تعداد بازدید : ۱۱۹۵
کد خبر : ۱۸۹۶۴۷
معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین، در واقع سرمایه گذاری بر ایده ها و اندیشه های جوانان خلاق کشور است و امیدواریم بیش از پیش، به آن توجه گردد.
به گزارش بورس نیوزwww.boursenews.ir، در ۲_۳ سال اخیر واژه «استارت آپ» را به کرات شنیده ایم. «استارت آپ کمپانی ها» یا «کسب و کارهای نوپا» عمدتا شرکت هایی هستند که برای رفع مشکلات، راهکارهای مبتنی بر فناوری ارائه می کنند و فعالیت شان بر پایه تکنولوژی های نوین همچون وب سایت، اپلیکیشن، گجت، اینترنت اشیا و... است. این شرکت ها به سرعت در حال رشد و فراگیر شدن هستند و برخی از آنان همچون «دیجی کالا» آنقدر بزرگ شده اند که در تدارک ورود به بورس و فرابورس هستند. 


مدیران سازمان بورس نیز در صحبت های خود از ورود کسب و کارهای نوپا و استارت آپ کمپانی ها به بازار سرمایه استقبال کرده اند. حضور استارت آپ ها در بورس های جهانی هم تجربه شده و بعضی استارت آپ ها مانند «فیس بوک» و «آمازون» از جمله سهم های موفق در بورس های جهانی هستند.


اما ورود استارت آپ ها به بازار سرمایه موافقان و مخالفانی دارد و به نظر می رسد باید قبل از حضور گسترده کسب و کارهای نوپا به بازار سرمایه باید زیرساخت های این کار ایجاد شود و بدون شک یکی از مهمترین چالش های حضور استارت آپ ها و شرکت های دیجیتال به بازار، ارزش گذاری شرکت ها خواهد بود.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت کسب و کارهای نوین در کشور بیان کرد: کسب و کارهای نوین در کشور ما، اساسا به حمایت نیاز دارند. به هر حال تعارضی بین سیستم سنتی و کسب و کارهای جدید وجود دارد و فکر می کنم که اتفاق خوبی در این سال ها افتاده و وضعیت فعلی، مطلوب است.

وی افزود: به نقطه ای رسیده ایم که قشر جوان در حوزه های خدماتی کارهای نوینی انجام داده و طرح های خلاقانه ای ارائه کرده اند و این طرح ها در کشور پذیرفته شده و بسیاری از آنها در حال اجرا هستند که این استقبال، از همه مهم تر است. خوشبختانه در حال حاضر سرمایه گذاران بخش خصوصی، حاضر به سرمایه گذاری بر این گونه طرح ها هستند و این اتفاق، نویدبخش روزها روشنی پیش روی استارت آپ ها و طراحان این حوزه است.

ستاری ضمن تاکید بر امکان استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه برای گسترش شرکت های اینترنتی و جذب سرمایه گذار از این بازار اظهار داشت:  برنامه مفصلی را در این مدت پیاده سازی کرده ایم و برنامه های دیگری هم در دست بررسی است. بخشی از برنامه ها، استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه است و حتی بازاری برای بورس ایده داریم. بخش دانش بنیان خود بورس مستقل دارد و تامین مالی صندوق های ونچر از طریق این بازار اتفاق افتاده و حدود 12،13 صندوق تاکنون در آن بازار ثبت شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به همین برنامه ها در حوزه تامین مالی اتفاقات خوبی افتاده و شاهد حضور و فعالیت ونچرهای زیادی هستیم که تا دو سال پیش اصلا وجود نداشتند. البته باید پذیرفت نوع توسعه کسب و کار استارت آپ ها براساس سرمایه گذاری خطرپذیر باشد.

ستاری در رابطه با راهکارهای کاهش دغدغه سرمایه گذاران بابت ریسک های سرمایه گذاری در استارت آپ ها گفت: خوشبختانه نمونه های موفق استارت آپ ها نشان داده اند که ریسک این حوزه، کمتر از حوزه های مشابه است. سرمایه گذاری روی استارت آپ ها در بعضی موارد بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای سنتی همچون طلا و ارز دارد؛ چرا که بعضی از شرکت ها و کسب و کارهای نوین هفته ای 10 درصد رشد می کنند. بنابراین می توان گفت این حوزه، حوزه ای بسیار اقتصادی است. سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین، در واقع سرمایه گذاری بر ایده ها و اندیشه های جوانان خلاق کشور است و امیدواریم بیش از پیش، به آن توجه گردد.

مصاحبه از محمد علی رفیعی
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.