تعداد بازدید : ۹۸۵
کد خبر : ۱۸۸۵۵۴
عضو شورای عالی بورس مطرح کرد:
۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
عضو شورای عالی بورس گفت: با توجه به رشد نرخ ارز طی یکسال گذشته نیاز به سرمایه در گردش، دولت را مجاب می‌کند که به سمت ابزارهای مالی بازار سرمایه حرکت کند.

به گزارش بورس نیوز، دومین همایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه، امروز با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه، مدیران نهادهای مالی مختلف و جمع کثیری از اهالی بازار در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس در سخنانی در زمینه تاثیر سیاست‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه توضیحاتی ارایه داد و گفت: جذابیت ابزارهای مالی بازار سرمایه برای تامین مالی به چند عامل بر می‌گردد. موضوع اول مربوط به تنگناهای اعتباری بانک‌هاست. بحران بانکی طی چند سال اخیر شرایطی را به وجود آورده که تامین مالی از سوی بازار پول چندان میسر به نظر نمی‌رسد.

عبده تبریزی در ادامه بیان کرد: دومین موضوعی که علاقه به تامین مالی از طریق بازار سرمایه را افزایش داده، نیاز به نقدینگی بیشتر در جامعه است. با توجه به رشد نرخ ارز طی یکسال گذشته نیاز به سرمایه در گردش، دولت را مجاب می‌کند که به سمت ابزارهای مالی بازار سرمایه حرکت کند.

وی سومین دلیل این انتخاب را نیاز‌های ضروری دولت دانست و گفت: دولت برای تکمیل پروژه‌های عمومی خود نیاز به استفاده از ابزارهای مالی مختلف دارد. در این شرایط، تنوعی که در بازار سرمایه وجود دارد، گزینه بسیار مناسبی برای دولت به شمار می‌رود. همچنین توسعه بازار سرمایه از اوایل دهه ۸۰ نیز مزید بر علت است که دولت‌ها از پشتیبانی بازار سرمایه بیشتر بهره‌مند شوند.

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه ابزارهای مالی بازار سرمایه می‌تواند محرک رشد اقتصادی باشد، گفت: استفاده از ابزارهای مالی بورسی می‌تواند مزایای بسیاری زیادی برای دولت داشته باشد. در وهله اول تامین مالی از این مسیر هزینه‌های ریخته کمتر (جانبی) را برای دولت به همراه دارد. همچنین این نوع تامین مالی برای دولت بازار محورتر است. این بدان معناست که سیستم عرضه و تقاضا در این ابزارها می‌تواند در تنظیم هزینه‌ها موثرتر باشد.

وی افزود: همچنین تامین مالی از طریق ابزارهای بورسی اهرم بسیار قوی برای افزایش وجوه خصوصی است و می‌تواند خصوصی سازی و حضور مردم را به شدت افزایش دهد. از سوی دیگر این نوع تامین مالی میتواند بسیار پایدارتر از کمک‌های دولت به پروژه‌های بزرگ عمومی باشد و اطمینان از تداوم جریان نقدینگی را افزایش دهد.

عبده تبریزی همچنین با اشاره به کاربرد ابزارهای بازار سرمایه در طیف‌های مختلف اقتصادی بیان کرد: زمانی که قرار است از این ابزارها استفاده شود باید دقت لازم به عمل آید که شرایط اقتصادی به چه صورت است. به معنای دیگر، شرایط اقتصادی مشخص می‌کند که از چه نوع ابزاری استفاده شود.

وی افزود: همچنین در هنگام استفاده از این ابزار‌ها باید هدف از طراحی ابزار مزبور مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این باید دقت شود که درجه تاثیر این ابزار در بازارهای مختلف متفاوت است و باید برای انتخاب آن‌ها تحقیقات لازم صورت گیرد.

این استاد دانشگاه، مسایل محوری اقتصاد کشور را حول دو محور تحریم‌ها و نقدینگی دانست و گفت: در زمینه تحریم‌ها دولت اقدامات مختلفی در این زمینه انجام داده است و پیش‌بینی می‌شود که راه کارهای مقابله با تحریم‌ها از سوی دولت تعبیه شود.

وی در زمینه نقدینگی نیز گفت : سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در چند ماه اخیر به گونه ای بوده است که به جهت هدایت و کنترل نقدینگی حرکت داشته است. در این زمینه دولت باید صادرات را به هر شکل ممکن ادامه دهد و راه کارهای تعامل با دیگر کشورها را پیدا کند.


ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
عمل کنید از حرفها زیاد میزنن در عمل شاخص پایین میاد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
پس کارشناسان بورس که میگفتن حباب بورس وگرفته بایداستراحت کنه کجایین
میترا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
اینا فقط حرفه ما که هیچی ندیدیم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: