تعداد بازدید : ۷۰۲
کد خبر : ۱۹۰۴۲۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۷ فروردين ۱۳۹۸
در صورت حذف ارز دولتی، بهای تمام شده صنایعی مانند دارو افزایش یافته و می بایست نرخ فروش محصولات این صنعت نیز متناسب با بهای تمام شده اصلاح گردد. افزایش احتمالی نرخ فروش محصولات، درآمد ریالی شرکت ها را افزایش خواهد داد و افزایش درآمد ریالی شرکت ها مستقیما قیمت سهم ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ریسک کمتر صنایع پایین دستی و صادرات محور فولاد و پتروشیمی

به گزارش بورس نیوز، رنگ سبز هنوز بر قامت شاخص کل خودنمایی می کند. به اعتقاد تحلیلگران، تورم انتظاری و احتمال کاهش نرخ سود بانکی موجب جذابیت بازار سرمایه و ورود نقدینگی جدید توسط حقیقی ها شده است. تکنیکالیست ها اما معتقدند شاخص باید در این محدوده وارد فاز اصلاح شود و بعد از یک دوره اصلاح کوتاه مدت، موج صعودی بعدی را آغاز کند. سهامداران البته به نظر می رسد با نگاهی اندکی هیجانی، معامله می کنند. به هر حال صف نشینی جزئی از فرهنگ ما ایرانی ها است و امیدواریم صف نشینان این روزها به محض ورود بازار به فاز اصلاحی، در صف فروش قرار نگیرند.

سیدعلی هاشمی فشاركى مدیر تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص روند بازار سرمایه بیان کرد: روند بازار در کوتاه مدت بستگی به عرضه‌و‌تقاضای بازار داشته و چندان قابل پیش‌بینی نیست؛ اما بازار سرمایه در میان مدت و بلندمدت صعودی خواهد بود. 

وی افزود: ارزش فعلی بازار سرمایه با نرخ ارز در بازار آزاد فاصله بسیار دارد و به نظر می رسد با فرض نرخ ۱۳ تا ۱۴ هزار تومانی دلار، بازار سرمایه پتانسیل رشد حداقل ۵۰ درصدی را خواهد داشت. البته با توجه به ریسک هایی مثل تحریم ها و قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریستی، احتمالا بعضی سهامداران در نقاط فعلی فروشنده خواهند بود. 

هاشمی ادامه داد: ظرف روزهای آینده نظر ترامپ در مورد تحریم های نفتی ایران اعلام خواهد شد و در صورتی که تصمیمی اتخاذ شود که فروش نفت ایران را کاهش دهد، در کوتاه مدت اثر منفی بر بازار خواهد گذاشت. این روزها می تواند برای سرمایه گذاران میان مدت و بلندمدت (حداقل ۶ ماهه)، وقت مناسبی برای خرید باشد؛ ولی نوسان گیران احتمالا در روزهای آینده امکان خرید با قیمت کمتری خواهند داشت. البته ریسک های سیاسی ممکن است شرایط را تغییر دهد.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا ممکن است با فشار عرضه حقوقی ها در روزهای آینده، رشد بازار متوقف شود؟» اظهار داشت: شاید در روزهای پایانی سال، حقوقی ها برای تامین نقدینگی تمایل به عرضه داشتند؛ ولی در شرایط کنونی و با توجه به ارزش ذاتی بالای سهم ها، به نظر می رسد سیاست حقوقی ها نیز عرضه سهام نباشد. 

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با گزینه های برتر برای سرمایه گذاری گفت: سهم صنایع صادرات محور پتانسیل بیشتری برای رشد دارند. البته شرکت های کوچکتر که احتمالا مشکلات کمتری برای صادرات دارند، از جمله صنایع پایین دستی فولاد و پتروشیمی، گزینه های مناسب تری به نظر می رسند.

مدیر تحلیل مدبران هما ضمن تاکید بر سودمندی حذف ارز دولتی، تصریح کرد: با حذف ارز دولتی کاملا موافق هستم. در صورت حذف ارز دولتی، بهای تمام شده صنایعی مانند دارو افزایش یافته و می بایست نرخ فروش محصولات این صنعت نیز متناسب با بهای تمام شده اصلاح گردد. افزایش احتمالی نرخ فروش محصولات، درآمد ریالی شرکت ها را افزایش خواهد داد و افزایش درآمد ریالی شرکت ها مستقیما قیمت سهم ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: باید دید میزان افزایش نرخ محصولات هر شرکت چقدر خواهد بود. بدون شک در صورت حفظ حاشیه سود ثابت برای شرکت های تولیدی، افزایش درآمد فروش به رشد قیمت سهم ها منجر خواهد شد و می تواند علتی برای جذابیت سهم باشد. سرمایه گذاری در این سهم ها هم توجیه پذیر است؛ مشروط بر آنکه اثر مثبت این اتفاق در قیمت سهم ها پیشخور نشده باشد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع آرشیو
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پربیننده ترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
بورس نیوز جدید در راه است
به علت تغییر پلتفرم پایگاه خبری بورس نیوز، این رسانه از ساعت ۱۳:۰۰ امروز یکشنبه ۳ شهریورماه به مدت ۳ ساعت از دسترس خارج خواهد شد.