تعداد بازدید : ۵۷۹
کد خبر : ۱۸۸۷۶۶
رئیس جمهور آمریکا کمتر از 90 روز پیش تصمیم گرفت؛
۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، کمتر از 90 روز پیش، تصمیم گرفت که آیا اعمال تعرفه‌های 25 درصدی برای واردات وسایل نقلیه اعمال شود یا خیر. تهدیدی که خیلی برای خودروسازان آلمان خوشایند نیست.

ناخوشایندی خودروسازان آلمانی از تصمیم ترامپ

به گزارش بورس نیوز، تعرفه‌های امریکا می‌تواند 7 میلیارد دلار هزینه در سال برای خودروسازان آلمانی به بار آورد؛ اما آنها بیشتراز کارخانه‌های خودروسازی آسیب می‌بینند. سی ان ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، کمتر از 90 روز پیش، تصمیم گرفت که آیا اعمال تعرفه‌های 25 درصدی برای واردات وسایل نقلیه اعمال شود یا خیر. تهدیدی که خیلی برای خودروسازان آلمان خوشایند نیست.

براساس گزارش‌ها، این تعرفه‌ها می‌تواند 2.5 میلیارد یورو (2.8 میلیارد دلار) هزینه برای فولکس واگن در بر داشته باشد. درآمد بی‌ام‌او، 1.7 میلیارد یورو (1.9 میلیارد دلار) کاهش می‌یابد و دالمر هم با کاهش 2 میلیارد یورویی (2.3 میلیارد دلار) مواجه خواهد شد.

هربرت دیس، مدیرعامل فولکس واگن به فایننشال تایمز گفته است که این تخمین‌ها درست است. او گفت: در بدترین حالت، احتمالا این عدد نزدیک به واقعیت است. از سوی دیگر مدیرعامل دالمر و بی ام و حاضر به توضیح درباره این اعداد نشدند.

با خودروهایی که تقریبا 30 درصد از کل صادرات آلمان به ایالات متحده را تشکیل می‌دهند، تعرفه‌ها می‌تواند تاثیر اقتصادی وسیعی داشته باشد.

موسسه تحقیقاتی اقتصادی Ifo آلمان هفته گذشته اعلام کرد که تعرفه 25 درصدی می‌تواند صادرات خودروی آلمان به ایالات متحده را طی یک دهه 50 درصد کاهش خواهد داد و از 34 میلیارد یورو (38 میلیارد دلار) به 17 میلیارد یورو (19 میلیارد دلار) برساند. سال گذشته این موسسه تخمین زده بود که تعرفه‌ها می‌تواند 0.16 درصد از تولید ناخالص داخلی آلمان را کاهش دهد.

دیگر کشورها هم می‌توانند از تعرفه‌های آسیب ببینند. تقریبا نیمی از خودروی فروخته شده در امریکا، خارج از این کشور تولید می‌شوند. بیشتر این خودروها در مکزیک، کانادا و ژاپن ساخته شده اند. Ifo تخمین زده است که تولید ناخالص داخلی مکزیک 0.39 درصد کاهش می‌یابد که نتیجه تعرفه‌های امریکا خواهد بود. تولید ناخالص داخلی کانادا هم 0.23 درصد و تولید ناخالص داخلی ژاپن هم 0.1 درصد ریزش خواهد داشت.

تعرفه‌های خودرو احتمالا تنش میان اروپا و امریکا را بیشتر می‌کند، چرا که بخش اقتصاد برای اروپا بسیار مهم است. در حال حاضر، وسایل نقلیه، 10 درصد از کل تجارت بین دو منطقه را تشکیل می‌دهد. شغل بیش از 13 میلیون نفر یا 6 درصد از شغل‌های اتحادیه اروپا به این صنعت وابسته است. تحلیلگران معتقدند این وضعیت می‌تواند به رشد اقتصادی دو منطقه در دو سوی اقیانوس اطلس آسیب برساند.

ترامپ تعرفه‌ها را برای وسایل نقلیه ساخت خارج از کشور در نظر گرفته است، اما این ماجرا روی قطعات خودروی تولیدشده خارجی هم اعمال خواهد شد. بنابراین تولیدکنندگان امریکا هم که از این قطعات وارداتی برای تولیدات خود استفاده می‌کنند، هزینه تولیدشان با رشد مواجه خواهد شد. به این ترتیب یک خودروی ساخته امریکا با این قطعات وارداتی با رشد 40 تا 50 درصدی قیمت مواجه خواهد شد.

تعرفه‌ها می‌تواند قیمت خودروهای ساخت امریکا را به طور میانگین 2750 دلار افزایش دهد. در واقع تجارت میان اتحادیه اروپا و امریکا بزرگتر از تجارت میان امریکا و چین است. بنابراین در شرایط تجاری، اتحادیه اروپا می‌تواند ضربه سخت تری نسبت به چین به امریکا وارد کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: