کد خبر : ۱۸۹۴۸۳
آبسیم بررسی کرد:
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
نگاهی به صورت‎های مالی شرکت‎های حاضر در بازار سهام نکات جالب توجهی را به معرض نمایش می‎گذارد. عملکرد این شرکت‎ها رتبه بندی شدند که حضور بانک‎ها و خودروسازان در زمره بدترین‎ها، می‎تواند جالب توجه باشد.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در حال حاضر از میان تمام شرکتهای حاضر در بازار سرمایه، حدود 68 درصد سود انباشته دارند و 32 درصد دیگر با زیان انباشته دست و پنجه نرم میکنند. از این میزان، 89 شرکت بیش از 2 برابر سرمایه خود زیان انباشته دارند و مشمول ماده 141 قانون تجارت هستند.

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

در این میان، شرکت «فولاد مبارکه اصفهان» با رقمیدر حدود 127667 میلیارد ريال، بیشترین میزان سود انباشته را دارا است و پس از آن، شرکت بزرگ «صنایع پتروشیمیخلیج فارس» با 105114 میلیارد ريال در رتبه دوم قرار گرفته است. این دو شرکت اختلاف بسیار زیادی با دیگر شرکتها در انباشت سود دارند. «ملی صنایع مس ایران» در این رتبه بندی در جایگاه سوم ایستاده است.

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

اما در آن سوی داستان، بانک «سرمایه» با زیان انباشته بالغ بر 166209 میلیارد ريال، ضعیف‎ترین عملکرد را به نام خود ثبت کرده است. بانکهای «تجارت» و «صادرات» نیز رتبههای بعدی را از آن خود نموده‎اند. در لیست 20 شرکت با بیشترین زیان انباشته، بانکهای دیگری نیز به چشم میخورد و علاوه بر آن، دو غول خودروسازی کشور نیز حضور دارند. بنابراین، صنعت بانکداری و خودروسازی که جزو صنایع برتر و سودآور شناخته میشوند، شرایط مطلوبی ندارند.

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

بررسیها نشان میدهد که نماد «قاروم» بیش از 29 برابر سرمایه خود، سود انباشته دارد که البته قرار است به زودی از محل سود انباشته به میزان 159 میلیارد ريال بر سرمایه خود بیافزاید. «زاگرس» دیگر نمادی است که بیشترین نسبت سود انباشته به سرمایه را دارد و به راحتی میتواند از این محل افزایش سرمایه دهد. سه شرکت پتروشیمیدیگر «شخارک»، «شفن» و «شگامرن» نیز دارای نسبت بالایی هستند که از بین این سه، تنها «شخارک» به دنبال تبدیل سود انباشته به سرمایه رفته و از معافیت مالیاتی که شامل حال آن میشود، استفاده کرده است.

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

در طرف مقابل، «فسدید» که موضوع ورشکستگی آن بسیار گفته شده، نسبت زیان انباشته به سرمایه بیش از 49 برابر است. بانک «سرمایه» دیگر شرکتی است که نسبت منفی بسیار بالایی دارد که باید نسبت به این موضوع اقدامیمؤثر انجام دهد. همانطور که در تصویر ذیل مشاهده میکنید، نمادهای بسیاری از بازار پایه حضور دارند.

خوب‎ها و بدهای بورس تهران / «فولاد» و «فارس» سرآمد بازار سرمایه

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" قیستو " حسابرس و بازرس قانونی انتخاب کرد

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت قند بیستون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ برگزار شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "حکشتی " در آخرین روز تابستان

مجمع عمومی عادی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ برگزار خواهد شد.
در مجمع

در مجمع " صبا " ۱۹۳ تومان تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری صباتامین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ برگزار شد.
اقدام به تغییر هیات مدیره

اقدام به تغییر هیات مدیره "حتاید" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تایدواتر خاورمیانه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: