تعداد بازدید : ۷۶۳
کد خبر : ۱۸۹۰۴۰
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد:
۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در بازار سرمایه شیوه سفارش‌گذاری با روش ثبت کاغذی آغاز شد و اکنون به صورت تکامل یافته خود، معاملات برخط صورت می‌گیرد. استراتژی‌های خریدوفروش نیز از ابزارهای ساده نمودارهای تحلیل تکنیکال و بنیادی بر روی کاغذ شروع شد و اکنون به الگوهای تماما الکترونیکی خرید و فروش رسیده‌ است.

به گزارش بورس نیوز، محسن خدابخش، درباره تحولات بازار سرمایه و تاریخچه آن، گفت: در بازار سرمایه شیوه سفارش‌گذاری با روش ثبت کاغذی آغاز شد و اکنون به صورت تکامل یافته خود، معاملات برخط صورت می‌گیرد. استراتژی‌های خریدوفروش نیز از ابزارهای ساده نمودارهای تحلیل تکنیکال و بنیادی بر روی کاغذ شروع شد و اکنون به الگوهای تماما الکترونیکی خرید و فروش رسیده‌ است.

وی ادامه داد: با توسعه روزافزون بازارهای مالی و افزایش سرعت معاملات، نیازهای جدیدی همچون نیاز به ابزارهای معاملاتی هوشمند و خودکار و ربات‌های سریع (جهت رصد سریع به موقع بازار) بیشتر احساس می‌شد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اکنون تبلور این فاکتورها را می‌توان در معاملات الگوریتمی یافت، افزود: معاملات الگوریتمی در بازارهای مالی الکترونیکی، به معنای استفاده از برنامه‌‌های کامپیوتری و ماشین به جای انسان، برای ورود سفارش‌های معاملاتی است.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده­ای از معاملات در دنیا توسط الگوریتم‌ها انجام می‌شود، افزود: در کشور ما نیز معاملات الگوریتمی در سال‌های اخیر مورد حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت و خوشبختانه می‌توان ادعا کرد این معاملات در مسیر توسعه قرار دارد.

خدابخش ادامه داد: شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس نیز با هدف فرهنگسازی این شیوه معاملاتی و همچنین اصلاح ساختاری آن نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه را برگزار کرد. این مسابقه در ۳ بخش «اوراق بهادار با درآمد ثابت»، «معاملات در سهام» و «چالش حل مسئله» به مدت یک ماه از روز دوم بهمن ماه شروع شد و تا نخستین روز اسفندماه ادامه داشت.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در دو مسابقه «معاملات سهام» و «چالش حل مسئله» به هر تیم ۳۰ میلیون تومان اعتبار اهدا شد و معیار انتخاب رتبه‌های برتر نیز بازدهی آن‌ها بود. در مسابقه چالش حل مسئله، سوالاتی در اختیار تیم‌ها قرار گرفت تا قدرت پیشبینی الگوریتم‌ها محک زده شود. نخستین چالش مربوط به پیش حجم معاملات برای ۲۲ نماد در یک روز خاص بود. این نمادها براساس بیشترین ارزش معامله روزانه در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران انتخاب شدند. این چالش ۱۰۰ امتیازی بود و رتبه‌‌های برتر حدودا ۳۵ درصد اختلاف با رقم واقعی حجم معاملات داشتند. در این چالش تیم‌های «تریدآپ»، «راهبران» و علوم پزشکی تبریز بیشترین امتیازات را کسب کردند.

وی ادامه داد: چالش دوم در خصوص پیش ­بینی رقم­ برخی از شاخص‌های بازار سرمایه طی سه روز کاری بود. در این چالش پیش‌بینی روند شاخص (مثبت یا منفی بودن آن) نیز اهمیت داشت. شاخص‌های انتخاب شده شاخص‌‌هایی بودند که در معاملات آتی سبد سهام به عنوان دارایی پایه قرار داشتند. این چالش ۲۰۰ امتیاز داشت و تیمهای «الگومایند»، «چنارگریت» و «تریدآپ» به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند.

محسن خدابخش، افزود: چالش سوم مربوط به معاملات قرارداد آتی زعفران در بورس کالای ایران بود که در آن باید موجودی مانده حساب مشتری پس از یک هفته معاملات( بدون تغییر در سبد) پیش‌بینی میشد. در طراحی این چالش با همکاران و متخصصین بورس کالای ایران نیز مشورت شد. در این چالش ۳۰۰ امتیازی تیمهای «عقاب»، «رستاک» و «پردازشی» رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

وی با اشاره به چالش چهارم گفت: این مرحله مربوط به انتخاب بهینه پرتفوی تیمهایی بود که بهترین سبد سهام را انتخاب کرده باشند. در این سبد از سهام و اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار تهران (اعم از قراردادهای آتی و اختیار معامله) استفاده شد و معیار انتخاب پرتفوی بهینه نیز بالا بودن نسبت بازدهی به ریسک بود. نتیجه این چالش ۴۰۰ امتیازی هفته آتی مشخص می‌شود.

محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان خاطر نشان کرد: چالش‌های فوق به گونه ای طراحی شد که تیمهای شرکت‌کننده با همه ابزارهای بورس‌های اوراق بهادار و کالا آشنا شوند و در نهایت بتوان شاهد طراحی الگوریتمها در بازارسرمایه و اصلاح روند‌ها و ساختارها بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: