تعداد بازدید : ۸۶۶
کد خبر : ۱۸۸۴۳۱
گردش آبسیم در یک بانک؛
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
نکته قابل توجه این است که 260698 میلیارد ريال سپرده سرمایه‎گذاری مدت‎دار وجود دارد که به تنهایی 92 درصد حجم بدهی‎ها را تشکیل می‎دهد. این موضوع به عنوان یک ریسک جدی برای بانک «گردشگری» محسوب می‎شود؛ چرا که با خروج بخشی از سپرده‎ها، بانک با بحران نقدینگی مواجه می‎شود.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، عملکرد بانک «گردشگری» تا پایان سال 96 منجر به انباشته شدن 2723 میلیارد ريال زیان گردید؛ ولی در پایان فصل اول سال 97 این مبلغ از رقم 6444 میلیارد ريال فراتر رفت. با توجه به سرمایه 6000 میلیارد ريالی، در صورتی که این بانک نتواند تا پایان سال جاری از زیان خود بکاهد، مشمول ماده 141 قانون تجارت خواهد شد.

فروش املاک چشم امید این بانک / «وگردش» در ناحیه پرخطر

هر چند که از همین الان دست به کار شده و برنامه افزایش سرمایه تا مبلغ 36000 میلیارد ريال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مازاد تجدید ارزیابی داراییها را به جریان انداخته است.

فروش املاک چشم امید این بانک / «وگردش» در ناحیه پرخطر

در سالهای 92 تا 95 سود حاصل از فروش وثایق تملیکی به کمک این بانک آمد و در نهایت، رنگ سبز سود بر چهره صورتهای مالی نشست. اما این مورد در دورههای پس از آن چندان کارساز نشد و ضمن منفی شدن درآمدهای مشاع، مبلغ هزینه مطالبات مشکوک الوصول نیز افزایش یافت و مجال سودآوری اندک را نیز سلب کرد.

ساختار ترازنامه «وگردش» نشان میدهد که از دولت و دولتیها هیچ گونه مطالباتی ندارد؛ اما از سوی دیگر، تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی، روند صعودی به خود گرفته و 46 درصد از کل داراییها را در شامل میشود. همین موضوع نیز به نوعی سبب افزایش هزینه مطالبات مشکوک الوصول گردیده است.

بر اساس آخرین صورت مالی منتشر شده، میزان بدهی و داراییهای این بانک تقریبا در یک سطح قرار گرفته است. در برابر 283579 میلیارد ريال بدهی، 283420 میلیارد ريال دارایی وجود دارد. بنابراین، ریسک عدم ایفای تعهدات بسیار بالا است. نکته قابل توجه این است که 260698 میلیارد ريال سپرده سرمایهگذاری مدت‎دار وجود دارد که به تنهایی 92 درصد حجم بدهیها را تشکیل میدهد. این موضوع به عنوان یک ریسک جدی برای بانک «گردشگری» محسوب میشود؛ چرا که با خروج بخشی از سپردهها، بانک با بحران نقدینگی مواجه میشود.

اما اوضاع نامساعد این بانک به همینجا ختم نمیشود.

تراز درآمدی «وگردش» طبق آخرین گزارش ارئه شده، منفی است. 15424 میلیارد ريال سود تسهیلات اعطایی دریافت کرده و در طرف دیگر، 22163 میلیارد ريال سود سپرده پرداخت کرده است.

از سال 93 سود سپردهها پا را فراتر از سود تسهیلات گذاشت و به مرور زمان فاصله این دو بیشتر و بیشتر شد.

فروش املاک چشم امید این بانک / «وگردش» در ناحیه پرخطر

نکته عجیب در خصوص «وگردش»، شرایط هیات مدیره این بانک است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، به جز مدیرعامل، از 4 عضور دیگر هیات مدیره، تنها یک عضو موظف دارد و دیگر اعضای هیات مدیره، غیرموظف هستند. به عبارت بهتر، تنها یک نفر در این بانک موظف به حضور فعال و همیشگی است و دیگر اعضا، در بانک حضور فیزیکی و مسئولیت اجرایی ندارند.

فروش املاک چشم امید این بانک / «وگردش» در ناحیه پرخطر

نوع عملکرد «وگردش» در بازار سرمایه و عدم رعایت الزامات قانونی منجر شد تا نماد این شرکت از بازار دوم فرابورس به بازار پایه منتقل گردد.

در مجموع، اوضاع بانک «گردشگری» مساعد ارزیابی نمیشود؛ البته امید میرود در سال جاری نیز همانند گذشته با فروش وثایق تملیکی و املاک مازاد خود، بتواند درآمد قابل توجهی نصیب خود کند و از شدت زیان بکاهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: