تعداد بازدید : ۶۶۸
کد خبر : ۱۸۹۵۷۱
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران گفت: دخالت سیاست‌گذاران در معاملات بورس، برنامه‌ریزی را برای همه فعالان اقتصادی سخت کرده و در نهایت، اعتمادها به بورس کاهش می‌یابد.

به گزارش بورس نیوز، محسن جلال پور در خصوص پیش‌شرط‌ های لازم برای عملکرد موفق و اثرگذاری بورس کالا در اقتصاد کشور، گفت: بورس کالا مانند هر بورس دیگری برای آنکه بتواند براساس ماهیت خود کار کند نیازمند سه پیش‌شرط اساسی است. اولین شرط؛ رقابت، که باید فضایی در اقتصاد شکل گیرد که همه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان حاضر در بورس کالا متقاعد شوند که در فضای بورس کالا هیچ گونه تحمیل قیمت یا موارد دستوری دیگر صورت نمی‌گیرد و رقابت کامل در این بستر وجود دارد.

وی افزود: مساله بعدی شفافیت در معاملات بورس کالا است. یعنی باید شرایط بازار رقابتی بوده و شفافیت طوری باشد که معامله‌گران حاضر در بورس کالا مطمئن باشند که فعالیت‌ها و منافع آنها قربانی هیچ تصمیم بیرونی نمی‌شود.

جلال‌پور ادامه داد: سومین نکته نیز که بسیار مهم است، مداخله نکردن نهادهای حاکمیتی و دولت در روند معاملات حوزه بورس کالاست. هرگونه ورود و دخالت سیاست‌گذاران در معاملات بورس، برنامه‌ریزی را برای همه فعالان اقتصادی سخت کرده و در نهایت، اعتمادها به بورس کاهش می‌یابد.

به گفته رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران، نمونه بارز این اتفاق در موضوع گندم اتفاق افتاد. پس از مدت‌ها تلاش، گندم وارد بورس کالا شد اما به خاطر قیمت‌گذاری دولت و شفاف نبودن شرایط بازار، عرضه این محصول در بورس کالا تداوم نیافت و گندم باردیگر به شیوه سنتی عرضه می‌شود.

وی افزود: به این ترتیب تا زمانی که وضعیت این چنین باشد و تصمیمات غیرکارشناسی و در مواردی منفعت جویی‌های گروهی، بورس کالا را تحت فشار قرار دهد، انتظار بهره‌مندی حداکثری از این بورس در بازارهای غیرشفاف ما، منطقی نیست؛ باید توجه کنیم که بورس‌های کالایی موفق در دنیا، سازوکار مشخص خود را دارند و دولت‌ها دخالتی در مسیر مبادلات آنها ندارند و مدیران آن بورس‌ها نیز بر مبنای اصولی علمی و حرفه‌ای از آزادی عمل برخوردارند.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی درباره ارزیابی خود از فعالیت بورس کالا بیان کرد: به طور حتم مسئولان بازار سرمایه و بورس کالا به دنبال پیشبرد اهداف خود براساس قواعد بین‌المللی هستند ولی متاسفانه همواره شاهد تمایل دولت به خصوص در مواقع پرالتهاب بازار برای دخالت در بورس کالا هستیم. این فشارها یا دخالت‌ها به طور حتم مانع استفاده از ظرفیت بورس کالا خواهد شد.

جلال پور ادامه داد: مطابق یک قاعده کلی در بورس، قیمت محصولات برمبنای عرضه و تقاضا تعیین شود و هرعاملی که این قاعده را نقض کند، موجب دور شدن بورس‌ها از اصول پایه خود یعنی رقابت خواهد شد. ما نیز در اقتصادمان برای پایان دادن به قیمت‌های دولتی و دستوری، حرکت در مسیر عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت‌ها در بورس کالا را در پیش گرفته‌ایم اما کماکان با دخالت در روند معاملات، در مسیر واقعی شدن قیمت‌ها خدشه وارد می‌کنیم.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران گفت: حفظ رسالت بورس کالا به استقلال نیاز دارد و این استقلال زمانی به دست می‌آید که سیاست‌گذاران در روند معاملات کالاها دخالتی نداشته باشند و برای بازار تعیین تکلیف نکنند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: