تعداد بازدید : ۶۳۷
کد خبر : ۱۸۹۱۷۰
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن مطرح کرد:
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن گفت: نمایشگاه، ویترین بازار سرمایه و بازار پول و بیمه برای کسانی است که می‌خواهند اطلاعاتی در مورد این بازارهای سه گانه کسب کنند.

به گزارش بورس نیوز، سید محسن فاضلیان در خصوص کارکرد این نمایشگاه برای صنعت تامین مالی و بازارسرمایه گفت: نمایشگاه، ویترین بازار سرمایه و بازار پول و بیمه برای کسانی است که می‌خواهند اطلاعاتی در مورد این بازارهای سه گانه کسب کنند. 

وی افزود: بنابراین هرچه غنای خبری و خوراک اطلاعاتی برای مراجعه‌کنندگان بیشتر باشد و در حاشیه این نمایشگاه تلاش‌های انجام شده برای ارتباط بورس ایران با فعالان اقتصادی بیشتر شود، بهترین دستاورد را برای فاینکس ۲۰۱۹ داشته‌ایم.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: فاینکس ۲۰۱۹ اگر بتواند شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان را به عنوان یک سفیر اطلاعاتی در صنعت خود تجهیز کند، بهترین ستانده از نمایشگاه اخذ شده است.

وی در ادامه با اشاره به حجم نقدینگی بالا در کشور و ضرورت هدایت آن به سوی بازارهای شفافی همچون بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد اقدامات لازم در خصوص ایجاد جذابیت در بازارسرمایه همچون کاهش کارمزدها و مالیات انجام شده است.

فاضلیان افزود: هم اکنون حجم نقدینگی کشور بسیار بالاست و رشد آن هم از طریق افزایش پایه پولی و خلق شبه پول صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر خوشبختانه افزایش بی رویه پایه پولی تا حد زیادی کنترل شده است، گفت: در بخش شبه پول با وجود مشکلاتی که در حوزه موسسات پولی پیش آمد، شاهد افزایش بوده‌ایم و این موضوع باعث شده است رشد نقدینگی کشور در حدود میانگین بلندمدت آن در سالهای اخیر باشد و سالانه در چند سال اخیر همانند میانگین بلندمدت آن بالاتر از ۲۰ درصد نوسان کند.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن افزود: طبیعی است که در اقتصاد کشور همگام با رشد نقدینگی اقتصاد کشور رشد نکرده و کالا و خدمات به همان اندازه در اقتصاد عرضه نشده است که این موضوع باعث رشد عمومی قیمتها و تورم‌های مزمن بالا در تاریخ بلند مدت اقتصاد کشور شده است.

فاضلیان ادامه داد: از این رو هم اکنون اقتصاد ایران با این از حجم نقدینگی روبرو است که باید از هدایت آن به سمت فعالیت‌های مخرب اقتصادی همچون سفته‌بازی سکه طلا و یا ارز جلوگیری کرده و آن را به سمت فعالیت‌های مفید اقتصادی همچون سپرده‌گذاری در نظام بانکی یا سرمایه‌گذاری در بورس هدایت کرد.

وی تاکید کرد: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اخذ مالیات سفته‌بازانه در بازارهای ارز و طلا و همچنین وضع مالیات بر دلالی‌های بی‌فایده برای اقتصاد در حوزه ساختمان می‌تواند از جذابیت بازارهای موازی بکاهد و درآمد‌های لازم را برای حاکمیت فراهم کند.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با بیان اینکه اقدامات لازم در خصوص ایجاد جذابیت در بازار سرمایه همچون کاهش کارمزدها و مالیات انجام شده است، گفت: باید اقدامات دیگر در بازارهای موازی جهت کاهش جذابیت از طریق وضع مالیات صورت پذیرد.

فاضلیان یادآور شد: حاکمیت نیز چه در حوزه دولت و چه در حوزه مجلس باید از انضباط مالی نظام مالی حمایت کرده و سعی در حفظ استقلال بانک مرکزی داشته باشند تا بتوان در مجموع رشد نقدینگی را در سال‌های آینده کنترل کرد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که در سال آینده بر اساس اکثر تحلیل‌های اقتصادی شاهد تورم خواهیم بود و این موضوع باید با مهار نقدینگی کنترل شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه‌های تشویق بخش خصوصی به تامین مالی از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: در شرایط تورمی کنونی بسیاری از فعالان بخش خصوصی اقتصاد در حوزه تولید با مشکلات زیادی در حوزه تولید و فروش محصولات خود روبرو هستند؛ از طرف دیگر تورم بالا باعث شده است تا نرخ بازده بدون ریسک نیز بالا باشد. مجموع این عوامل در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران باعث شده است تامین مالی از طریق بازار سرمایه تا حدودی گران باشد.

وی افزود: به هر حال انتظار فعال بخش خصوصی بر این است که وقتی با واسطه‌زدایی قصد دارد به صورت مستقیم از بازار سرمایه تامین مالی انجام دهد، هزینه این تامین مالی در قیاس با استفاده از واسطه (نظام بانکی) کاهش یابد.

فاضلیان تاکید کرد: تسهیل شرایط صدور مجوز، ترویج استفاده از موسسات رتبه بندی به جای رکن ضامن، استفاده از ضامن در قبال فرع مبلغ ، کاهش هزینه‌های جانبی انتشار اوراق تامین مالی و ایجاد شرایط ثبات در اقتصاد کلان و کاهش نرخ تورم می‌تواند به استفاده از تامین مالی بخشش خصوصی از طریق عقود اسلامی در بازار سرمایه کمک شایانی کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: