تعداد بازدید : ۸۲۱
کد خبر : ۱۸۸۱۹۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز مطرح کرد:
۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده ار منابع مالی صندوق تثبیت در شرایط عدم تعادل در بازار بعنوان مانعی در برابر ایجاد جو افراطی در بورس محسوب می شود که این صندوق تاکنون در این زمینه موفق بوده است.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز گفت: بر اساس قانون رفع موانع تولید مقرر شد که بخشی از منابع صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت در راستای کنترل نوسان‌ها و جلوگیری از نوسانات مخرب بازار استفاده شوند که تا پیش از تصویب قانون تشکیل صندوق تثبیت ، صندوق توسعه بازار از طرف بانک‌ها و برخی از حقوقی‌های بازار به همین منظور تشکیل شد اما به دلیل کمبود منابع در این صندوق و نیز بزرگتر شدن بازار و نیاز بیشتر آن به منابع مالی اقداماتی در خصوص تشکیل صندوق تثبیت انجام شد.

وی بابیان اینکه کارکرد صندوق تثبیت استفاده از منابع آن در شرایط عدم تعادل بازار است، گفت: این امر مانعی را در برابر ایجاد جو افراطی در بازار را فراهم می‌کند که به تبع آن میزان نقد‌شوندگی بازار که عاملی مهم در جذب سرمایه‌گذاران محسوب می شود نیز سیر نزولی را در پیش نمی‌گیرد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تاکنون این صندوق در زمینه کنترل تعادل بازار موفق عمل کرده است، افزود: باتوجه به رشد 100 درصدی شاخص بازار سرمایه در ابتدای سال جاری، در آبان ماه بازار یک روند اصلاحی را در پیش گرفت که مقایسه این روند با دوره اصلاحی سال 92 نشان دهنده پایداری بیشتر بازار و کاهش دردسرهای دوره اصلاحی در سال جاری بوده که در این زمینه نمی‌توان نقش مرکز مالی و صندوق‌های توسعه بازار و دیگر صندوق ها را نادیده گرفت.

دارابی افزود: متاسفانه به دلیل وجود دامنه نوسان زیاد در بازار سرمایه کشور مدت زمان دوره اصلاح قیمتی 4 برابر دوره رشد به طول می انجامد اما در بازار ایالت متحده معمولا سرعت دوره افت 1.3 دوره رشد است.

وی تصریح کرد: وجود صندوق ها و بازار گردان ها و بازیگرهایی که نقدینگی را در زمان اوج حساسیت وارد بازار کنند نقش مهمی را در راستای کاهش مدت زمان دوره افت در بازار ایفا می‌کند.

دارابی پس از تشبیه بازار سرمایه به ققنوس تصریح کرد: این بازار پس از دوره رشد دوره افت را پشت سرمی گذارد یعنی از خاکستر خود بلند می شود و هرچه دوره افت سریع تر و بدون فرسایش روانی انجام شود بازار در دوره رشد کمتر دچار مشکل می شود و راحت تر به تعادل باز می گردد.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه کمبود نقدینگی یک بحران در اقتصاد ایران محسوب می شود، افزود: به تبع افزایش نرخ ارز در کشور مشکل کمبود شدید نقدینگی نیز ایجاد می شود زیرا بنگاه های اقتصادی باید مبلغ بیشتری را بابت خرید ارز پرداخت کنند و از سویی دیگر عواملی همچون تحریم نیز در این زمینه موثر هستند.

وی با بیان اینکه پیش از اعمال تحریم ها خرید کالاها با استفاده از فاینانس و یوزانس و با پیش پرداخت حدود 15 درصدی انجام می شد،ادامه داد: اما در شرایط فعلی باید این امر امکان پذیر نخواهد بود و باید مبلغ بیشتری برای خرید و واردات کالا به کشور پرداخت شود.

دارابی با بیان اینکه کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل بنگاه های اقتصادی محسوب می شود، گفت: بازار سرمایه نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کند و دولت برای نجات این بنگاه ها چاره ای جز انبساط مالی نخواهد داشت.

وی با اشاره به نقدینگی 4 هزار میلیارد تومانی که باید به خودروسازان و قطعه پرداخت شود، تاکید کرد: دولت باید در راستای تزریق نقدینگی به دیگر بخش های اقتصادی نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: