است.

در این اوضاع و احوال، قرار شده برای چندمین بار در طول دورههای اخیر به این دو تسهیلاتی کلان اعطا گردد تا بلکه چرخ تولید بچرخد و اندکی از زیاندهی آنها کاسته شود. 

افزایش نرخ فروش خودرو نیز یکی دیگر از راهکارهای تکراری بوده که تقریبا هر ساله اجرایی می‎شود و به نوعی، کمبود و کسری‎های خودروسازان از جیب مردم عادی تأمین می‎گردد.

اما همانند دورههای گذشته این اقدام تنها یک مسکن موقت است و حکم تنفس مصنوعی دارد. حال این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد یافت، اللهُ اعلم! به نوعی صنعت خودروسازی کشور با چنگ و دندان حفظ شده و انرژی، سرمایه و نقدینگی بسیاری را معطوف خود کرده اما نباید فراموش کرد این صنعت مریض نیاز به درمان اساسی، سخت و بلکه دردآور دارد نه تزریق مُسکن.

سوال این است که با میزان بدهی دو غول خودروسازی کشور، چه پروژههایی را میتوان به اجرا درآورد؟! پروژههایی که میتواند درآمدزایی بالا به همراه داشته باشد و افراد بسیاری را به اشتغال خود درآورد!

با کل بدهی‎های «ایران خودرو» و «سایپا» چه پروژه‎هایی می‎توان اجرا کرد؟
مجید
-
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
کشور ما با بیش از 80 میلیون جمعیت با دو شرکت خودروساز و کشور کره با حدود 51 میلیون جمعیت با 6 شرکت صنعتی که خودروسازی هم جزئی از فعالیت آنان می باشد و تولیدات و خدمات آنها در آمریکا، اروپا و اغلب کشورهای جهان خریدار دارد، صنعت ما هم به حول الهی روزی پیشرفت خواهد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: