تعداد بازدید : ۵۳۴
کد خبر : ۱۹۰۲۴۸
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد؛
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
عضو هیات مدیره بورس کالای ایران در خصوص مکانیزم جدید کشف نرخ پایه ورق گفت: بورس‌کالا همواره بر مبنای عرضه‌وتقاضا، قیمت‌گذاری خود را انجام می‌دهد و نرخ پایه ورق هم از این قاعده مستثنی نیست.
به گزارش بورس‌نیوز، تاثیر مکانیزم جدید کشف نرخ پایه ورق در بورس‌کالا با سیاست کاهش کیلویی 400 تا 1000 تومان در مدت زمانی که از سال 98 سپری شده می‌تواند قابل تامل باشد چراکه از یک‌سو بورس کالایی‌ها، تبعیت از کاهش عرضه را ملاک تصمیم خود اعلام می‌کنند و از سوی دیگر کارشناسان و فعالان قدیمی این صنعت، به کاهش قیمت‌ها و بازخورد آن در بازار خوش‌بین نیستند.

حسین بهاری در گفت‌وگو با خبرنگار بورس‌نیوز اظهار کرد: با توجه به اینکه اقلامی مانند ورق فولاد بر پایه عوامل بنیادین اقتصادی با کاهش عرضه مواجه شد، به نظر می‌رسد کاهش قیمت آن می‌تواند به رونق و بازگشت نمودار آن به سمت رشد صعودی در عرضه محصول کمک کند. 

وی با بیان اینکه بورس کالا هرگز دنبال تاثیرگذاری و هدایت قیمت‌ها به سمت مجزا از بازار نبوده است، خاطرنشان کرد: بورس کالا سازوکارهای بازار را پیاده‌سازی و عمل می‌کند و تلاش برای تاثیرگذاری هدایت قیمت به سمت مشخصی ندارد بلکه بازار و عملکرد آن است که قیمت را مشخص می‌کند. 

این در حالی است که مدیرعامل سابق فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از کارشناسان قدیمی بازار فولاد مدعی است، کاهش نرخ اقلامی که تاثیر زیادی بر خوراک صنایع و ساختمان ندارد، تنها سبب چند دسته کردن بازار به دسته‌های موافق و مخالف می‌شود. 

بهرام سبحانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با اشاره به عملکرد بورس‌کالا در دیرباز تاکنون، یادآور شد: بورس کالا از زمانی که کار خود را به شکل رسمی آغاز کرد، فلزات را به عنوان یکی از محورهای اصلی معاملات خود، در آن قرار داد. 

وی افزود: از آن زمان تا کنون بیش از یک دهه می‌گذرد و تقریبا غالب فعالان بازار فولاد از عملکرد بورس کالا برای عرضه و تقاضای فلزاتی مانند فولاد، رضایت کامل داشتند. 

سبحانی در واکنش به مکانیزم جدید کشف نرخ پایه ورق در بورس کالا گفت: اما به نظر می‌رسد کاهش نرخ پایه عرضه ورق از سوی این مرجع قیمت‌گذاری، منطقی نخواهد بود زیرا معاملات را به چند دسته تقسیم می‌کند که در آن عده‌ای راضی و عده‌ای هم ناراضی می‌شوند. 

این کارشناس تاکید کرد: از سوی دیگر طبق عرفی که پیش از این حاکم بوده است، بازار قیمت‌ها را به اجرا در می‌آورد و زمانی که قیمت‌ها خارج از انتظار و خواست آنها باشد، خود بخود تغییر کرده و فضای روانی نامناسبی به وجود می‌آید. 

مدیرعامل سابق فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه هر نوع قیمت‌سازی تصنعی نمی‌تواند به بهبود عرضه و تقاضا کمک کند، عنوان کرد: دلیل این مساله هم این است که فلزاتی مانند ورق، رقمی ندارند که با درصد اختلاف کمی کمتر، بتواند شاخص عرضه یا تقاضا را تکان دهد و صنایع و فعالان ساختمانی که فلزات بخشی از خوراک آنهاست، به مسائل مهم‌تری از قیمت فلزات توجه می‌کنند. 

به گفته سبحانی، کاهش نرخ پایه عرضه ورق تاثیری در بازار نداشته و فقط ممکن است جو را بهم ریخته و حتی سبب ایجاد رانت شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: