تعداد بازدید : ۵۷۶
کد خبر : ۱۸۸۱۲۹
استاندار خراسان شمالی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
شفافیت نخستین مُهر برای ورود گندم به این بازار بود یعنی باید به صورت شفاف قیمت هر کیلوی گندم کاملا آنالیز، تعیین و شفاف سازی شود.

محمدرضا خباز استاندار خراسان شمالی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز درباره ورود گندم به بازار نقره‌ای کشور گفت: گندم مانند سایر نهادهای دامی می‌تواند با ورود به بورس‌کالا تجربه جدیدی را در روند عرضه‌وتقاضا داشته باشد اما نباید سازوکارهای ورود این محصول استراتژی را تنها در عرضه این محصول در بورس خلاصه کرد.

وی ادامه داد: در زمان تدوین برنامه سوم، کشور از حیث گندم به واردکننده‌ای بزرگ از کانادا تبدیل شده بوده و گندم داخلی را ارزان می‌خرید اما همین کالا را برای صادرات دو برابر پول پرداخت می‌کرد اما سازوکار زمانی که تغییر پیدا کرد و گندم نیز همانند قیمت صادراتی از طرف داخلی خریداری شد، کشاورزان به سمت کشت گندم گام برداشتند و امروز در خصوص تولید گندم در کشور مشکلی وجود ندارد ولذا اگر سازوکارهای دقیقی تدبیر شود، حتما گندم در بورس کالا موفق خواهد شد.

نماینده سابق مردم در خانه ملت به صادراتی شدن گندم از بورس‌‌کالا اشاره داشت و تاکید کرد: امکان صدور گندم از پنجره این بازار کاملا فراهم بوده اما احتمال صادرات در حجم پایین نیز وجود دارد که نباید دلسرد شد چراکه در ابتدای هر راهی، شاید کم‌رونقی مشاهده شود اما تصحیح روندها می‌تواند به مروز زمان این نوع صادرات را در کشور نهادینه کند و تولیدکنندگان گندم، کالاهای خود را از طریق بورس، عرضه و حتی در رینگ صادراتی قرار دهند.

وی اضافه کرد: گندم، از استراتژیکی‌ترین کالاهای کشاورزی به شمار می‌آید که می‌تواند در بورس کالا جایگاه ویژه ای را برای خود بدست آورد.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینکه برای ورود گندم به این ابزار، نیازمند ابزارهای فراگیر هستیم، تاکید کرد: شفافیت نخستین مُهر برای ورود گندم به این بازار بود یعنی باید به صورت شفاف قیمت هر کیلوی گندم کاملا آنالیز، تعیین و شفاف سازی شود.

خباز درباره آنکه آیا بورس کالا برای سرکوب کردن قیمت‌های دلالی می‌تواند راهکاری مناسب باشد، افزود: بورس کالا یک شمشیر دولبه بوده و اگر سازوکارهای آنها دقیق طراحی و پیاده‌سازی شود، تولیدکنندگان منتفع شده و مصرف‌کنندگان کالا به قیمت واقعی می‌توانند خریدهای خود را به بورس‌کالا منتقل کنند اما از طرف مقابل اگر این بازار به وظیفه دقیق و قانونی خود توجهی نکند، نیمه خالی لیوان کاملا در اقتصاد نمود پیدا می‌کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: