تعداد بازدید : ۱۲۵۴
کد خبر : ۱۸۸۵۹۹
نظرسنجی بورس نیوز نشان می‎دهد:
۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
اروپایی‎ها به جهت آن که از زیر سایه آمریکا خارج نشوند تصمیم گرفتند سازوکاری محدودتر به نام INSTEX را راه‎اندازی کنند. نتایج نظرسنجی بورس نیوز حاکی از آن است که راه‎اندازی درگاه INSTEX گره‎گشای وضعیت اقتصاد ایران نخواهد بود.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، در ابتدا قرار بود SPV به عنوان یک سازوکار مالی از سوی کشورهای اروپایی برای مقابله با تحریمهای آمریکا علیه ایران ایجاد گردد که از طریق آن، تمام شرکتهای اروپایی میتوانستند بدون محدودیت نسبت به مراوده مالی با بانک و شرکتهای ایرانی، اقدام کنند. اما اروپاییها به جهت آن که از زیر سایه آمریکا خارج نشوند تصمیم گرفتند سازوکاری محدودتر به نام INSTEX را راهاندازی کنند.

بازگشایی درگاهی تنگ و تاریک رو به ایران / نتایجی ناامیدانه یک نظرسنجی‎ها

نظرسنجی بورس نیوز نشان میدهد که راهاندازی درگاه INSTEX گرهگشای وضعیت اقتصاد ایران نخواهد بود.

بیش از 54 درصد شرکتکنندگان در این نظرسنجی اظهار داشتند که سازوکار INSTEX مسیر مبادلات مالی با شرکتهای خارجی باز نخواهد شد و تغییری در شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد ایجاد نخواهد کرد.

بازگشایی درگاهی تنگ و تاریک رو به ایران / نتایجی ناامیدانه یک نظرسنجی‎ها

32 درصد نظری متعادل داشتند و این اقدام را تا حدودی برای کشور مفید میدانند. در میان شرکت‎کنندگان در این نظرسنجی، تنها 14 درصد به طور قاطع معتقد به بازگشایی درگاههای ارتباطی با اروپا بودند.

مهرداد بازرگان عضو کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص درگاه مالی ایران و اروپا اظهار داشت:

کانال INSTEX آن چنان که عنوان میشود نمیتواند راهی برای دور زدن تحریمها باشد. با توجه به تحریمها و تهدیدهای آمریکا، کشورهای اروپایی حاضرند با ایران همکاری کنند و برنامههایی را نیز طرحریزی کردهاند اما به دنبال سهم خواهی هستند. راهاندازی کانال ارتباط پولی بین ایران و اروپا بیش از هر چیز منافع آنها را تامین میکند و از سوی دیگر، از طریق همین درگاه، میتوانند مبادلات مالی ایران را کنترل کنند.

به عبارت بهتر، زمانی که قرار است تمام مبادلات مالی و پولی ایران از جلوی چشمان اروپاییها عبور کند، تخلفات به صورت خودکار نیز آشکار و کنترل میشود. در واقع INSTEX همان نقش FATF را دارد ولی با سیستم اروپایی. کشورهای اروپایی با این شرط درگاه مالی INSTEX را راهاندازی کردهاند که پول ایران ابتدا به بانکهای اروپایی تزریق شود و سپس آنها اقدام به برگرداندن این پول به ایران کنند. در مجموع، همان عمل کنترل مسیر پول از این طریق انجام میشود. البته در شرایط کنونی ایران راه دیگری ندارد؛ چرا که سیستم بانکی کشور در امر مبادلات مالی و پولی بین المللی ناتوان و با محدودیتهای فراوان مواجه است.

سعید
UNITED KINGDOM
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
ای عوام فریبان چه اظهار نظر سنجی در مورد سازوکاری که هیچ اطلاعی از ان نداریم انجام میدهید مثل رمان ایات شیطانی میمونه که هیچکس نخوانده ولی محکوم میکنند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: