تعداد بازدید : ۶۴۷
کد خبر : ۱۸۹۱۶۹
نماینده شرکت ملی نفت در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
نماینده شرکت ملی نفت گفت: باید شرایط پولی و عملیاتی برای خرید نفت خام در بورس انرژی تسهیل یابد که در عرضه‌های اسفندماه نیز برخی مشکلات مربوط به عملیات برطرف شده و در اطلاعیه عرضه نیز اعمال می‌شود.

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته بازهم یک میلیون بشکه نفت خام این بار با قیمت 59.63 دلار در بورس انرژی عرضه و برای سومین بار با بی اعتنایی سهامداران مواجه شد.

در این خصوص امیرحسین تبیانینان نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی به خبرنگار بورس نیوز گفت: براساس قیمت‌ها و شرایط موجود در بازار احتمال شکست هر معامله‌ای در بازار وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه عرضه این معاملات فیزیکی بوده و برای خریدار تعهداتی را ایجاد می‌کند، افزود: متقاضیانی که بتوانند نسبت به پرداخت پیش پرداخت، تامین کشتی یا بازاریابی محموله خریداراری شده اقدام کنند سفارش خودرا ثبت می‌کنند و در غیر‌اینصورت سفارشی انجام نمی‌شود بنابراین در بازار فیزیکی این امر طبیعی به نظر می رسد.

تبیانیان در خصوص قیمت عرضه این محصول در بورس‌انرژی نیز گفت: براساس فرمول‌های تعیین شده قیمت پایه‌ای برای عرضه نفت در بورس انرژی در نظر گرفته می‌شود اما پس از در خواست‌های خریداران رقابت ایجاد و قیمت جدیدی نیز کشف می‌شود بنابراین به دلیل عدم ثبت درخواست توسط خریداران قیمتی نیز در نظر گرفته نشد.

وی با بیان اینکه عرضه این محصول در بورس‌انرژی باید به طور منظم انجام شود، گفت: باید شرایط برای خریداران در زمینه پولی و عملیاتی تسهیل شود که در عرضه‌های اسفندماه نیز برخی مشکلات مربوط به عملیات برطرف شده که در اطلاعیه عرضه نیز اعمال می‌شود.

تبیانیان در خصوص شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر غیر واقعی بودن عرضه طلای سیاه در بورس انرژی نیز گفت: این شایعات بی‌پایه و اساس بوده و افرادی که آن را منتشر می‌کنند، آشنایی با بازار سرمایه ندارند.

وی با بیان اینکه سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ناظر بر فرآیند معاملات هستند، افزود: بازیگران فعال در بورس به دنبال حجم محموله‌های کم هستند بنابراین معاملات انجام شده در خارج از بازار شباهتی به مبادله این محصول در بورس ندارند.

تبیانیان در خصوص ابزارهای مربوط به عرضه محصولات در بورس انرژی نیز تصریح کرد: عرضه نفت خام و میعانات گازی به‌عنوان کالایی استراتژیک در بورس به لحاظ فنی و مالی نیاز به انعطاف بیشتری از سمت عرضه کننده، سازمان بورس و بورس انرژی دارد.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی تصریح کرد: در راستای افزایش حجم مبادلات این محصولات در بورس، باید متناسب با شرایط این کالاها از جنبه خریداران، نقل و انتقالات پول، عملیات و بازاریابی شرایطی برای عرضه آن ها در بورس در نظر گرفته شود که خریداران نیز رغبت بیشتری برای خرید نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی داشته باشند.

وی با بیان اینکه شرایط و ابزارهای موجود در بورس باید متناسب با این محصول و باهمکاری سازمان بورس ایجاد شود، گفت: در راستای افزایش اطمینان خاطر خریداران برای خرید این محصول در بورس انرژی کدهایی مشخصی برای آن ها در نظر گرفته شده که از این طریق از افشای اطلاعات مصون خواهند ماند اما در خصوص میعانات گازی این شرایط در نظر گرفته نشده و باتوجه به تحریمی بودن این محصولات خریداران نیز در زمینه عدم افشای اطلاعات انتظارات بیشتری دارند.

تبیانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت سپرده گذاری مرکزی و اوراق بهادار و تسویه وجوه امکان تسویه ارزی ندارد، گفت: در شرایط فعلی اگر خریداری پیش پرداخت خود را به صورت ارزی پرداخت کند این شرکت حساب و زیرساخت ارزی ندارد بنابراین برای تسویه حساب ارزی باید شرکت ملی نفت به طور مستقیم با مشتری در ارتباط قرار گیرد .

نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی ادامه داد: به تبع رفع مشکلات موجود در رینگ صادراتی و بین الملل بورس انرژی حجم معاملات نیز روند صعودی پیش خواهد گرفت و خریداران نیز رغبت بیشتری برای خرید محصولات در این بازار پیدا می کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: