تعداد بازدید : ۲۱۱۳
کد خبر : ۱۹۰۵۰۳
شیشه قزوین در ترازوی آبسیم؛
۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
در روزی که نمادهای بسیاری سرخ‎پوش بودند و شاخص کل افت فاحشی را متحمل شد، «کقزوی» خود را از دایره قرمز جدا کرد و گام بلندی در ثبت قیمت‎های جدید برداشت. عملکرد در سال 97 این شرکت که حجم بالایی از زیان انباشته را به دوش می‎کشد، متفاوت از سال‎های اخیر بوده است.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، بر اساس آخرین اطلاعات موجود، شرکت «شیشه قزوین» با سرمایه 1428 میلیارد ريالی، بالغ بر 1787 میلیارد ريال زیان انباشته دارد و مشمول ماده 141 قانون تجارت است.

22 درصد نوسان در یک  روز / آیا «کقزوی» در آستانه تحول قرار دارد!

بنابراین، نیاز به افزایش سرمایه به شدت احساس میشود اما از آن جا که در سال 95 اقدام به تجدید ارزیابی داراییها نمود، این امکان حداقل تا سال 1400 امکان‎پذیر نخواهد بود. بنابراین، تنها مسیر آورده نقدی سهامداران باقی میماند که فعلا اقدامی از سوی سهامدار عمده، شرکت «آلگماینه» که شرکتی آلمانی است، صورت نگرفته است.

با این اوصاف، «کقزوی» تنها باید از طریق شناسایی سود از بار زیان انباشته خود بکاهد. وضعیت سال 97 نسبت به گذشته بسیار بهبود یافته و زیان شناسایی شده در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 97 درصد کاهش نشان میدهد که عملکرد قابل قبولی ارزیابی میشود. امید میرود در 3 ماهه پایانی سال موفق به حضور در دایره سودآوری شده باشد.

22 درصد نوسان در یک  روز / آیا «کقزوی» در آستانه تحول قرار دارد!

درآمدهای عملیاتی این شرکت شیشه ساز تا دوره 9 ماهه سال 97 به مبلغ فروش 12 ماهه سال 96 بسیار نزدیک شد و قطعا در پایان سطح جدیدی را لمس خواهد کرد. اما نکته جالب توجه کاهش هزینههای تولید و بهای تمام شده است که در کنار رشد درآمد فروش، منجر به جهش حاشیه سود ناخالص گریده است. حاشیه سود ناخالص در سال 96 حدود 19 درصد بود که در دوره 9 ماهه 97 به 26 درصد نزدیک شد.

22 درصد نوسان در یک  روز / آیا «کقزوی» در آستانه تحول قرار دارد!

یکی از معضلات اساسی «کقزوی» هزینه مالی سنگین است که بار زیان را سنگین میکند. در صورتی که بتواند در تسویه تسهیلات دریافتی اقدامات مثبت انجام دهد و حتی بخشی از بدهیها و جرائم دیرکرد ناشی از آن را مشمول بخشودگی شود، میتوان به روزهای بهتر امیدوارتر بود.

طی نظرسنجی امروز بورس نیوز، 38 درصد از شرکت‎کنندگان از تمایل خود برای خرید این سهم خبر داده بودند و در مقابل، 62 درصد موقعیت فروش را انتخاب کردند.

22 درصد نوسان در یک  روز / آیا «کقزوی» در آستانه تحول قرار دارد!

در معاملات امروز 185 خریدار در برابر 285 فروشنده قرار گرفتند که نشان از قدرت بیشتر خرید دارد. حجم معاملات از 10 میلیون سهم عبور کرد؛ آخرین بار در ششم اسفند ماه سال 97 حجم این چنینی داد و ستد شده بود. در مجموع، هفته ای که گذشت حدود 25 میلیون از سهام «کقزوی» مبادله شد که نسبت به هفته قبل از آن، 15 درصد رشد نشان میدهد.

این سهم در معاملات روز جاری در حالی که با افت 3 درصدی قیمت کار خود را آغاز کرد، در نهایت، آخرین معامله 298 تومان انجام گرفت که نسبت به قیمت دیروز جهش جالب توجه 17 درصدی را به معرض نمایش میگذارد. به عبارت بهتر، طی معاملات امروز حدود 22 درصد نوسان مثبت داشت که درخور توجه است.

«کقزوی» در سال 97 بازدهی 44 درصدی را عاید سهامداران خود کرد و در مدت گذشته از سال 98 رشد قیمت 58 درصدی را رقم زده است.

در مجموع، میتوان روند این شرکت را امیدوارکننده قلمداد کرد و انتظار میرود وضعیت عملیات شرکت بهبود یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: