تعداد بازدید : ۱۳۵۸
کد خبر : ۱۸۹۸۰۹
رییس بازاریابی و فروش «شپنا» در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
تولید پالایشگاه ها حتی در صورت تشدید محدودیت های بین المللی تداوم خواهد داشت.
به گزارش بورس نیوز، یکی از صنایع جذاب سال ۹۷، صنعت پالایشی بود. سهم های پالایشی در سال ۹۷ جهش قیمت چشمگیری داشت و این گروه بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران به ارمغان آورد. گزارش عملکرد شرکت های پالایشی هم حاکی از رشد سودآوری پالایشگاه ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ داشت.


ابراهیم کاویان پور رییس بازاریابی و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص چشم انداز صنعت پالایشی در سال 98 بیان کرد: با توجه به اینکه هم خوراک پالایشگاه ها از بازار داخل تامین می شود و هم بخش عمده محصولات پالایشی در بازار داخل عرضه می گردد، بنابراین آثار تحریم ها بر روند فروش این صنعت کمرنگ تر از صنایع صادرات محور بوده و کاهش ظرفیتی بابت تحریم نخواهیم داشت؛ اما با این حال صادرات فرآورده های ویژه پالایشگاه ها از محدودیت های تحریم تاثیر می پذیرد.

وی افزود: تنها مشکلی که تداوم تحریم ها در پی خواهد داشت، احتمالا روند تامین تجهیزات و ماشین آلات در پالایشگاه هایی است که در حال اجرای طرح های توسعه ای هستند. البته تقریبا تمامی پالایشگاه ها در حال اجرای طرح های توسعه ای بهبود کیفی محصولات خود هستند. طبق استانداردهای بین المللی، از سال 2020 نظارت بر میزان گوگرد در فرآورده های پالایشی سختگیرانه تر اعمال خواهد شد و اگر نتوانیم تا آن زمان پروژه های کیفی سازی را به سرانجام برسانیم، با مشکلاتی در صادرات مواجه خواهیم شد. از این رو تعویق در زمان بهره برداری از پروژه های بهینه سازی فرآورده های پالایشی، در بلند مدت چالش صنعت محسوب می شود.

این کارشناس صنعت پالایشی ضمن تاکید بر تاثیر قیمت نفت خام و نرخ ارز بر سودآوری پالایشگاه ها، گفت: قیمت جهانی نفت خام و نیز نرخ ارز مستقیما بر سودآوری پالایشی ها اثرگذار است. افزایش نرخ ارز نیمایی اگر چه هزینه های پالایشگاه ها را افزایش خواهد داد؛ ولی اثر مثبت به مراتب با اهمیت تری بر رشد درآمد پالایشی ها دارد.

وی افزود: پیش بینی می شود چنانچه اتفاق خاصی که روند عرضه و تقاضای نفت را متاثر کند، رخ ندهد؛ نفت خام جهانی در محدوده 55 تا 70 دلار در نوسان باشد. این نرخ برای پالایشی ها نرخ مناسبی است. البته در صورت کاهش حجم فروش نفت ایران، احتمالا نرخ خوراک پالایشگاه ها کاهش یابد.

کاویان پور در خصوص ظرفیت تولید پالایشگاه ها عنوان کرد: ظرفیت تولید روزانه پالایشگاه های کشور در حال حاضر 1 میلیون و 800 هزار بشکه نفت خام است و افزایش حجم تولید در کوتاه مدت امکانپذیر نیست. در حال حاضر پالایشگاه ها تقریبا با تمام ظرفیت خود تولید می کنند و با خطوط تولید فعلی، نمی توان انتظار افزایش ظرفیت تولید داشت.

رییس بازاریابی و فروش شپنا در خاتمه تصریح کرد: تامین مواد اولیه از بازار داخل و بازار فروش داخلی و تضمین شده، مهمترین نقطه قوت پالایشگاه ها محسوب می شود. با این شرایط، تولید پالایشگاه ها حتی در صورت تشدید محدودیت های بین المللی تداوم خواهد داشت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: