کد خبر : ۱۸۸۱۴۷
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد:
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد به ابزارهای مالی بورس کالا مانند استفاده از قراردادهای آتی اشاره کرد و گفت: به سهم خود به شدت طرفدار استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا در صنعت فولاد هستم زیرا حداقل سود راه‌اندازی این ابزارها مالی برای واحدهای تولیدی، نشان دادن مسیرهای جدید برای تامین نقدینگی است

طرفدار استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا در صنعت فولاد هستم

به گزارش بورس نیوز، رسول خلیفه سلطان به کارکردهای بورس کالا در صنعت فولاد طی ۱۵ سال گذشته اشاره و عنوان کرد: به خاطر دارم قبل از راه‌اندازی بورس کالا یا بورس فلزات در سال ۱۳۸۲ در صنعت فولاد کارخانه‌هایی مانند ذوب آهن اصفهان محصول خود را با قیمت کیلویی ۱۹۲ تومان برای استفاده مصرف‌کننده می‌فروختند اما به دلیل نبود ساختاری مشخص در بازار، واسطه‌ها این کالا را در اختیار می‌گرفتند و با قیمت ۲۶۰ تومان به فروش می‌رساندند.

وی ادامه داد: لذا یک فاصله قیمتی میان محصول درب کارخانه و مصرف‌کننده وجود داشت که سود آن به جای تولیدکننده، نصیب واسطه‌ها می‌شد. اما بعد از راه‌اندازی بورس فلزات فضا تغییر کرد و این بورس با کارکردهای موثر خود توانست قیمت فولاد را واقعی کرده و به حاشیه بازار بیاورد؛ در واقع پس از راه‌اندازی بورس فلزات بود که فضای رقابتی برای خرید و فروش فولاد و نیز سایر فلزات ایجاد شد.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد تصریح کرد: همچنین در آن زمان شرکت‌های پیمانکاری و دولتی مشکلات عدیده‌ای به منظور رعایت تشریفات در خرید و فروش محصولات فولاید داشتند و علاقمند به ترک تشریفات زمانبر و ناکارآمد بودند که این فضا را بورس کالا در اختیار آنها قرار داد.

خلیفه سلطان خاطرنشان کرد: شرکت‌های سهامی عام یا دولتی که می‌خواستند حجم زیادی از آهن آلات و یا کالاهایی دیگر را خریداری کنند، با تشریفات طولانی‌مدت مواجه بودند و تا می‌خواستند این تشریفات را برگزار کرده و محصول مورد نیاز خود را خرید کنند، قیمت‌ها دچار تغییر می‌شد لذا یک روند پردردسر و طولانی برای شرکت‌های بزرگ وجود داشت تا بتوانند محصول مورد نیازخود را با تشریفات خاص خریداری کنند.

وی اضافه کرد: همین پروسه برای شرکت‌های فروشنده هم وجود داشت به طوری که شرکت‌های فروشنده هیچ مکانیزم شفاف و مشخصی نداشتند که بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند که بورس کالا این امکان را برای فروشندگان و تولید کنندگان نیز فراهم کرد؛ از آن زمان بود که فروشندگان توانستند محصولاتشان را با حجم زیاد و با قیمت مناسب به فروش برسانند و بخش اعظمی از سود به جیب تولیدکننده رفت.

وی تصریح کرد: بورس کالا یک ساختار توسعه ای در اقتصاد و صنعت کشور بوده است به طوری که ساختارهای توسعه ای که خدمات صحیح، به موقع، منطقی، تعریف شده و در چارچوبی ارائه می‌کنند، نقش به سزایی در رشد اقتصاد کشور ایفا می‌کنند که بورس کالا نیز یکی از آن خدمات توسعه ای به صنعت در سال‌های گذشته بوده است.

خلیفه سلطان در ادامه به ابزارهای مالی بورس کالا مانند استفاده از قراردادهای آتی اشاره کرد و گفت: به سهم خود به شدت طرفدار استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا در صنعت فولاد هستم زیرا حداقل سود راه‌اندازی این ابزارها مالی برای واحدهای تولیدی، نشان دادن مسیرهای جدید برای تامین نقدینگی است که امیدوارم این ابزارهای مالی از جمله قراردادهای آتی به زودی روی محصولات فولادی اجرایی شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.