تعداد بازدید : ۵۹۳
کد خبر : ۱۹۰۰۵۹
وزیر صمت در دیدار با وزیر تجارت عراق خبر داد:
۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
وزیرصمت گفت: احداث شهرک مشترک مرزی مورد تاکید روسای جمهور دو کشور بوده بنابراین پیش تر 8 نقطه برای این کار معرفی ودر خصوص احداث این شهرک ها در حوزه اقلیم و جنوب عراق نیز تفاهم های انجام شد و در حال حاضر باید کمیته ها فعالیت خود را در زمینه مکان یابی و فراهم کردن شرایط آغاز کنند.

به گزارش بورس نیوز، رضا رحمانی وزیر صمت در نشست مشترک با وزیر تجارت عراق گفت: دیدارهای قبلی با وزیرتجارت این کشور نتایج فراوانی در زمینه های اقتصادی و سیاسی به همراه داشته و پس از آخرین دیدار بخشی از اجرای توافقات که یکی از آنها عدم اخذ هزینه روادید بین دو کشور بود، اجرایی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تفاهم هایی در راستای تسهیل در حوزه تامین زیرساخت، تجارت، حمل و نقل جاده ای، موضوعات کنسولی، بیمه ای، استاندارد، ترانزیت و... انجام شده بعنوان مثال در حوزه ریل و احداث راه آهن شلمچه به بصره تفاهمی منعقد شد.

وی با بیان اینکه افزایش مبادلات تجاری به 20 میلیارد دلار تا سال 1400 از جمله تفام های انجام شده در دیدارهای قبلی محسوب می شود، ادامه داد: وزارت صمت ایران و تجارت عراق محور تحقق این هدف هستند اما در برخی موارد کمیته های تخصصی مشترک نیز تشکیل می شود.

رحمانی با اشاره به اینکه این موضوع خواست دو دولت و ملت و به نفع کشورها است، گفت: در بحث تعرفه تجارت ترجیحی باید به تجارت ازاد بین دو کشور برسیم که در این زمینه نیز باید دستور آغاز مذاکرات به کارگروه ها ابلاغ شود.

وزیرصمت خاطرنشان کرد: احداث شهرک مشترک مرزی مورد تاکید روسای جمهور دو کشور بوده بنابراین پیش تر 8 نقطه برای این کار معرفی ودر خصوص احداث این شهرک ها در حوزه اقلیم و جنوب عراق نیز تفاهم های انجام شد و در حال حاضر باید کمیته ها فعالیت خود را در زمینه مکان یابی و فراهم کردن شرایط آغاز کنند.

وی با بیان اینکه باید کمیته مشترک بازرگانی بین دو کشور تشکیل شود، گفت: تابید شرکت بازرسی استاندارد یکی از خواسته های ایران از طرف عراقی بوده که این اقدام روابط تجاری بین دو کشور را تسهیل می بخشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در خصوص صادرات فنی و مهندسی نیز ظرفیت خوبی وجود دارد و شرکت های دو طرف می توانند فعال تر باشند و صرفا موانع جزیی وجود دارد که قابل رفع است.


در این نشست عبدالمجید جاسم وزیر تجارت عراق نیز گفت: برنامه ای که نخست وزیر عراق مطرح کردند مبتنی بر گشایش و آزادی در روابط اقتصادی با همسایگان به ویژه ایران است.

وی با اشاره به امضای توافقاتی که دو کشور در عراق به تفاهم رسیده بودند، اظهار کرد: مهمترین بند این تفاهم معافیت از پرداخت هزینه بابت روادید میان ملت های دو کشور بوده که سریعا نتایج این مصوبات خیلی مهم را با افزایش تردد مردم دو کشور به ویژه تجار خواهیم دید.

جاسم راه اندازی خط ریلی شلمچه به بصره را مهمترین توافق دیگر دو طرف خواند و گفت: پیش تر توافقنامه احداث این راه آهن امضا شده بود که حال به مرحله اجرای توافق ورود کرده ایم و این موضوع نیز مستلزم تشکیل کارگروه مشترک است.


وزیر تجارت عراق ادامه داد: عراق برای توسعه روابط توسعه روابط توسعه روابط با ایران با وجود موانع تحریم های تحمیلی امریکا که بعضا در این راه سنگ اندازی می کند، آماده است.


وی افزود: دلیل اصلی برای اثبات این ادعا، دعوت نخست وزیر عراق از رییس بانک مرکزی ایران برای سفر به کشور ما و دیدار با رییس کل بانک مرکزی عراق برای عبور از موانع موجود است.


جاسم با اشاره به طرح ایجاد شهرک های صنعتی مشترک بین دو کشور گفت: عراق با دیگر همسایگان هم در این باره اقداماتی داشته که اجرایی شدن آن در ارتباط با ایران نیارمند تشکیل کارگروه است.


وزیر تجارت عراق با اشاره به موضوع معافیت تعرفه گمرکی کالاهای ایرانی افزود: عراق با دیگر کشورها از جمله اردن نیز چنین توافقاتی انجام داده اما در مورد ایران نیاز به گفتگو و بررسی کارشناسی بیشتری دارد.

وزیر تجارت عراق درباره درخواست ایران مبنی بر تایید شرکت های استاندارد گفت: پیگیری های لازم در این خصوص انجام شده و با توجه اینکه سازمان استاندارد عراق مطابق برنامه های جهانی فعالیت می کند اگر شرکت های معرفی شده مطابق فعالیت این سازمان باشند این کار صورت می‌گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: