تعداد بازدید : ۷۳۴
کد خبر : ۱۹۰۴۴۴
جای خالی یک تدبیر؛
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
صنعت فولاد کشور به دلیل سود بی‌شماری که از فروش محصولات خود در صادرات کسب می‌کند، پایه فروش محصولات در ‏داخل را نیز دلار قرار داده و این بدان معنی است که سود سرشار در جیب این مجموعه و ضرر هنگفت در جیب صنایع وابسته ‏خواهد رفت.‏

صنعت خودرو گرفتار تحریم و عافیت طلبی فولادی ها

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، صنعت خودروی ایران با تمام پتانسیل‌هایی که دارد به دلیل مشکلات بسیار زیادی که در همه این سال‌ها گریبانش را فشرده و البته می‌فشارد، نتوانسته است به‌جایگاه واقعی خود دست پیداکرده و هیچ‌گاه به موفقیتی که همیشه در ذهن مدیران آن بوده است نرسیده اما؛ این صنعت همچنان می‌تواند نقطه قوت کشور در تولید غیرنفتی و ایجاد اشتغال پایدار باشد.

این مهم رخ می‌دهد اگر برخی از مشکلات داخلی و نه خارجی، مرتفع گردد به‌طور مثال وقتی تحریم‌ها به‌خودی‌خود، سختی کار را برای این صنعت افزایش داده است، سدسازی توسط گمرک و برخی ادارات دولتی بر مسیر حرکت این صنعت جای تعجب دارد.

در مثالی دیگر می‌توان به تأمین نیاز صنعت خودرو و قطعه به برخی مواد داخلی مانند مس، فولاد، آلومینیوم و... اشاره کرد که کشور در تولید این مواد دارای رتبه بسیار خوبی در سطح جهان است اما زمان خرج کردن این داشته‌ها برای صنعتی داخلی که می‌رسد، به یکباره دوستان یاد صادرات و ارزآوری افتاده و به‌جای کمک و همدلی با صنعت خودرو، بنای ناسازگاری را برداشته و سنگ‌اندازی را بیشتر می‌کنند.

حال اینکه اگر در همین مورد یعنی تأمین نیازهای فلزی این صنعت، کمی همدلی و همراهی بیشتری از سوی تولیدکنندگان رخ می‌داد، شاید امروز صنعت خودرو با پدیده‌ای به نام زیان انباشته مواجه نمی‌شد.

چرایی این ادعا را این‌گونه باید توضیح داد. نرخ دلار در برابر نرخ انتهای سال 96 و ابتدای سال 97 تقریباً 3 برابر شده و حال فلزی‌های کشور نیز فیلشان یاد هندوستان کرده و دلار را به ریال ترجیح و از داخلی‌ها نیز طلب دلار می‌کنند.

یعنی در تهران، پایتخت ایران که پول رسنی کشور ریال و تومان است، تا دلار و نرخ معادل آن را پرداخت نکنی، هیچ ماشینی از فولاد... برای شما فولادی حمل نمی‌کند و در هیچ بازار دیگری نیز نمی‌توانی فولاد خریداری کنید!

این مهم می‌توانست در بازار سرمایه مرتفع گردد اما؛ دلال‌بازی‌های خارج از بورس مجال ورود این فولاد و عرضه عادلانه آن را نمی‌دهد و مشکل بعدی صنعت خودرو و قطعه را رقم می‌زند.

صنعت خودرو یک مجموعه تولیدی باارزش افزوده بسیار بالاست که اگر از حداقل حمایت‌های داخلی بهره می‌برد و حتی اگر ارکان وزارت صمت یعنی فولادسازان، و سایر فلزی‌ها از این صنعت حمایت عملی و نه در حد حرف می‌کردند شاید امروز تنها مشکلش تکنولوژی روز و سرمایه‌گذاری جدید بود اما؛ در حال حاضر تأمین نیازهای اولیه و مواد اولیه تولید داخل نیز جزو مهم‌ترین مشکلات این آهنی سازان در داخل است.

صنعت فولاد و سایر صنایع تأمین‌کننده نیاز خودروسازان و قطعه سازان به‌خوبی می‌دانند که دو قول خودروساز کشور نیازمند آن‌ها هستند و برای ایشان نمی‌صرفد که نیاز فلزی خود را از خارج تأمین کنند( البته شاید هم تحریم‌ها چنین اجازه‌ای ندهد) و متأسفانه از این دانسته خود به سود خود و زیان خودرویی‌ها استفاده می‌کنند.

حال شما در کنار مشکل سرمایه‌گذاری، تکنولوژی، تحریم‌های خارجی، گمرک، دلار و هزاران مشکل دیگر تأمین فولاد را نیز اضافه کنید و خودتان نتیجه‌گیری بفرمایید که در این فضا می‌توان ادامه حیات داد؟

محمدعلی رفیعی

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: